aracip

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

aracip

Mesajde corybalan » 17 Noi 2008, 18:16

nu stiu daca m-am postat bine dar am o problema : am primit azi de la director o hartie in care scrie asa:
Pentru asigurarea calitatii educatiei in unitatea noastra prin progr. aracip va rugam sa descrieti , concret , ce activitati realizati in acest an scolar 2008/2009 (pe semestre) in vederea imbunatatatiri calitatii educatiei , referindu-va la:
-imbunatatire procesului de predare invatare;
-realizarea descriptorilor de performanta;
-elaborarea unor strategii de lucru cu elevii clasei la care predati , pentru asigurarea permanenta a eficientei in continutul lectiilor;
-metode si mijloace folosite pt realizarea integrala, prin lectie, la un nivel calitativ cat mai ridicat, a tuturor cerintelor programelor scolare
-implicarea elevilor in activitatile extrascolare
-pregatirea suplimentara a elevilor
- participoare la olimpiadele scolare la toate disciplinele
- participarea cadrului didactic la activitati de formare continua
As vrea sa stiu daca aveti careva vreo idee despre ce ar trebui sa scriu ca nu prea ma pricep , mentionez ca sunt educatoare .Va multumesc
corybalan
 
Mesaje: 4
Membru din: 23 Noi 2007, 13:43

Mesajde emil » 17 Noi 2008, 19:44

Acesta este un model tipic de aplicare mecanica, inflexibila, obedienta a unor idei, care , pana la urma, nu sunt rele!
Probabil ca documentul se refera la evaluarea interna a unitatii scolare.
Va trebui sa studiati un pic metodologia de evaluare. Din pacate, acest ARACIP, a devenit un fel de bau-bau pentru scoli, in plus, se pare ca in loc sa isi faca direct treaba pentru care sunt platiti, folosesc directorii ca intermediarei.
In orice caz este bine sa intelegeti ca evaluarea unitatii este un proces de care nu vom scapa si e bine sa fim pusi la punct cu criteriile si modul de aplicare.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron