noul curriculum

noul curriculum

Mesajde maria_cristina » 22 Sep 2008, 22:12

Oameni buni, lămuriti-ma si pe mine!!!! Intră în vigoare de anul acesta noul curriculum sau e doar spre dezbatere? La consfatuire am înteles ca vor fi alese doar câteva grădinițe pentru experiment. Stie cineva mai exact ce se petrece în acest domeniu?

Va multumesc anticipat!
maria_cristina
 
Mesaje: 22
Membru din: 29 Aug 2007, 12:17

Mesajde adyp2004 » 23 Sep 2008, 08:56

Gradinita mea este una dintre cele ,,alese" sa experimenteze noul curriculum. Nu-ti pot spune decat ca acest curriculum este in faza de proiect. Habar nu avem cum va derula. Interesant este ca ,desi avem peste 35 de copii la grupa, se va pune accentul pe colaborarea cu cresa- educatie timpurie (0-3 ani). E ceva, nu? Ma uitam pe proiectul acesta si ce m-a frapat a fost asemanarea cu ceea ce faCEAM PANA ACUM: ACELASI NR. DE ACTIVITATI-PE NIVELURI DE GRUPE, ACEEASI PROGRAMA. dIFERA NUMAI NUMIREA LOR (ACT. DE RUTINA ETC.).
adyp2004
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Noi 2007, 21:00

Mesajde mioara23 » 23 Sep 2008, 10:10

Noul curriculum se experimentează în 10 judeţe-pilot şi municipiul Bucureşti (acestea fiind monitorizate), dar se aplică în toate judeţele începând cu acest an şcolar. Inspectoratele şcolare au primit pe 22 septembrie varianta finală a noului curriculum, pe care o puteţi găsi la această adresă http://isj.bc.edu.ro:8080/web/Members/p ... mbrie.doc/
mioara23
 
Mesaje: 10
Membru din: 03 Apr 2007, 20:57

Mesajde eugeny » 23 Sep 2008, 11:41

Bine v-am gasit stimate colege .Va doresc sa aveti multa sanatate si multe realizari in munca desfasurata---ca de surprize si obligatii nu vom duce lipsa.Pe noi nu ne intreaba nimeni,nu ne asculta,nu ne ia in considerare nimeni --ci totul se trsmite si suntem obligate sa aplicam(bun sau rau)
Ca la noi la nimenea.Ori este proiect ori este faza finala.Cine l-a cunoscut pana acum,cine a propus (din practica)modificari,imbunatatiri???

Bine a spus colega noastra totul vechi dar --mai nou denumit....doar sa dea bine, nu si corect si explicit. Un curriculum din care multi ,nu pricep mare lucru.Multi profesori metodisti cu studii in specialitatea pedagogie si psihologie raman uimiti si ne intreaba pe noi: de ce va complicati atat??? de ce pareti abstracti??? Raspunsul ar fi ::suntem prea mici si din dorinta de a ne face vazuti si auziti mergem pe drumuri ,de cele mai multe ori ,paralele. Nimic precis si corect. Implicare si creativitate= cu ce se impune ,obligat.
eugeny
 
Mesaje: 27
Membru din: 08 Mar 2006, 21:49

Mesajde anairam » 23 Sep 2008, 15:03

Aceeasi nelamurire am si eu ...nu stiu ce si pe cine sa mai cred? Chiar astazi am intrebat-o pe d-na inspectoare despre ANEXA 5 din curriculum:


"NOTA nr.28.259/09.03.2000

privind documentele de evidenţă a activităţii educatoarelor din învăţământul preuniversitar
• Planificarea activităţii instructiv-educative, pe care educatoarea o completează să constituie document juridic justificativ atât al prezenţei efective la grupă, cât şi al parcurgerii programului zilnic cu copiii. Pentru aceasta, în planificare se va introduce o rubrică pentru semnătura de confirmare a realizării activităţilor propuse.
• Condica de activităţi, completată până în prezent, să fie înlocuită cu condica de prezenţă în care educatoarea să se semneze la începutul şi la sfârşitul programului.
"
Raspunsul a fost:- complectam in continuare condica mare de activitati, curriculum este doar spre dezbatere.?!?!?!?!
anairam
 
Mesaje: 51
Membru din: 14 Mar 2006, 11:18

Mesajde eugeny » 23 Sep 2008, 15:27

In ceea ce priveste documentele de evidenta a activitatii educatoarelor-------- acesta este un lucru bun deoarece, ne usureaza munca noastra. Noi de 3-4 ani folosim acest procedeu .In caietul special se completeaza planificarea zilnica si semnam pentru intreaga activitate pe care am desfasurat-o la grupa .Acesta se preda la sfarsitul anului scolar si prezinta document juridic de evidenta a intregii activitati pe care am desfasurat-o si am fost platiti.Avem si o condica de prezenta pe care o semnam la sosirea in unitate si la plecare ,in functie de programul de ordine interioara al fiecarei unitati.
eugeny
 
Mesaje: 27
Membru din: 08 Mar 2006, 21:49

Mesajde anairam » 23 Sep 2008, 16:13

Asa mi se pare si mie, corect. Zici ca de 3/4 ani procedati asa...ma bucur ca in unele judete angajatorul se mai gandeste si la angajat...la noi nici acum, cand scrie negru pe alb, nu-s de acord sa ne usureze munca. Condica de prezenta, pe care o semnam la sosirea si la plecare, a existat dintotdeauna.
anairam
 
Mesaje: 51
Membru din: 14 Mar 2006, 11:18

Mesajde maria_cristina » 23 Sep 2008, 22:10

Va multumesc ca ati raspuns la aceasta problema. Nu sunt gradinita pilot si totusi trebuie sa aplic curriculum-ul nou fara instruire?

E cam de neinteles.
Mult succes tuturor!
PS. De unde se poate procura condica doar pentru prezenta? Noi o completam pe cea veche cu toata polologhia din caietul educatoarei (adică toate activitătile cu tema cu tot). Muncă dubla.
maria_cristina
 
Mesaje: 22
Membru din: 29 Aug 2007, 12:17

Mesajde glilianaviorica » 24 Sep 2008, 09:22

dragi colege, ce semnam, cum semnam, unde semnam...e una! dar ati studiat programa (sau curriculum, sau cum vreti sa ii spuneti)? eu am studiat-o impreuna cu sotul meu (invatator)! Am fost foarte incantati si ne-au placut foarte mult... problemele rezolvate prin metoda grafica la 4-5 ani!... si multe altele! haideti va rog sa discutam putin pe aceasta tema, a programei!
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori