joc dramatic

joc dramatic

Mesajde ana_ar » 21 Ian 2009, 21:35

Va rog frumos sa ma ajutati!!!!!
as dori sa realizez o activitate de evaluare prin joc dramatic.
m-ar interesa etapele acestui tip de joc sau un model de proiect didactic.
in speranta k ma va putea ajuta cineva,va multumesc!!!!!!!!!!
ana_ar
 
Mesaje: 8
Membru din: 23 Sep 2008, 22:09

Mesajde dbv » 21 Ian 2009, 23:07

joc dramatic?sincer nu am auzit asa ceva pana acum.........
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Mesajde nikostoica » 26 Ian 2009, 12:04

cred ca te referi la Jocul de rol sau asa cum i se mai spune ,dramatizarea.
gasesti ceva informatii aici http://www.didactic.ro/lectii-invataman ... -p66862-t3.
Ca si etape: stabilirea temei ,a sarcinii,alegerea persoanelor care vor executa sarcina,trasarea anumitor indicatii,acordarea unui anumit timp de pregatire,si prezentarea efectiva a momentului.
Sarcina sa fie cat mai explicita,clara,concisa.
Timpul de pregatire si prezentare sa nu fie f lung.
Indiferent de calitatea reprezentarii trebuie incurajata si valorizata initiativa si curajul de a participa la o astfel de activitate.
Puteti folosi masti,costume,papusi.
Ce-a mai simpla forma de joc de rol pe care am realizat-o a fost : La telefon cu mama! Copilul isi imagina o convorbire cu mama.Jocul acesta are un singur actor.
Bafta!
nikostoica
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Feb 2005, 16:05

raspuns

Mesajde ionescustanca » 27 Ian 2009, 19:19

Nu cred ca am dreptul sa postez aici cateva proiecte didactice care au drept metode dramatizarea si jocul de rol. Lasa-mi, te rog, printr-un mesaj privat o adresa de mail la care sa iti trimit ceea ce doresti. Incerc sa gasesc un spatiu pe site unde sa pot posta asa ceva. Daca gasesc...te tin la curent.
ionescustanca
 
Mesaje: 10
Membru din: 22 Apr 2008, 01:31

Mesajde ana_ar » 05 Feb 2009, 19:42

Va multumesc mult tuturor celor care au incercat sa ma ajute !!!!!!!!:)
jocul dramatic nu este jocul de rol sau dramatizarea pe care toata lumea o stie .........este un joc mai aparte,care are la baza pedagogia dramatica......
un joc de simulare,de creatie si de dezvoltare a imaginatiei foarte indragit de copii siiiiiiiiii.......mai rar intalnit in gradinitele noastre
ana_ar
 
Mesaje: 8
Membru din: 23 Sep 2008, 22:09


Înapoi la Programa scolara Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori