Discutie despre proiecte Comenius 1

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Discutie despre proiecte Comenius 1

Mesajde irina_teona » 07 Sep 2004, 09:17

Maria,
Lasand la o parte programele scolare care sunt foarte stufoase, vreau sa te intreb daca ai participat la vreun proiect Comenius 1?
Liceul nostru are 4 licee partenere in GR. ,Austria, Italia si Polonia, am depus anul acesta in febr. un proiect scolar Comenius 1 si nu a fost aprobat nici unei scoli.
Desi suntem la inceput si nu avem experienta , noi vrem sa o luam de la capat si cautam si alti parteneri care au si experienta.
Mai multe detalii gasesti pe sit-ul www.socrates.ro
Astept un raspuns.
Irina
"Succesul se invata"
irina_teona
 
Mesaje: 34
Membru din: 28 Aug 2004, 11:37
Localitate: Roman\ Neamt

Mesajde marikaj » 07 Sep 2004, 09:27

nu sunt prea in tema , doar din auzite despre comenius, voi incerca sa ma documentez, nu am auzit la noi in judet,
Cred ca judetul Dolj are in derulare niste programe, ar trebui sa deschizi un topic <socrates> sau <comenius>, la geografie se uita de multe ori doar cei strict interesati....
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde pegassus » 22 Sep 2004, 02:08

Comenius la Agentia Nationala Socrates
http://www.socrates.ro/programe/comenius/comenius.htm

Comenius pe site-ul Comisiei Europene
http://europa.eu.int/comm/education/pro ... ex_en.html

ar fi trebuit sa auziti de Comenius de multi ani - fie de la ISJ, fie de la CCD, dar cel mai probabil de la ambele...:shock:
pegassus
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Sep 2004, 09:43
Localitate: Bucuresti

Mesajde emil » 22 Sep 2004, 12:44

Multumesc mult ca ati lamurit colegii interesati.
Va rugam sa mai veniti cu informatii daca le aveti.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde pegassus » 22 Sep 2004, 14:53

pegassus scrie:ar fi trebuit sa auziti de Comenius de multi ani - fie de la ISJ, fie de la CCD, dar cel mai probabil de la ambele...


mesajul meu voia sa spuna ca ISJ-urile si CCD-urile trebuiau sa faca publicitate 'intensiva' acestui program, ca parte a atributiilor lor, cel putin din 2001 incoace - in nici un caz ca e o vina a dumneavoastra pentru o carenta de informare (daca s-a inteles cumva asa)...
faptul ca ati auzit de program din 'directia Dolj' nu e o intimplare, inspectorul din ISJ care se ocupa cu relatii internationale acolo se agita mult..
pegassus
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Sep 2004, 09:43
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori