Soponaru Daniela- Lic. Teoretic" L. Blaga" Bucuresti

Expozitie concurs de lectii, prezentari PowerPoint

Note acordate

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Soponaru Daniela- Lic. Teoretic" L. Blaga" Bucuresti

Mesajde bia_dona » 08 Ian 2009, 19:54

Este prezentat materialul care cuprinde etapele lectiei, folosit in desfasurarea activitatii demonstrative pe sector. Elevii au descoperit astfel, pe parcursul orei, sarcinile ce trebuiau indeplinite, modalitatile de lucru.
Am postat doar o parte din materialul vizual folosit, care facea trecerea spre alt moment din activitate, insa precizez ca lectia a fost construita pe metode noi interactive, ceea ce a necesitat pe langa prezentarea afisata, mult material didactic, planse, fise, chestionare, jocuri, imbinarea mai multor metode noi.
Am prezentat un fir dupa care ar putea si altcineva sa realizeze, cu putina imaginatie, cu mai multa lejeritate, in functie de clasa la care se aplica, de teme, de textele gasite, chestionare, jocuri create.
Imi pare rau ca nu am postat si materialul didactic folosit, pentru ca firul acestei lectii sa nu para "lacunar".
Ultima oară modificat de bia_dona pe 23 Ian 2009, 15:04, modificat de 3 ori în total.
bia_dona
 
Mesaje: 33
Membru din: 25 Iun 2008, 21:35
Localitate: BUCURESTI

Mesajde grigore_geta » 09 Ian 2009, 21:39

Povestea e draguta, dar prezentarea mi se pare destul de simpla, uneori obositoare chiar, prin incarcarea de imagini. As fi crezut ca imaginile pot fi folosite ca "butoane" care sa te conduca spre alte notiuni, alte etape, dar, orice imagine ai accesa din "ceasul magic" sau din "copacul.." imi deschide aceleasi sarcini. Probabil ca, folosita in lectia ta, prezentarea si-a atins scopul. Sper ca nota mea sa fie destul de corecta pentru realizarea ta. Daca nu ar fi un concurs, probabil ca m-as fi abtinut si la comentarii, ba as fi fost si mai generoasa in notare. asa insa... sper sa nu-mi porti pica. Sunt si eu la fel ca tine, un autodidact care mai are muuult de invatat. Felicitari pentru tot ce faci!
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31

Mesajde emil » 10 Ian 2009, 21:13

Propunatoarea nu a respectat metodologia. Rog foarte mult, macar dati in clar datele personale, asa cum se solicita in pasii de lucru...

Multumesc,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde deuta_h » 11 Ian 2009, 10:47

Asa cum spunea cineva mai sus, probabil lectia fost utila pentru autoare. Dar, lipsesc multe elemente pt ca ea sa devina utila si pentru altii care predau acest optional. De exemplu, nu mi-am dat seama care sunt sarcinile pe care trebuie sa le indeplineasca cei care lupta impotriva lui Microbila.
deuta_h
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Ian 2009, 22:51

Mesajde prof_madalina_l » 13 Ian 2009, 13:55

util in general, dar cam incarcata de imagini care nu ajuta la intelegerea textului-care nu pare prea sintetizat- ; daca atentia copiilor va cadea pe imaginea nelegata de text, apare riscul sa se uite doar la poze si sa piarda textul. Dar pe ansamblu , lectia poate fi utila
prof_madalina_l
 
Mesaje: 4
Membru din: 06 Iun 2006, 09:33

concurs

Mesajde toni » 16 Ian 2009, 11:20

Prea stufoasa, nici nu stii ce sa urmaresti...
Subiectul ales e generos, se putea realiza un material simplu, atractiv, usor de urmarit!
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

Mesajde grig_dumitru » 17 Ian 2009, 13:23

Subiectul e util. Pentru copii. Si tot pentru ei , imaginele pot fi utile. Daca li se explica textul, si li se mentine treaza atentia, efectul poate fi bun.
grig_dumitru
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Mar 2008, 20:58


Înapoi la Expozitia Concurs "Lectia in PowerPoint"

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori