profesor de generala

Noile legi ale Învâţământului sunt supuse dezbaterii publice.

profesor de generala

Mesajde shadowg » 03 Sep 2008, 07:56

salutari si un an cat mai bun,
Povestea e cam asa. In urma multor evaluari desfasurate in anul scolar 2006-2007, scoala generala unde lucrez a devenit liceu. Desi am titulatura numai pe gimnaziu, in urmatorul an scolar, 20007-2008, am avut in catdra 16 ore la gimnaziu si 4 la liceu (2 ore de liceu imi intregeau catedra si 2 erau suplimentare). Nu stiu cat de legala a fost chestiunea asta. In acest an scolar orele au fost scoase pentru suplinire (stiu ca asa prevede legea) avem un suplinitor calificat, si mie mi s-a spus ca nu pot lua ore la liceu decat ca ore suplimentare, din cauza titulaturii pe gimnaziu. E drept, mi se pare logic, pentru ca stiu ca legea prevede ca nu poti pleca de la gimnaziu la liceu. Ceea ce ma uimeste peste masura este ca sistemul prefera ca, in locul unui profesor din scoala, care ar putea asigura continuitatea la acele clase de liceu, sa aduca un suplinitor despre care nu se stie daca in anul viitor va functiona tot aici. Asta e parerea mea, probabil e subiectiva, ca oameni suntem. Ce ma intereseaza pe mine, de fapt, este daca noua lege a invatamantului, aflata inca in proiect, prevede ceva pentru profesorii de scoala generala care se trezesc aproape peste noapte profi in liceu. Nu de alta, dar la transformarea scolii in liceu, au contribuit si ei. Ce inteleg eu de aici este ca au fost destul de buni pentru ca scoala sa devina liceu, dar apoi, nu mai sunt destul de buni si pentru a preda acolo. e ilogic. poate a mai trecut cineva prin asta si poate sa-mi spuna cum au decurs treburile. As vrea sa aflu daca exista vreo cale (legala) prin care titulatura pe gimnaziu, in cazul transformarii scolii generale in liceu sa fie extinsa si pe acest ciclu de invatamant.
shadowg
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Sep 2008, 07:24

Mesajde rosioru » 05 Sep 2008, 07:47

Si eu sunt curioasa de raspuns!
Iar pentru a continua sirul ilogic... cu acelasi examen de titularizare ocupi un post si la gimnaziu si la liceu!!!
... anul acesta la mobilitati am auzit si vazut apoi pe listele afisate cum un titular in restrangere de activitate de la primar i-a fost rezolvata situatia prin mutarea pe un post la gimnaziu (respectivul titular la primar terminase o facultate intre timp)... adica de la primar sa treci la gimnaziu se poate!!! iar de la gimnaziu la liceu nu se poate!!! :shock: :shock:
...and justice for all
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta


Înapoi la Dezbaterea publică privind Legile Invatamantului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori