Reducerea dimensiunii fisierelor PowerPoint

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Reducerea dimensiunii fisierelor PowerPoint

Mesajde viocro » 13 Iul 2008, 23:37

Stimată echipă INTUITEX, nu ştiu unde să mă adresez dv. pentru a-mi cere scuze că am trimis pe DIDACTIC un material uriaş, care mi se părea...mic.
Nu ştiu deloc detalii tehnice, dar m-am îngrozit când am văzut dimensiunea materialului meu ,,mic'. Am micşorat apoi fotografiile de la 100% la 20%, însă deja mi-aţi trimis răspunsul şi nu l-aţi mai văzut pe cel, zic eu, revizuit aşa cum m-am priceput. Eu sunt începătoare şi multe lucruri nu le pricep, dar aş vrea să vă asigur că nu o fac din lipsă de respect pentru legile site-lui, cu atât mai puţin îmi doresc să abuzez de timpul dumneavoastră.
Cu mult respect Viocro.

NOTA ADMINISTRATORILOR: titlul initial al acestui topic a fost modificat, pentru a fi mai usor de gasit de catre cei care cauta informatii.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Mesajde gica_ionescu » 14 Iul 2008, 15:26

Fiti linistita! Aici toti invatam unii de la altii...Cautati materialele d-lui Laurentiu Rosu in care se explica optimizarea unui material. Cititi topicurile de la acesta sectiune si veti vedea ca gasiti raspunsul.
Toti trecem prin asta la un moment dat.

Nu trebuie sa va puneti cenusa in cap! Important este ca ati invatat ceva nou si acum va perfectionati!

Succes! Vacanta placuta!
Ultima oară modificat de gica_ionescu pe 15 Iul 2008, 00:02, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde gica_ionescu » 14 Iul 2008, 15:29

Vedeti, toti am trecut prin faza asta...Am dat copy -paste la o intrebare similara!
gica_ionescu wrote:
Ce marime trebuie sa aiba un PPS pentru a putea fi pus pe didactic? L-am optimizat, i-am mai scos din sliteuri si tot imens este, adica 21,5 mega. Ce-i drept are muzica in format wav...Ce ar mai trebui sa fac pentru a-l micsora? Nu ma indur sa renunt la muzica!


sunt solutii: in primul rand, pentru optimizarea imaginilor si a muzicii, e mai bine sa folositi ghidul NOU pe care l-am trimis, la adresa http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=7599 , e mult mai bun decat ghidul mai vechi , pe care-l pusesem anul treecut, acolo e o alta metoda pentru comprimarea muzicii, se poate face fisierul wav de muzica extrem de micutz !!!! Concret, se poate usor micsora dimensiunea de la 25 Mb la 2, sau 3Mb, cu muzica si imagini cu tot.
Ca sa va dati seama de la ce nu a mers, adica de la imagini? sau de la muzica? verificati dimensiunea fisierului wav de muzica(click drept pe el, si properties,....daca are mai mult de 2, sau 3 Mb inseamna ca trebuie sa comprimati muzica , dupa informatiile din ghidul nou. Daca muzica wav e mica, 1 sau 2 , sau 3 Mb, inseamna ca imaginile nu au putut fi optimizate , si atunci , iata explicatia si solutia:
Optimizarea micsoreaza mult dimensiunea in Mb a fotografiilor,imaginilor DOAR pentru formatul foto obisnuit adica "jpg" , dar nu actioneaza asupra imaginilor cu formatele "bmp", sau "png"...sau "pcx",...in plus, in formatele astea, fotografiile ocupa dimensiuni uriase in Mb, chiar daca nu au cine stie ce calitate sau dimensiune pe ecran. daca optimizarea nu a mers bine ca de obicei NICI la imagini, inseamna ca imaginile nu sunt fotografii in formatul obisnuit "jpg"; unele fotografii , imagini de pe internet(si nu numai) au alte formate, de exemplu "bmp", sau "png"...sau "pcx", etc. De aceea cred ca n-a mers optimizarea ; si solutia ar fi simpla: INAINTE de optimizare, uitati-va prin folderul din care ati copiat imaginile(le-ati pastrat....intr-un folder ? DAca da, intrati in folder, si verificati ce format au....si daca gasiti alte formate decat "jpg", transformatile pe toate in "jpg" utilizand programe ca IRFAN-e gratuit pe net www.irfan.com, sau cu ACDSEE- se da click pe TOOLS, si Format Convert, apoi se alege "jpg") Daca nu ati pastrat pozele intr-un folder, sau daca ati pus pozele direct prin copiere de pe internet, atunci trebuie sa va creati acum folderul de poze :cea mai buna metoda ar fi sa transformati pps-ul in pagina web(doar pentru moment, pentru crearea folderului de imagini) metoda o gasiti in materialul TUTORIAL- Salvarea fisierelor Powerpoint ca pagina WEB :
http://www.didactic.ro/disciplina?did=1 ... &cat_id=12
apoi, trasformati pozele din folderul creat , in jpg. Apoi, scoateti din pps pozele care au avut alte formate decat jpg. si inlocuitile cu pozele "jpg'' obtinute prin transformari, si castigati foarte multi mega......
Succes !
Ultima oară modificat de gica_ionescu pe 14 Iul 2008, 23:54, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde gica_ionescu » 14 Iul 2008, 23:54

Succes!
Ultima oară modificat de gica_ionescu pe 11 Sep 2008, 22:49, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde adumitrescu » 15 Iul 2008, 22:43

Va felicitam stimata doamna pentru munca si rabdare. Vom integra curand aceste informatii si in Ajutor. Subiectul acesta va fi mereu in primele pozitii ale forumului IT&C, impreuna cu alte subiecte de interes.


De mentionat ca optiunile de reducere a dimensiunii prin comprimarea imaginilor se aplica si fisierelor Word care contin imagini.
adumitrescu
Site Admin
 
Mesaje: 212
Membru din: 28 Noi 2005, 18:41
Localitate: Bucuresti

Despre pps

Mesajde elenapop » 21 Iul 2008, 17:16

Cred ca explicatiile colegului de mai sus sunt cam grele pentru un incepator.
Un pps ca sa fie mai mic trebuie sa aiba imagini modificate; acest lucru nu se poate face doar cu Irfan View, se mai pot utiliza si alte programe: Macromedia Fireworks, Picasa sau Image Ready. Cand aveti instalate aceste programe, cautati pe cineva sa va explice cum functioneaza. Este extrem de simplu de utilizat fiecare program. Doar sa aveti de la cine invata cum sa le folositi. O alta regula ar mai fi: nu salvati ppt sub aceeasi denumire daca nu este gata; el se "ingreuneaza" de cate ori veti da click pe "save".
elenapop
 
Mesaje: 25
Membru din: 03 Iul 2006, 15:44

Mesajde viocro » 22 Iul 2008, 19:01

Mulţumesc frumos, eu am instalat de către fiul meu un program tip mură-n gură - Paint - aşa scrie că se cheamă - dar am nevoie şi de nişte cursuri, iar dacă viaţa îmi îngăduie sper să le fac şi să învăţ câte ceva, dacă nu, fiecare trebuie să-şi cunoască şi să-şi accepte dimensiunea valorii sale.
Din păcate, nu pot să aplic decât ce văd demonstrat de câteva ori, spre exemplu, pentru a posta o fotografie la concursul ,,Vacanţă cu şcoala mea" am muncit năucită o duminică întreagă, sfârşind prin a mutila fotografia de la 100% direct la 20% .Oricum, mulţumesc doamnei elenat pentru bunăvoinţă şi înţelegere, mai capăt, astfel, curaj să mai încerc...
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Mesajde gabriela7 » 10 Sep 2008, 21:27

Asa este, invatam f bine unii de la altii. Am si eu o intrebare, daca este cineva care vrea sa imi raspunda: cum se procedeaza pentru ca o melodie sa cante de la inceput la sfarsit pana la vizionarea intreaga a ppt-ului fara sa inceapa de fiecare data cand dau click pentru vizualizarea slide-urilor? Multumesc.
gabriela7
 
Mesaje: 190
Membru din: 29 Mar 2007, 21:31

Mesajde gica_ionescu » 11 Sep 2008, 09:23

In dreapta, bifati loop...adica bucla

si nu bifati aplies all sides.In felul acesta cand e gata melodia toata va reincepe fara pauza.


Mai cautati tot aici un topic in care domnul Rosu explica mai amanuntit si are si imagini parca...
Succes!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde gabriela7 » 12 Sep 2008, 14:57

MULTUMESC! AM REUSIT!
Dar...mai am o intrebare: cum pot pune o fotografie ca fundal si apoi sa scriu pe ea?Nu imi iasa deloc. Sau alta imagine decat fonturile date de program. Am o multime, dar nu imi iasa cand vreau sa le pun...si apoi sa si scriu pe ele.
Mii de multumiri!
gabriela7
 
Mesaje: 190
Membru din: 29 Mar 2007, 21:31

Mesajde gica_ionescu » 12 Sep 2008, 21:59

Pt a avea o fotog. ca fundal dati FORMAT si apoi SLIDE LAYOUT. In stanga unde scrie CONTENT LAYOUTS, al doilea dreptunghi e cu format pt o singura imag.


Dupa ce aveti imaginea ca fundal, de pe bara de sus la INSERT, dati clic, se deschide un submeniu si clic pe TEXT BOX. Cursorul isi schimba forma, glisati cu el pe pagina si veti obtine un dreptunghi activ in care se scrie.

La partea cu fonturile nu stiu sa va raspund. Daca aflati sa imi spuneti si mie..

Succes!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Re: Reducerea dimensiunii fisierelor PowerPoint

Mesajde marijuan » 02 Noi 2022, 21:52

viocro scrie:Stimată echipă INTUITEX, nu ştiu unde să mă adresez dv. pentru a-mi cere scuze că am trimis pe DIDACTIC un material uriaş, care mi se părea...mic.
Nu ştiu deloc detalii tehnice, dar m-am îngrozit când am văzut dimensiunea materialului meu ,,mic'. Am micşorat apoi fotografiile de la 100% la 20%, însă deja mi-aţi trimis răspunsul şi nu l-aţi mai văzut pe cel, zic eu, revizuit aşa cum m-am priceput. Eu sunt începătoare şi multe lucruri nu le pricep, dar aş vrea să vă asigur că nu o fac din lipsă de respect pentru legile site-lui, cu atât mai puţin îmi doresc să abuzez de timpul dumneavoastră.
Cu mult respect Viocro.

NOTA ADMINISTRATORILOR: titlul initial al acestui topic a fost modificat, pentru a fi mai usor de gasit de catre cei care cauta informatii.


Puteti face asta online, gratuit: https://www.adobe.com/acrobat/online/compress-pdf.html
marijuan
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Aug 2006, 13:20
Localitate: Timisoara


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori