Diferenta profesor psihopedagog - profesor educator

Diferenta profesor psihopedagog - profesor educator

Mesajde garname » 12 Aug 2008, 19:49

As dori sa stiu care este diferenta intre activitatile profesorului educator si profesorului psihopedagog de la scolile speciale si eventual exemple de planificari sau materiale care fac diferenta intre aceste doua tipuri de posturi. Daca este cineva profesor educator si ma poate lamuri, as dori sa primesc mai multe detalii despre postul de profesor educator.

Multumesc anticipat.
garname
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Aug 2008, 19:37

Mesajde dascalitza » 01 Sep 2008, 17:06

profesorul educator are ore numai de dupa amiaza si desfasoara diferite activitati cu intreaga clasa, de exemplu activitati ludice si de loisir ( ALL)- exista o programa pentru fiecare din aceste activitati;

profesorul de educatie speciala sau de psihopedagogie speciala are ore la clasa numai in programul de dimineata, acesta preda fie singur fie in parteneriat cu profesorul de specialitate disciplinele cuprinse in curriculum-ul de baza adica limba romana, matematica etc;

profesorul psihopedagog este de fapt profesorul psiholog specializat pe probleme de psihopedagogie speciala respectiv desfasoara intr-un cabinet special amenajat cu un elev sau doi activitate de psihodiagnoza( testare psihologica), consiliere psihologica si activitati pentru stimularea/dezvoltarea limbajului sau corectarea tulburarilor de limbaj( dislalii, disgrafii, dislexii).

o alta deosebire este aceea ca profesorul psihopedagog trebuie sa fie licentiat in psihologie, psihopedagogie speciala, pedagogie, psihosociologie, in timp ce profesorul educator poate fi licentiat in orice domeniu in plus va trebui sa aiba un certificat de educatie speciala sau de pedagogie curativa care ii da dreptul de a lucra in invatamantul special.
dascalitza
 
Mesaje: 17
Membru din: 14 Feb 2008, 19:31

Re: Diferenta profesor psihopedagog - profesor educator

Mesajde o_ileana » 03 Sep 2008, 11:23

garname scrie:As dori sa stiu care este diferenta intre activitatile profesorului educator si profesorului psihopedagog de la scolile speciale si eventual exemple de planificari sau materiale care fac diferenta intre aceste doua tipuri de posturi. Daca este cineva profesor educator si ma poate lamuri, as dori sa primesc mai multe detalii despre postul de profesor educator.

Multumesc anticipat.


Este corect raspunsul dascalitzei, dar in baza unor cazuri concrete pe care le cunosc, am formulat si eu un raspuns, la subiectul:

http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=10309

Totul depinde de director, in legatura cu "profesorul psihopedagog" si cel de "educatie speciala sau de psihopedagogie speciala"!
Mult succes!
o_ileana
 
Mesaje: 128
Membru din: 31 Aug 2005, 11:58


Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron