vechime

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

vechime

Mesajde bloomy » 08 Ian 2009, 15:47

Lucrez in inavatamant din 1992, dar am carte de vechime din 1984. Am lucrat inainte de a intra la facultate si, in consecinta, anii de facultate sunt considerati vechime. Am dreptul la spor de vechime si pe cei 8 ani inainte de 1992? De ce acum primesc spor de vechime doar pe anii de dupa absolvire?
bloomy
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Ian 2006, 13:12

vechime

Mesajde andromeda » 08 Ian 2009, 22:29

In mod normal tot ce este inscris in cartea de munca se calculeaza ca vechime in munca. Si eu am lucrat ininte de a face facultate si toata activitatea o am in cartea de munca, fiind luata in calcul la vechime.
andromeda
 
Mesaje: 53
Membru din: 19 Feb 2007, 19:59

Mesajde mamikuta » 11 Ian 2009, 19:53

Anii lucrati inainte de 1992 si anii de facultate sunt considerati vechime in munca, deci la pensionare vor fi luati in calcul si acesti ani. Cei 8 ani de vechime pana in 1992 sunt considerati vechime in invatamant doar daca ati lucrat in domeniul pe care il predati acum. De exemplu, unui inginer metalurg care a lucrat, sa zicem intr-un institut sau combinat, iar acum este profesor-inginer(si preda o materie legata de metalurgie) i se recunoate vechimea din institut/combinat ca si vechime in invatamant. Daca acelasi inginer ar peda insa, sa zicem, informatica,(fara sa aiba si studii de info), nu i s-ar mai recunoaste anii lucrati in institut ca vechime in invatamant.
Si eu am fost in aceeasi situatie, am lucrat 2 ani inainte de facultate , dar nu in domeniul in care predau acum, si nu mi se recunosc anii ca si vechime in invatamant. M-am documentat in Legea invatamantului si in Statutul cadrului didactic si sunt articole clare care stipuleaza acest lucru, deci au dreptate.
mamikuta
 
Mesaje: 18
Membru din: 10 Oct 2006, 11:26


Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori