suplinirea si detasarea in Braila, judet pilot

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

suplinirea si detasarea in Braila, judet pilot

Mesajde amalia_braila » 20 Aug 2008, 11:10

Harababura cu titularizarea din judetele pilot nemultumeste cadrele didactice, sistemul nu functioneaza mai bine ci si mai rau. Insa nimeni nu ia nicio atitudine.De ce? pentru ca tb sa taci, sa nu "superi" pe mai marii inspectoratelor, pentru ca te duci peste ei.
Deunazi am aflat in ultima clipa ca trebuie sa depun o cerere in care sa solicit post.....e vorba de sedinta publica, de parca m-as fi razgandit intre timp. Calendarul miscarii pers didactic...nu prevede un astfel de demers...ba mai mult, ISJ Braila nu s-a deranjat sa afiseze la avizier nimic. Au pus un mic "anunt" pe usa inspectorului de la personal si atat. Ma intreb cu stupoare si indignare daca au auzit de transparenta. Ei bine, cine a aflat norocul lui, cine nu, inseamna ca nu mai vrea post! Cum se poate asa ceva???? Domnilor sunteti o rusine! Dupa atatea examene ,3-4 la diverse centre tb sa ne petrecem TOATA vara la usa inspectoratului sa vedem daca nu mai apare vreun "anuntisor" ascuns pe vreo usa interioara?????Luam note peste 8 si nu avem posturi titularizabile, iar suplinirea se acorda dupa bunul-plac. Ideea descentalizarii creaza si mai mare haos, posturile apar si dispar ca prin farmec...fiind ocupate de cine trebuie, nu de cine merita. Ne-am saturat de atata umilinta! Actualizati-va site-ul domnilor inspectori, ca din 2006 nu mai apare nimic! si au trecut 2 ani de atunci! A! si informati-va angajatii!Am sunat la secretariat sa intreb despre aceste cereri si nimeni nu stia nimic, de parca as fi vorbit cu femeia de serviciu, nu cu secretara. La personal au facut mutre cand am dus cererea...dar pana la urma mi-au primit-o. Sa inteleg ca aveti posturi numai pentru anumite persoane?!!
Dragi colegi, din Braila si alte judete pilot, "marturisiti"-va experientele!!!
amalia_braila
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2008, 10:46

Mesajde genab » 20 Aug 2008, 11:26

Abia astazi am citit acest topic si sunt putin nelamurita...
Depunerea "cererilor" era valabila si in cazul in care am luat continuitate si mai am nevoie de o completare de catedra?
In cazul acesta,azi e deja data de 20 si eu nu am depus nimic...
Am sunat de mai multe ori saptamana trecuta la ISJ,dar nu mi-a pomenit nimeni nimic de nici o cerere....
genab
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Oct 2007, 00:45

suplinire si detasare in judetele pilot

Mesajde amalia_braila » 20 Aug 2008, 11:37

Se pare ca da, draga genab, stiu sigur ca cei care s-au detasat si au catedre incomplete au facut aceste celebre cereri. E cam aceeasi situatie ca in cazul dvs. Sfatul meu e sa mergeti pana la ISJ, la personal. Poate mai rezolvati ceva. Imi tot rasuna in minte slagarul "vara asta fac tot ce-mi trece prin cap" :( e valabil pentru ISJ Braila. Bafta multa! si asteptam sa ne povestiti ce ati rezolvat si cum v-au "primit".Apropo, sunteti din Braila sau din alt judet?
amalia_braila
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2008, 10:46

suplinire si detasare in judetele pilot

Mesajde amalia_braila » 20 Aug 2008, 11:37

Se pare ca da, draga genab, stiu sigur ca cei care s-au detasat si au catedre incomplete au facut aceste celebre cereri. E cam aceeasi situatie ca in cazul dvs. Sfatul meu e sa mergeti pana la ISJ, la personal. Poate mai rezolvati ceva. Imi tot rasuna in minte slagarul "vara asta fac tot ce-mi trece prin cap" :( e valabil pentru ISJ Braila. Bafta multa! si asteptam sa ne povestiti ce ati rezolvat si cum v-au "primit".Apropo, sunteti din Braila sau din alt judet?
amalia_braila
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2008, 10:46

suplinirea si detasarea in Braila, judet pilot

Mesajde greta77 » 20 Aug 2008, 12:36

tot ce pot sa spun este ca , eu personal in braila, la isj ,am fost la avizier si am luat de acolo calendarul activitatilor pentru cei care nu au luat post in iulie...eu am luat jumatate de catedra la detasare.....,
si am fost in curtea isj pana pe 3 august sa vad ce posturi au ramas...... dar nici unul afisat...decat cele date in iulie.... si nu toate.... si nu citisem de depunearea nici unei cereri in calendarul afisat la avizier, de dinaintea sedintei pentru detasari /suplinire calificati,...decat atat am flat ca pe 4 august se reactualizeaza pe site isj lista posturilor ramase...
si am sunat o colega , care ea depusese cerere in prima zi adica pe 18 august , si la fel, spunea ca nici ea nu citise la avizier nici o informatie de genu...., ci numai la parter la usa departamentului"Personal"; eu jos nu coborasem , sunt curioasa de ceva: oare cand s -o fi afisat acest anunt pe usa? si cand sa afle toata lumea? sunt multi care habar nu au sau sunt din provincie ,etc...., si la repartitie li se va replica: nu primesti post ca nu ai cerere.......
Oare nu era bine ca sa se stie de la inceputul vacantei tot calendarul activitatilor la isj? e normal ca in fiecare zi sa apara un anunt nou?si eu sa stau si sa pazesc acolo?usa? si sa mi se spuna ca "incurc" poate?
Cand am depus cerea la secretariat , d-na secretara habar nu avea ca se depun astfel de cereri,....nici ea nu aflase ...care lucreaza acolo, dara mi te noi? ..... si voia sa imi respinga hartia, ca si cand eu nu stiu, nu ea,......
MIE PERSONAL NU MI SE PARE LOGIC.....PENTRU CE SA DEPUN ACEASTA CERERE LA EI, CAND EU DEJA AM UN DOSAR ACOLO PENTRU DETASARE, SI CARE E SOLUTIONAT NUMAI PE JUMATE IN APLICATIA TRECUTA ? SI SUNT TITULARA? NU E LOGIC CA VREAU SI CEALALTA JUMATATE? POTI LUCRA NUMAI CU O JUMATATE DE CATEDRA PE DETASARE? PAI ATUNCI MA INTORC LA POSTUL MEU UNDE SUNT TITULARA, ...DAR IN CAZUL ASTA PENTRU CE M AM STRADUIT SA MI FAC DOSAR DE DETASARE? CINE NU E LOGIC? EU SAU ISJ ? NU INTELEG ..CE ROL AU ACESTE CERERI? EU NU VAD DECAT CA PE O POSIBILA PIEDICA IN CAZ IN CARE NU LE AI DEPUS......
Si chiar daca suntem judet pilot , legea calendarului activitatilor de la minister, nu e aceeasi ptr toata tara? descentralizare inseamna dupa cate se vede doar atat: ingreunarea unui proces cu cat mai multe hartii...bariere... nu aerisirea lui cum ar trebui si simplificare......si aceeasi poveste: nepotismul...
pai eu ma gadesc asa, daca cel care are jumate de catedra si nu a stiut de cerere? ce i se intampla in ziua cu pricina? ii ia si jumatea aceea si il intoarce de unde a plecat?....... poate... si uite asa mai elibereaza o jumatate de post........ pentru cine trebuie,
greta77
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Ian 2007, 15:56

Mesajde genab » 20 Aug 2008, 13:02

Am sunat la ISJ si mi s-a spus sa ma uit pe avizier la ei sa vad data cand se fac completarile de catedra.Nu mi s-a spus nimic de cerere... :?: :?:
Cred ca ma duc pana acolo sa vad daca mai e ceva de facut...asta daca nu e deja prea tarziu,mai ales daca spuneti ca trebuiau depuse cererile pana ieri...:(
genab
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Oct 2007, 00:45

cereri pentru suplinire si detasare

Mesajde amalia_braila » 20 Aug 2008, 13:08

din toate astea eu inteleg ca e o "manevra", nimic altceva. Ministerul ar trebui sa sesizeze ca acesta descentalizare nu functioneaza cum trebuie. Ei incearca sa implementeze un sistem care nu functioneaza deloc. De 3-4 ani de cand suntem judet pilot...ne-am saturat sa umblam cu dosarele pe la nu stiu cate scoli sa dam 3-4 examene de titularizare intr-un an...sa nu ni se primeasca dosarul la detasare, pentru ca nu vrea directorul unui centru de examinare...ca se pastreaza posturile la continuitate desi lumea nu a mai trecut pe la examen de 4 ani. Si apoi....constat ca traim in tara lui Papura-Voda unde fiecare face ce doreste. in tara tuturor posibilitatilor...ce sa spun....ar tb sa ne facem boceluta si sa plecam la cules capsune, si la catedra sa ramana cei care iau note de 5. Ma intreb ce face la catedra un profesor ca la ex ia nota 5???
amalia_braila
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2008, 10:46

cereri pentru suplinire si detasare

Mesajde amalia_braila » 20 Aug 2008, 13:11

draga genab daca esti din Braila....sigur tb sa depui o astfel de cerere..daca esti din alt judet pilot poate lucrurile stau altfel.deci de unde esti?
amalia_braila
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2008, 10:46

Mesajde genab » 20 Aug 2008, 13:19

Sunt din Braila,altfel nu mai citeam topicul...:(
Exista cumva un site pe care este afisat calendarul completarilor de catedra pe obiecte?M-ar interesa sa stiu cand se vor face acestea pt obiectul matematica.
genab
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Oct 2007, 00:45

cereri pentru suplinire si detasare

Mesajde amalia_braila » 20 Aug 2008, 13:24

cred ca o sa aflam pe 25 aug o planificare pe discipline. Intre 26 aug-1 sept se fac repartitiile pentru suplinire...detasarile pe 25 aug daca nu ma insel
amalia_braila
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2008, 10:46

Mesajde genab » 20 Aug 2008, 13:35

Pai stiti ce e ciudat?Ca am sunat saptamana trecuta la ISJ si mi s-a spus ca pana pe 25 august nu gasesc pe nimeni la personal,ca sunt toti in concediu...
Am intrebat de completarile de catredra si mi s-a spus sa revin cu un telefon dupa 25 august...hmmm...
Ma duc acolo sa vad daca mai pot intra la sedinta publica sau nu,ca sa nu ma mai stresez degeaba.
Multumesc pentru amabilitatea cu care mi-ati raspuns.
genab
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Oct 2007, 00:45

Mesajde genab » 20 Aug 2008, 13:41

A da si mai e ciudat un lucru:am vazut ca in ziua in care eu am luat continuitatea ,alti colegi de-ai nostri au luat completari de catedra(?).Verificati la obiectul matematica pe http://portal.edu.ro/
genab
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Oct 2007, 00:45


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori