probleme de comportament - 10 ani.De ce si cum sa procedez?

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

probleme de comportament - 10 ani.De ce si cum sa procedez?

Mesajde crisseis » 23 Sep 2007, 14:42

Buna ziua.
Ma adresez voua, educatorilor, in general, pentru ca am nevoie de sfatul vostru. Am 2 copii (baiatul de 10 ani si fata de 6,7 ani). si daca fetita nu-mi pune inca prea mari probleme de comportament, din pacate, cu baiatul costat acest lucru.
Are 10 ani si pe timpul vacantei de vara si-a gasit un grup de baieti de pe la blocurile vecine cu care, toata ziua fotbal (poate si alte jocuri de baieti).
Problema mea e urmatoarea: simt ca puterea acestui anturaj e foarte mare, nu reusesc sa-l conving sa gaseasca si alte preocupari.
Sunt o mama preocupata ca fiul ei sa mearga la biblioteca, sa citeasca(in general), ma gandesc ce lecturi sa aleg pentru el(pe langa ce-i place lui),supraveghez aplicarea regulilor de buna purtare, in fine...am fost si eu cadru didactic si pe langa asta, imi doresc tot ce e mai bine pentru copilul meu.
Citesc carti de psihologie a copilului, si cu toate astea, se pare ca practica e departe de teorie.
Pe scurt, as vrea sa-l vad mai preocupat si de alte activitati(sah, filatelie, etc), insa prietenii lui de joaca( de 10-13 ani) nu sunt preocupati, se pare, decat de fotbal, ascunselea ?i acele c?r?i de joc cu imagini de luptatori japonezi sau tot felul de creaturi hidoase). Aa... plus desene animate violente .
Sunt impotriva jocurilor pe calculator- violente si impotriva desenelor animate de aceeasi factura. Ce pot face?Cum sa-l tin departe de ele cand toti baietii de varsta lui se uita si afara, in fata blocului doar despre asta se discuta?
Apoi, raspunde obraznic, la multe dintre solicitarile mele spune ca nu vrea, cu greu si dupa multe solicitari isi face patul , isi face ordine la carti, caiete si haine, nu prea e atent la nimic din ce se intampla in jurul lui.
Incerc sa-i educ capacitatea de a fi amabil, saritor, mi-as dori sa fie mai receptiv la dorintele celor din jur, sa faca mici treburi casnice(aranjat pantofii, udat florile, dus gunoiul, cumparat o paine, etc)- lucruri marunte.
Ce se poate face sa tin un baiat de 10 ani pe linia pe care mi-o doresc eu? Nu pot sa-i jugnesc prietenii de fotbal , dar nici sa nu fac nimic sa-l determin sa aiba si alte preocupari.
I-a invitat ieri pe acesti baieti acasa, la ziua lui de nastere si..n-au rezistat mai mult de 1, 30 ore fara sa doreasca sa iasa afara.Deja am intrat in alt subiect, insa n-am stiut ce altceva sa-i tina ocupati la o zi onomastica , in apartament decat jocuri de genul " Europolis, Capital, ?ah, table)...insa n-am prea avut succes.Era clar ca acei baieti nu prea stiau ce sa faca la o zi onomastica (poate nici eu).
Astept cu nerabdare ideile educatorilor de pe acest forum si ale altor parinti cu copii de varsta baiatului meu, imi sunt de mare ajutor, ma simt depasita de situatie.
crisseis
 
Mesaje: 8
Membru din: 08 Ian 2007, 12:13

Mesajde cris40 » 19 Ian 2009, 17:15

Eu n-as zice ca este un copil cu probleme de comportament, as zice ca este un copil care se comporta ca toti baietii de varsta lui. Baiatul meu are aceeasi varsta si aceleasi "inclinatii".
Cred ca lucrul cel mai important la varsta asta este sa nu pierdeti copilul prin lipsa de comunicare. Baiatul meu a zis ca i se pare normal ca mie nu-mi plac desenele animate pentru ca sunt "adult" (a vrut sa fie dragut si sa nu spuna ca sunt batrana). De ce vreti neaparat sa joace sah ? eu l-am inscris la un club de fotbal si a renuntat singur sa se mai duca la un moment dat; acum mai joaca pe afara dar nu cu disperarea dinainte. Cartonase din acelea am strans cu sacii dar la un moment dat s-a plictisit de ele.
Spuneti ca nu vrea sa faca treburi marunte; nici al meu nu vrea daca nu ma tin de capul lui. Partea buna este ca imi amintesc foarte clar ca nici eu nu eram prea receptiva cand ma rugau parintii sa-i ajut si asta chiar la o varsta mai mare. Sincer nici acum daca n-ar fi absolut necesar sa fac anumite treburi, de "placere" nu le-as face niciodata. Eu as zice sa incercati mai mult sa-l intelegeti si sa-i acceptati jocurile. Poate daca va veti pune mai mult la mintea lui, copilul va sesiza schimbarea si va deveni mult mai interesat de ceea ce incercati sa-i transmiteti.
Eu am incercat sa nu repet greselile parintilor mei si sa raman cea mai buna prietena a copilului.
cris40
 
Mesaje: 13
Membru din: 18 Sep 2007, 17:11

Mesajde alina » 20 Ian 2009, 21:38

De acord cu Cris40. Amintiti-va intotdeauna ca este vorba de el, de placerile lui, de dorintele lui, nu de dumneavoastra . Daca totusi vi se pare ca si-a schimbat radical comportamentul, puteti sa reveniti cu amanunte .
Succes!
alina
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Apr 2004, 23:01

Mesajde happiness » 20 Ian 2009, 23:31

Eu zic ca totusi e un inceput de problema,in sensul ca baiatul nu mai asculta orbeste de mama,isi cauta independenta si refuza orice regula impusa de mama.Cred ca ar trebui sa fiti prietena cu baiatul,sa ii spuneti mereu ce apreciati la el,ce va place din purtarea lui,sa puneti accent pe talentele lui,sa ii acordati atentie pozitiva.Nu incercati sa il indepartati de gasca,se va infuria si mai tare si il puteti pierde de tot.Mai bine oferiti-i alternative,inscrieti-l la un club dupa ce in prealabil l-ati ales impreuna,fireste,sau faceti cat mai multe lucruri impreuna.Daca va avea incredere in dvs,cred ca o parte din problema va disparea.
happiness
 
Mesaje: 74
Membru din: 26 Oct 2006, 20:29


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori