lectie deschisa

lectie deschisa

Mesajde filiorina » 20 Noi 2008, 19:09

trebuie sa tin si eu o lectie deschisa la comisia metodica( limba franceza ),sunt prof la gimnaziu va rog daca sunteti binevoitori sa ma ajutati cu cateva idei lucrez dupa humanitas si cavaliotti. nu am idee la ce sa tin literatura sau gramatica,si nu stiu ce sa fac . va multumesc din suflet.
filiorina
 
Mesaje: 29
Membru din: 20 Noi 2008, 19:03

Mesajde franziska49 » 21 Noi 2008, 12:57

Nu ati spus la ce clasa ; nu conteaza la ce tineti ; daca e o lectie de gramatica puteti face niste fise cu exercitii , lucrati pe grupe, sau daca aveti in scoala laptop si videoproiector cu ecran, puteti prezenta problema de gramatica in power point, de exemplu.
Daca vreti sa lucrati pe un text din manual sau un alt document autentic, la fel puteti veni cu niste fise de vocabular : sinonime, antonime, familie de cuvinte , elevii sa jongleze cu acestea; puteti aduce in clasa Le petit Robert sau Le petit Larousse sa-i obisnuiti pe elevi sa caute mereu in dico, cu sensurile cuvintelor sa formeze mici propozitii, lucrati la fel pe grupe; sau daca aveti flip-chart in scoala dati coli la fiecare grupa si sa vina ei cu exemple, cu alte sinonime etc.
Se pot face f multe , conditia e sa avem cu cine si cu ce, ca vointa si idei din partea noastra e obligatoriu sa avem :wink:
Mult succes !
franziska49
 
Mesaje: 44
Membru din: 24 Oct 2007, 05:18

Mesajde franziska49 » 21 Noi 2008, 13:02

Aaa ! si nu uitati sa faceti un plan de lectie; va puteti consulta cu sefa comisiei poate doresc ceilalti sa asiste la o anumita lectie sau tineti lectia la care sunteti conform planificarii;
Daca e clasa mica puteti incheia cu un cantec adecvat temei sau poezii pe tema respectiva.
Spor la treaba !
franziska49
 
Mesaje: 44
Membru din: 24 Oct 2007, 05:18

Mesajde filiorina » 22 Noi 2008, 14:53

multumes ff.mult !
franziska49

nu am scris clasa ca nu stiu la ce clasa sa tin nu m-am hotarat. daca vrei sa comunicam si sa ne ajutam cu materiale iti las adresa mea [cenzurat, va rugam sa nu postati adrese personale pe forum, folositi mesageria privata] am diverse cu care pot sa te ajut si eu .multumesc inca odata
filiorina
 
Mesaje: 29
Membru din: 20 Noi 2008, 19:03


Înapoi la Limbi moderne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori