fisa de evaluare pentru profesori...

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

fisa de evaluare pentru profesori...

Mesajde storm00 » 28 Oct 2005, 22:01

Buna!
Are cineva un model de fisa de evaluare a profesorului de romana? (cum sunt se obtin punctajele, ce activitati trebuie facute...) Mersi!
storm00
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Sep 2004, 20:25

Mesajde adibuzatu » 13 Noi 2005, 07:53

Buna ziua!

In America de Nord, dupa fiecare curs, la sfarsit de semestru, studentii completeaza un formular despre cum cred ei ca a predat proful. Acestea sunt colectate, studiate si rezultatul lor discutat cu profesorul. Mai mult, pe baza aceasta i se decide si salariul. Va rog sa remarcati ca profesorul nu corecteaza nici examene, nici teme (ci studenti la master si doctorat numiti Teaching Assistants care sunt platiti pentru asta), astfel elevii nu revolta pe el pentru ca da note mici (nici vorba de trecut examenul pe pile sau mite cum se mai intampla in Tara). Va pot face rost de un astfel de formular. Vorbiti insa de ceva precis emis de ministerul roman? De acela nu am.

Adrian Buzatu
A ne cunoaste propriile limite inseamna a ni le impune.
Avatar utilizator
adibuzatu
 
Mesaje: 25
Membru din: 29 Oct 2005, 01:55
Localitate: Montreal

Mesajde doina_barsan » 13 Noi 2005, 10:48

In mesajul lui adibuzatu de mai sus este vorba de studenti care evalueaza cadrul didactic si acestia au discernamant fata de un elev din preunuversitar, ei isi pot alege cursurile pe care sa le urmeze si astfel un profesor este cotat si dupa nr de studenti care opteaza pt cursul lui.
Cred ca nu este bun exemplul dat mai sus pt ceea ce ne intereseaza pe noi, cei din invatamantul preuniversitar.
Adrian, poate ne dai informatii referitoare la felul cum sunt evaluati profesorii la nivel de elevi, nu studenti.
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator