salarizare

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

salarizare

Mesajde mihainv » 02 Oct 2008, 19:15

Sunt inv cu gr did I vechime 32 ani si predau la clasa a IV un numar de 19 ore pe saptamana fara orele de sport lb moderne si religie.deci am peste nr de 16 ,ore care ar trebui platite dar secretara nu vrea.ce trebuie sa facem ,sa dam iar scoala in judecata?acum doi ani ne-am judecat si am castigat.Corect ar fi sa ne plateasca la plata cu ora cele 3 ore efectuate de noi.Cum este corect?
mihainv
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Sep 2007, 21:22

ORE PLUS CATEDRA

Mesajde pope » 02 Oct 2008, 23:42

Si la noi la scoala se platesc numai 2 ore plus catedra ,peste cele 16 cat ar fi normal dupa vechimea de peste 25 ani. Nimic mai mult;restul intra in norma invatatorului.
pope
 
Mesaje: 33
Membru din: 04 Feb 2007, 15:48

salarizare

Mesajde constantanistor » 22 Noi 2008, 13:05

Corect ar fi ca cele 3 ore sa vi se plateasca separat, la plata cu ora. La noi in scoala ( Buzau), incepand din septembrie 2008 orele peste norma ( peste 16 - la cei cu gradul I si peste 25 ani vechime) se platesc la plata cu ora.
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Mesajde juris » 25 Noi 2008, 17:16

Indiferent cat v-ar ramane norma didactica de predare, trebuie sa primiti plata pentru 2 ore prestate; aceasta avand in vedere ca, practic, reducerea de norma cu 2 ore nu se poate face efectiv.
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

plata invatatorului cu peste 25 de ani vechime si gr I

Mesajde sportiv » 17 Dec 2008, 21:30

Legea prevede ca plata invatatorului se face pe POST si nu pe norma didactica(Statutul).
Prin lege si mai apoi prin hotarari judecatoresti se platesc cele 2 ore saptamanal indiferent cate ore raman invatatorului la clasa.Nu am solicitat noi , nici nu am dat hotarare de guvern sa angajeze prof de ed.fizica,fie vorba intre noi,care habar nu au despre cei mici si pe care-i ,,omoara"la ore nestiind metodica si periodizarea pe varste a elevilor pt dozarea efortului.Avem,deci dreptul la 2 ore sapt. plus la cei peste 30 de ani vechime un adaos de 1/25 din transa anterioara la transa corespunzatoare vechimii,pentru care cei din Bacau suntem la judecata cu ISJ.Trebuie sa ne cunoatem drepturile!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori