SFATURI????LB.MAGHIARA

SFATURI????LB.MAGHIARA

Mesajde denclau » 10 Mar 2008, 20:53

Sunt profesoara DE LB.ROMANA la o scoala cu predare in lb.maghiara,lucru care nu e prea usor atata timp cat elevii NU vorbesc deloc limba romana.Daca in anul 2008 e normal sa ti se spuna ca A VORBI LIMBA ROMANA ESTE RUSINE LA NOI IN COMUNA,atunci nu stiu ce sa mai zic.Ma confrunt zilnic cu astfel de probleme,cu copii de clasa a VII si a VIII a care nu stiu lega doua propozitii in limba tarii in care traiesc...Astept sfaturi..idei,sugestii :shock: [/b]
denclau
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2007, 19:15

Mesajde o_ileana » 15 Apr 2008, 23:15

Regret ca se intampla atfel de lucruri. Nu pot sa inteleg de ce s-au schimbat conationalii nostri si nu doresc sa invete limba romana. Ei nu-si dau seama cat de mult pierd!
Daca cunoasteti l. maghiara incercati sa vi-i apropiati vorbind cu ei si in limba lor, cel putin in pauze. Poate reusiti sa-i determinati sa inteleaga faptul ca nu aveti nimic cu l. maghiara si sa constientizeze utilitatea cunoasterii limbii tarii in care traiesc. Ca si copii, ei nu-si dau seama ca-si ingradesc niste posibilitati viitoare.
Dar, fara sprijin din partea colegilor d-voastra, cred ca veti reusi f. greu.
Adevarul este ca politicienilor maghiari le convine ca maghiarii sa nu cunoasca limba romana. Doar asa ii pot folosi in scopurile urmarite de ei!
Am invatat limba maghiara de la prietenii maghiari din copilarie (vorbit-citit-scris). Si ei si-au dorit sa invete l. romana.
Imi amintesc si acum ce mult isi doreau sa mearga la scoala la sectia romana si ne rugau, parintii lor, sa vorbim numai romaneste pentru ca doreau sa-i inscrie in clasa I, la sectia romana (desi scoala avea si sectia maghiara).


Mult succes!
o_ileana
 
Mesaje: 128
Membru din: 31 Aug 2005, 11:58

Mesajde bmelinda » 18 Aug 2008, 15:24

Mă întristează să citesc aceste rânduri, dar totuşi trebuie să recunoaştem că există şi asemenea locuri. Vă înţeleg perfect ! Din păcate în Timişoara situaţia este inversă. Părinţii maghiari nu mai doresc să-şi înveţe copii limba maternă fiindcă " îi suprasolicită ", le este ruşine să vorbescă, şi nu îşi dau seama care sunt avantajele cunoaşterii limbii maghiare.
Eu cred că datoria noastră este ca în orice situaţie să găsim o cale de mijloc ! Să le arătăm oamenilor necesitatea cunoaşterii limbii române ! Să nu îi judecăm ! Să îi sprijinim ! Să îi îndrumăm şi să le fim exemplu !
Mult succes !
bmelinda
 
Mesaje: 12
Membru din: 22 Oct 2005, 10:35

Mesajde bmelinda » 18 Aug 2008, 15:27

Scuze ! Copiii cu trei de i, dar m-am grăbit ! :oops:
bmelinda
 
Mesaje: 12
Membru din: 22 Oct 2005, 10:35


Înapoi la Limbi materne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori