prima de pensionare

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

Mesajde 1957 » 12 Noi 2008, 21:18

Intrebare :DIN CE FONDURI SE DA? primarie sau extrabugetare (!!!!) Temeiul legal vreau, nu variante MULTUMESC
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde juris » 25 Noi 2008, 17:19

Trebuie acordata, indiferent de sursa. In principiu, din fondul de salarii.
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Mesajde 1957 » 25 Noi 2008, 19:33

:cry: am rugat un raspuns bazat pe lege! Ceea ce stiu clar este ca SE POATE acorda din fondurile extrabugetare ale scolii (va rog retineti SE POATE dar nu-i musai sa se dea din aceste fonduri)din fondul de salarii nu scrie nicaieri in legi, primaria nu vrea sa dea banii, ne trimite la aceste fonduri realizate de scoala.Sincer , din bruma de bani facuti din extrabugetare mai astupam si noi cate o gaura (sa nu facem deturnare de fonduri) Si tot la fel de sincer nu-mi convine sa ma zbat sa atrag fonduri ca sa dau banii pensionarilor si scoala sa ramana cu 0 lei. Pt inchirieri sacrific spatiu care l-as putea folosi pt o sala de clasa, un atelier de pictura, muzica etc Normal imi pare ca aceste prime sa se acorde din fond salarii.
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

prima de pensionare

Mesajde adimatu » 26 Noi 2008, 11:04

Pentru 1957
Asa e: "se poate" acorda.
Aveti dreptate nu poate ramane scoala cu 0 lei. Oricum, de pensionari nu mai aveti nevoie :oops:
Daca ati fi sincera si ati analiza pe cate prostii a dat scoala bani, poate ati gandi altfel.
Va doresc sa beneficiati de acelasi tratament cand veti fi pensionara.
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Mesajde 1957 » 26 Noi 2008, 11:53

In primul rand ma rog sa ajung pensia ! si dupa incetarea lucrului sa am sanatate, nu astept nimic altceva dupa ce ma pensionez, vreau sanatate, liniste, relaxare. Sunt convinsa ca dupa ce ma voi pensiona nu va muri nimeni de dragul si dorul meu, doresc numai familia si prietenii sa o faca. Apoi, daca habar nu aveti pe ce s-au dat banii in aceasta scoala nu faceti comentarii inutile.Va asigur ca niciun leut nu a fost risipit, sunt cheltuiti cu mare chibzuinta si numai pe lucruri utile, de care beneficiaza toti elevii si angajatii scolii.
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Anterior

Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori