Modul Pedagogic

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Modul Pedagogic

Mesajde monomonica » 23 Mar 2008, 19:42

Sunt educatoare si sunt anul 2 la contabilitate si informatica de gestiune dar vreau sa raman pe postul de educatoare nu sa profesez ca profesor.Sunt platita cu studii superioare si fara modul pedagogic?Va rog sa-mi raspundeti ca sa stiu si eu ce sa fac.Multumesc.
monomonica
 
Mesaje: 21
Membru din: 18 Ian 2008, 21:22

modul pedagogic

Mesajde romeo_c » 24 Mar 2008, 00:01

E foarte important sa il aveti facut, pentru ca sa puteti preda in continuare .La facultatea pe care o faceti nu se preda acest curs?
Va trebui sa il faceti separat , aceasta e opinia mea.
Din cate stiu eu orice cadru didactic trebuie sa il aibe, altfel nu poate preda in invatamant . Toate bune
romeo_c
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Dec 2006, 19:44

Mesajde emese_d » 24 Mar 2008, 01:58

Daca sunteti educatoare calificata, nu aveti nevoie de inca un modul, este suficient liceul pedagogic pentru a preda in invatamantul prescolar. Pe diploma scrie "educatoare"? Atunci e OK...
Dupa licenta veti fi platita ca institutor, dar va trebui sa depuneti la ISJ copie legalizata dupa diploma de licenta si o cerere prin care solicitati schimbarea incadrarii.
Daca nu aveti liceu pedagogic sau nu scrie clar "educatoare" pe diploma, atunci aveti nevoie de licenta + modul psihopedagogie prescolara ca sa fiti educatoare calificata si platita institutor.
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde monomonica » 24 Mar 2008, 08:58

Sunt absolventa de liceu pedagogic cu dubla specializare invatator-educatoare.auzisem ca nu mai trebuie sa fac modulul pedagogic.O sa ma interesez si la inspectorat.Multumesc pentru raspunsuri.
monomonica
 
Mesaje: 21
Membru din: 18 Ian 2008, 21:22

Mesajde dediu » 06 Feb 2009, 01:13

n-ai nevoie de nici un modul pedagogic . Uite ce scrie la lege :
Institutorii I sunt:
a) absolvenţii cu examen de diplomă ai colegiului universitar pedagogic, ai liceului pedagogic sau ai unei şcoli echivalente, urmate de absolvirea unei instituţii de învăţământ superior de lungă durată sau
b) absolvenţii de liceu (indiferent de profilul acestuia) care au absolvit o instituţie de învăţământ superior de lungă durată, cu alt profil decât cel pedagogic, urmată de un curs psihopedagogic şi metodic;
Institutorii II sunt:
a) absolvenţi ai liceului pedagogic sau ai unei şcoli echivalente, urmate de absolvirea unei instituţii de învăţământ superior de scurtă durată cu alt profil decât pedagogic sau
b) absolvenţii colegiului universitar pedagogic (indiferent de tipul liceului/şcolii absolvite anterior studiilor universitare) – de remarcat că această categorie este deseori denumită, în mod incorect, „educatori calificaţi”.
dediu
 
Mesaje: 6
Membru din: 24 Mar 2006, 19:58


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator