pasii in invatamant

pasii in invatamant

Mesajde ramonamatei » 10 Iul 2008, 17:47

Buna
Eu sunt studenta la limbi straine la Spiru Haret,
V-as ruga, daca vrea cineva sa ma lamureasca si pe mine, care sunt pasii pentru a ajunge in invatamant. Precizez ca sunt in anul II la engleza italiana, e a doua facultate (prima fiind politehnica ), sunt si la cursul de psihopedagogie.
M-ar interesa foarte tare sa stiu daca se poate sa predau la vreo gradinita acum sau cand voi termina cum se procedeaza? Care sunt examenele, pasii?
Scuze daca sunt asa neinformata :(
ramonamatei
 
Mesaje: 6
Membru din: 10 Iul 2008, 17:40

Mesajde carmenn » 14 Iul 2008, 14:21

nu stiu exact cum e cu predarea la gradinita, dar cand termini fac. trebuie sa dai niste concursuri pe post pt gimnaziu(cei care termina 3 ani pot sa predea la liceu doar cu masterul).
carmenn
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Ian 2008, 21:00

raspuns

Mesajde claudia1976 » 14 Iul 2008, 18:22

Trebuie sa te inscrii la Concursul National de Titularizare sau la Concursul de suplinire. Pt. detalii, intra pe www.edu.ro
claudia1976
 
Mesaje: 410
Membru din: 05 Aug 2007, 13:23

Mesajde ramonamatei » 05 Aug 2008, 17:43

dar e vreo problema ca voi termina la spiru haret?
as vrea sa stiu daca a mai terminat cineva spiru haret sau alta facultate particulara si a intrat in invatamant?

multumesc
ramonamatei
 
Mesaje: 6
Membru din: 10 Iul 2008, 17:40

Mesajde gica_ionescu » 06 Aug 2008, 11:34

nu e nicio problema! e o facultate ca oricare alta! important este sa fii bine pregatita...
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde anisoara_nita_karate » 06 Aug 2008, 13:43

Nu conteaza ca esti la privati.In invatamant sunt multi absolventi si licentiati de la privati.Daca esti abia studenta,vei fi incadrata ca suplinitor necalificat pentru a preda engleza-si asta poate fi si la liceu. Abia dupa ce iei licenta ,daca esti la fac. de 3 ani, o sa ai dreptul sa predai numai la clasele I-VIII. Cu gradinita-nu prea stiu sigur cum sta treaba. Ca necalificat vei avea un ,,supersalariu" ce se va invarti in jurul sumei de 6 milioane(asta la norma intreaga si cu dirigentie-nu stiu exact suma, deoarece eu sunt de 14 ani in sistem , iar in scoala in care predau nu avem niciun suplinitor necalificat). De ce nu te duci la niste interviuri ?Ai scris ca ai si politehnica.Daca esti licentiata ,atunci mai cauta in acel domeniu.O buna prietena e licentiata a Politehnicii si are un job de 60 mil.pe cartea de munca -la stat,dupa 3 ani de munca.A putut sa faca un imprumut la banca pentru casa la rosu.
anisoara_nita_karate
 
Mesaje: 24
Membru din: 03 Oct 2006, 23:29

Mesajde ramonamatei » 06 Aug 2008, 14:26

multumesc pentru raspunsuri.
Eu lucrez in domeniul privat, nu ma plang de salariu, care e pe departe de cele din invatamant, insa ma plang de timpul liber din sistemul privat. In invatamant e timp liber mai mult, a fost unul din motivele pentru care am vrut sa ma reprofilez. Sper sa-mi reuseasca.

multumesc din nou :)
ramonamatei
 
Mesaje: 6
Membru din: 10 Iul 2008, 17:40


Înapoi la Limbi moderne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori