O invatatoare "cerseste " numai note de 10 pentru copilul ei

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

O invatatoare "cerseste " numai note de 10 pentru copilul ei

Mesajde getta2000 » 22 Mar 2008, 02:27

La o scoala renumita din Giurgiu o invatatoare cerseste, implora, cere numai note de 10 pentru copilul ei care este clasa a V-a la aceeasi scoala. Culmea acestei nerusinari a fost faptul ca o profesoara care "a indraznit" sa-i dea copilului un 9, mama acestuia, invatatoarea a facut presiuni asupra directorului, cu care este buna prietena, sa modifice nota din 9 in 10, lucru care s-a si intamplat, directorul semnand si stampiland aceasta magarie.
Si eu sunt cadru didactic si am copil la scoala dar niciodata n-am apelat la bunavointa profesorilor pentru o nota mai buna pentru copilul meu, cu unii profesori nu am discutat niciodata: si de aceea am vrut sa scriu ca sa vedeti unde am ajuns, nu mai avem nici o picatura de caracter si mai avem pretentia sa formam oameni de caracter.
getta2000
 
Mesaje: 85
Membru din: 22 Iun 2007, 15:43

raspuns

Mesajde sweet_angel » 29 Mar 2008, 16:12

din pacate nu este singurul caz de genul acesta.si nu numai unii parinti care sunt cadre didactice "cersesc"note bune pentru copiii lor-in special cei cu functii inalte,bani berechet si multe relatii aplica aceasta metoda(dar din fericire nu toti)
sweet_angel
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Sep 2007, 17:56

Mesajde toth_luisa » 07 Apr 2008, 13:55

Am trei copii in scoala unde sunt invatatoare. Am reusit, cred eu spre binele copiilor mei, sa nu-i am in clasa mea. Este bine sa stie cine este dascalul si cine este parintele. Nu am cerut niciodata invatatorilor, colegii mei, sa aflu notele mai repede la teste sau sa stiu ce premii vor primi copiii mei. Sper si cred ca copiii mei au un comportament normal in scoala, deopotriva cu ceilalti elevi. Nu ajutam acel copil daca il supraevaluam sau il protejam. El va deveni un rebut al societatii in momentul in care nu va mai exista mamica sau taticul care sa-i indrepte notele, comportamentul etc.
toth_luisa
 
Mesaje: 9
Membru din: 01 Feb 2008, 18:04

rebut ?

Mesajde jnny_frr » 18 Apr 2008, 20:59

Am fost alături de copiii mei şi i-am ajutat tot timpul şcolarităţii ! nu i-am lăsat pe profesori sau pe colegii lor să-şi bată joc de ei ! i-am mutat din şcoală în şcoală până am găsit cei mai buni profesori pt ei ca să înveţe carte ca lumea. Unii profesori se joacă de-a şcoala cu elevii. N-am permis acest lucru pt copiii mei ! Un diriginte voia să profite de faptul că fiul meu era sincer şi-l punea să pârască pe elevii care se băteau. Până când am intervenit deoarece unul din derbedei i-a promis fiului meu o bătaie bună pt că l-a pârât. Sau fiica mea a nimerit la nişte profesoare care nu voiau să pregătească elevii pt olimpiade. Pe fata mea n-o cunoşteau pt că venea de la altă şcoală. Atunci am mutat fata la altă profesoară din şcoală care a recomandat-o anul următor la olimpiada de română şi în acel an fata mea a ajuns la nationale cu premiul III. Apoi a câştigat un concurs internaţional de creatie. Iată ce înseamnă să fii alături de copilul tău şi să-l îndrumi îndeaproape. Ei sunt studenti acum şi nu sunt deloc rebuturi. Părinţii trebuie să netezească drumul plin de spini al vieţii copiilor lor din cauza concurenţei acerbe ! tinerilor le este greu să se descurce singuri. Cei care sunt ajutati avansează mai repede în ierarhia socială şi în carieră.
jnny_frr
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Apr 2007, 11:11

Mesajde toth_luisa » 26 Apr 2008, 21:06

Sa-i ajutam, sunt de acord. Sa-i educam cat de mult avem posibilitatea, dar sa nu-i protejam in defavoarea celorlalti, sa nu le creem o aura, sa nu-i facem mai buni decat sunt in realitate.
toth_luisa
 
Mesaje: 9
Membru din: 01 Feb 2008, 18:04

Mesajde oneil » 10 Mai 2008, 20:13

Este trist ca nu este singurul caz. Si baiatul meu are in clasa un coleg care are numai note mari desi nu le merita pe toate. :!: :shock:
oneil
 
Mesaje: 2
Membru din: 26 Ian 2008, 11:02

Mesajde lauragl » 11 Iun 2008, 17:54

Se mai fac si concesii! Pentru interesul superior al copilului!
lauragl
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Sep 2005, 12:15

Mesajde aneta60 » 21 Sep 2008, 09:14

Rusineeeeeeeee!!!!!!!!

Fiind cadru didactic ar trebui sa stie ce inseamna valoarea si verticalitatea...probabil o depaseste programa clasei a 5-a si nu-l poate ajuta altfel :lol:
aneta60
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Sep 2008, 09:08


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator