Orele de educatie fizica...

Mesajde carmenica » 06 Sep 2004, 17:45

Cati,


Poate ne dai niste sugestii pentru orele de educatie fizica pentru ca eu nu prea am idei in acest domeniu si sectiunea educatie fizica pe didactic e cam pustie. Nu am vazut niciodata o lectie demonstrativa ca la carte si mi se par foarte dificile astfel de activitati.
Avatar utilizator
carmenica
 
Mesaje: 131
Membru din: 04 Aug 2004, 22:36
Localitate: Suceava

carmenica

Mesajde marikaj » 06 Sep 2004, 19:45

dupa cate stiu la Liceele Pedagogice metodica la orele de educatie fizica sunt cuiul care stau in coasta la multi viitor-invatatori.
Intr-adevar, sunt mai greu de realizat si din pacate sunt multi invatatori care prefera altceva in loc de ore de sport, bineinteles in detrimentul copiilor.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde efodorean » 06 Sep 2004, 21:00

:lol: Carmenica,

maine sau poimaine voi incerca sa intocmesc un proiect didactic pentru lectia de educatie fizica - pentru terenul de sport si apoi inca unul pentru sala de sport.
Niciodata nu am renuntat la lectiile de educatie fizica,chiar daca a trebuit sa-mi intrerup lectiile,adica la ora 9 sau 10.Este o disciplina esentiala pentru elevi,mai ales in ziua de astazi,cand din pacate noile generatii sunt tot mai comode,stau foarte mult in banci sau la calculator.Unde mai pui ca practicarea unui sport este foarte costisitoare.Deci,noua ne revine sarcina deosebit de importanta sa-i invatam sa iubeasca sportul si miscarea.
Dupa cate o ora de sport,dupa ce-i alerg de curge apa pe ei,copiii se simt ca noi,au pofta lectii si sunt mai disciplinati.
Ar fi foarte bine ca zilnic sa fie cuprins in programul unui copil un ceas sau doua de sport,in mod organizat,nu alergat in jurul blocului.

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde carmenica » 06 Sep 2004, 22:02

Cati,
Ti-as fi recunoscatoare pentru acest gest al tau de a ne dezvalui cateva secrete ale orelor de educatie fizica. Sincer iti spun ca singurul sport care imi place si pe care il practic cu interes este patinajul(artistic- stiu si eu vreo 2 figuri) si cam atat.
Avatar utilizator
carmenica
 
Mesaje: 131
Membru din: 04 Aug 2004, 22:36
Localitate: Suceava

Mesajde mariro » 06 Sep 2004, 22:12

Eu fac exercitiile de incalzire in formatie de sah prin numaratoarea:9,6,3, pe loc. Cei cu nr. 9 fac 9 pasi in fata, cu 6 fac 6 pasi... Ii pot vedea bine pe toti si la randul lor ma vad bine cum le demonstrez miscarile! Apoi dupa invatarea sau repetarea calitatilor motrice obligatoriu fac jocuri cu diverse obiecte, stafete, concursuri diverse cu sarituri cu variante de mers si alergare... ce prevede tema lectiei.
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde zizi » 06 Sep 2004, 22:17

Am atasat adresa de e-mail. Acum o sa fie mai usor! :wink:
Astazi am scanat si trimis un proiect si un material la curriculum. Materialul ilustrativ este la fotografie educationala. Sper sa va placa! :!: :!:
zizi
zizi
 
Mesaje: 179
Membru din: 28 Aug 2004, 19:12

Mesajde lili_san » 07 Sep 2004, 23:05

Si eu sunt cam certata cu lectiile de educatie fizica, dar mi-am promis ca de anul acesta sa fac pace. Ideal ar fi, din punctul meu de vedere, sa incepem ziua cu o jumatate de ora de activitati recreative in care sa includem si exercitiile fizice.
lili_san
 
Mesaje: 33
Membru din: 24 Iun 2004, 18:36

Mesajde mariro » 08 Sep 2004, 09:16

La fiecare generatie de copii am avut cel putin unul care sa practice un sport. Dintre cei de-a V-a, unul face karate de 4 ani si are diplome si medalii vreo 3 sunt la judo si unul face patinaj. (Noi avem patinoarul aproape.) Am incurajat intotdeauna practicarea unui sport! Eu insami faceam toate orele de ed. fizica iar copiii abia le asteptau! In clasa a IV-a ajung majoritatea inalti, bine facuti si frumosi! :P
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde dana_t » 11 Sep 2004, 23:12

Nici eu nu renunt la orele de sport. Tocmai de aceea le pun prima ora. E si sala libera atunci, se mai trezesc si copiii.
Am o colectie de jocuri pentru educatie fizica, pe care am intocmit-o cand eram eleva la Liceul Pedagogic din Odorhei...(ehe, sa tot fie ceva vreme....). Cine o doreste sa dea un semnal. Referitor la planuri, chiar sunt mai greu de intocmit....dar incer sa postez si eu unul, insa nu chiar acum.
Oricum, ideea este ca totul pare o joaca, desi este sport de-adevaratelea (si cine ma vede n-ar zice ca iubesc aceste ore....)....
Numai bine!
Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde zizi » 12 Sep 2004, 12:02

Mie nu-mi sunt deloc dragi orele de ed. fizica, desi in Liceul Pedagogic imi placea sa le desfasor. Nu stiu ce s-a intamplat cu mine! Poate m-am lenevit.....Important e ca le fac din nevoie, nu cu placere. Uneori, recunosc, mai sar peste unele... :oops:
Am o colectie de jocuri pentru educatie fizica, pe care am intocmit-o cand eram eleva la Liceul Pedagogic din Odorhei...(ehe, sa tot fie ceva vreme....). Cine o doreste sa dea un semnal. Referitor la planuri, chiar sunt mai greu de intocmit....dar incer sa postez si eu unul, insa nu chiar acum.

As fi bucuroasa sa-mi impartasasti din ideile tale de jocuri. Poate ca asta imi lipseste sau o planificare bine intocmita (am clasa a III-a ) :?: !!!! :roll:
zizi
 
Mesaje: 179
Membru din: 28 Aug 2004, 19:12

Mesajde efodorean » 12 Sep 2004, 15:25

:lol: Pana ma mai adun si eu , dupa lunga vacanta,ti-as sugera ca dupa incalzirea clasica - mers , alergare , sarituri , exercitii de miscare cu bratele , sa lucrezi pe "ateliere" :P :
- 3-4 elevi sar coarda ;
- 3-4 elevi executa pase cu mingea ;
- 3-4 elevi arunca mingea la cosul de baschet ;
- 3-4 elevi transporta mici greutati ;
:P poti organiza si diferite stafete , sub forma de concurs , sunt antrenante si plac elevilor.

:lol: Sper ca saptamana viitoare sa reusesc sa lucrez la un Proiect de lectie.Am promis,dar au intervenit unele probleme care m-au impiedicat sa ma tin de cuvant.

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

sugestii

Mesajde toni » 18 Sep 2004, 20:42

Dincolo de conditii, programe, materiale, lipsa spatiului adecvat, orele trebuie facute!
Cu putina inventivitate se poate face mult! Si copii au de castigat enorm! Efectele se vor vedea in timp, cu conditia ca si la ciclurile urmatoare orele sa fie facute cum trebuie. E pacat ca ora de ed. fizica e un fel de cenusareasa...
Si o sugestie: pentru jaloane folositi peturi de 2 litri pline cu nisip! sunt usor de confectionat (fiecare copil aduce un jalon), de depozitat in clasa si usor de manuit! Si nici nu se sparg!
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori