invatamant mai bun

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

invatamant mai bun

Mesajde sotil » 13 Dec 2007, 13:10

Urmariti ce se intampla la ...altii? Finlanda, Polonia...Cand reusim sa aducem copiii la scoala, de drag? Acum sunt stresati, obositi, invata in frig, materie multa... Nu se poate forma, la nivel inalt, o echipa de cadre didactice, de toate profesiile si varstele care sa schimbe invatamantul actual, stresant pentru toti si plictisitor? Este foarte greu sa readucem zambetele pe chipul copiilor ? Sa-i formam prin joaca ? Sa formam profesori prietenosi, apropiati de copii ?
sotil
 
Mesaje: 15
Membru din: 06 Noi 2007, 11:18

Adevarat

Mesajde claudia1976 » 19 Dec 2007, 17:11

Eu as raspunde cu o alta intrebare.
Cand vom vedea profesorii venind cu drag si muncind cu pasiune fara a se mai gandi la neajunsuri?
claudia1976
 
Mesaje: 410
Membru din: 05 Aug 2007, 13:23

invatamant mai bun

Mesajde sotil » 20 Dec 2007, 11:02

Este adevarat. Salariile sunt mici. Dar nu este singurul domeniu unde este asa. Vorbesc din experienta...
Discutam insa despre , cred eu, cel mai important domeniu al societatii noastre. Vorbim aici despre viitorul nostru, despre formarea copiilor pentru societatea in care traim. Vorbesc despre copii traumatizati de materia prea incarcata, de invatatori/profesori care aplica deseori bataia, despre lipsa acestora de profesionalism. Cand alegi profesia asta, trebuie sa stii la ce te astepti. Principala motivatie sunt banii?
sotil
 
Mesaje: 15
Membru din: 06 Noi 2007, 11:18

Mesajde angela_ghrsm » 26 Ian 2008, 16:58

Aveti dreptate intr-un sens !
Ultima oară modificat de angela_ghrsm pe 19 Ian 2009, 12:36, modificat 1 dată în total.
angela_ghrsm
 
Mesaje: 120
Membru din: 01 Feb 2007, 15:23

raspuns

Mesajde sotil » 27 Ian 2008, 13:32

Imi este groaza de copii care vor fi obligati sa va asculte...
In alta ordine de idei...nu numai in invatamant salariile sunt mici, daca erai putin atent sau daca mai poti vedea si mai departe de ograda...Dar daca totul se raporteaza la asta...atunci mi-as dori salarii ultra mari pentru toti dascalii si nici un elev in banci...
sotil
 
Mesaje: 15
Membru din: 06 Noi 2007, 11:18

Mesajde angela_ghrsm » 27 Ian 2008, 13:55

Fiecare cu ideile sale!
Ultima oară modificat de angela_ghrsm pe 19 Ian 2009, 12:37, modificat 1 dată în total.
angela_ghrsm
 
Mesaje: 120
Membru din: 01 Feb 2007, 15:23

Mesajde smiley_tgv » 31 Ian 2008, 20:47

angela_ghrsm scrie:De multe ori eşti nevoit să alegi această profesiune iar când o practici, îţi dai seama de marile responsabilităţi pe care le ai şi atunci conştientizezi că salariul este mic faţă de cât ni se cere să facem. Nu mai încercaţi să abateţi atenţia de la bani ! probabil sunteţi un părinte de copil ! stau zilnic cu copiii şi-i văd cum se bucură când învaţă câte ceva. Plec acasă după program, nu mă uit la ceas dacă vine un părinte şi vrea să discute cu mine, dar mor de foame până ajung acasă şi văd că buzunarele sunt goale. În loc să-mi cumpăr o prăjitură, dau banii pe foi de xerox ca să fac fişe de lucru la copii, pt că şcoala zice că n-are fonduri şi nu pot cere de la copii, căci nici ei nu mai ştiu de când n-au mai gustat o portocală ! aşa trebuie privite lucrurile, domnule soti !

subscriu
smiley_tgv
 
Mesaje: 52
Membru din: 22 Ian 2007, 20:16

Candva se facea "carte"!

Mesajde life1970 » 19 Ian 2009, 11:40

Am terminat in 1988 liceul.Ce vremuri! Profesorii iti explicau cum trebuie materia iar trecerea la un capitol urmator nu se facea decat dupa ce se dadea o lucrare pentru a verifica daca elevii si-au insusit notiunile .In caz contrar se mai explica acolo unde existau goluri.Aspectul cel mai important si diferit totalmente fata de cel din ziua de astazi este ca MATERIA NU ERA ATAT DE AGLOMERATA!Am fetita in clasa a 5a in cadrul unui colegiu(a dat examen si a reusit) si pot spune ca la matematica d-na de matematica preda intr-o disperare.N-o intereseaza (prin verificare)daca cineva a inteles sau nu ....NU..dansa preda!Ca teme ..nici nu se pune problema de manual...se da numai din culegere!Mai mult decat atat a-si dori sa mentionez ca sistemul.este total gresit.Argumentez, de fapt printr-o intrebare.DE ce se preda la clasa a v-a notiuni care candva (cand elevii erau buni,chiar stiau carte ..copiatul fiind un vis!)se predau de-abia in clasa a 7-8 sau chiar si liceu(de exemplu siruri..?)Parerea mea si sunt sigura ca si altii sunt in asentimentul meu ,este ca la matematica sunt notiuni care depasesc cu mult intelegerea majoritatii elevilor.Nu iau in calcul micile"genii".Acestia sunt rari!Ideea e ca un elev de ex.la sfarsitul clasei a 5a ar trebui sa stie sa se descurce rezolvand exercitii la nivel mediu!Pentru cei cu performante la matematica se pot face subiecte diferite sau se pot face clase speciale .Acelasi lucru ar putea fi valabil si pentru limba roamana.Cine are de pierdut decat elevul?Daca unul cu inclinatie catre matematica nu face decat sa-si chinuie creierii cu elaborarea unor eseuri
,iar altuia care ii place romana sau geografia sau isoria nu face altceva decat sa se chinuie sa rezolve fel de fel de exercitii cu patrate si cuburi perfecte(ex.care se dau ca tema acasa dar care de fapt nu sunt obligatorii deoarece nu fac parte din programa ..a clasei a 5-a).Ar fi multe de spus .de criticat de atentionat...dar cred ca totul e in van!
life1970
 
Mesaje: 5
Membru din: 19 Mar 2008, 11:41


Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori