Ajutor va roggggg!!!!

Ajutor va roggggg!!!!

Mesajde ramona_15 » 20 Apr 2008, 19:04

Buna ziua! Sunt noua pe acest forum!
Am si eu 2 probleme de rezolvat.
Va zis sincer nu le am absolut deloc cu chimia....ma chinui sa o inteleg dar nu imi intra in cap :(
Daca ma poate ajuta cineva va rog!

Imi ca numaraul cuantic secundar cu valoarea 3.Si se cere:
-sa se precizeze despre ce substratul este vorba
-nr de orbite pe care se pot misca el. caracterizanti de acest nr. cuantic
-sa se deseneze orientarea in spatiu a orbitelor respective
-nr maxim de el. care se gasesc in aceasta substanta.

Nu vreau sa va deranjati sa-mi raspundeti la toate punctele...dar va rog poate sa-mi spuna careva despre ce substrat este vorba?
Va rogggg din suflet!
Ultima oară modificat de ramona_15 pe 20 Apr 2008, 20:40, modificat 1 dată în total.
ramona_15
 
Mesaje: 6
Membru din: 20 Apr 2008, 18:56

Mesajde real » 20 Apr 2008, 19:35

umm.. ce clasa esti? :?: :?
nu prea ma pricep la asa ceva ca nu am avut pentru examen.. dar din cate stiu nu poti sa spui despre ce atom e vorba numai dupa nr cuantic secundar (vrea atom, nu substanta, o substanta e compusa din mai multi atomi)
poti preciza tipul atomului dupa termenul spectral, care se calculeaza (trebuie sa ii sti configuratia electronica pt a-l calcula)

l (L mic) - numar cuantic secundar, indica substratul (subnivelul) din interiorul unui strat (nivel) si variaza in intervalul [0, n-1]. Pentru l=0 orbita are simetrie circulara iar toate orbitele cu l diferit de 0 au simetrie eliptica

daca zice ca ai nr cuantic secundar egal cu 2 inseamna ca atomul respectiv are orbitali 4f (si astia sunt de mai multe feluri); atomi cu orbitali 4f se gasesc in tabelul periodic in blocul f, intre Z=57-102, adica lantanoide si actinoide

deci in momentul de fata nu poti spune despre ce tip de atom este vorba..
si pentru a calcula termenul spectral iti trebuie configuratia electronica. se poate spune despre ce atom e vorba daca se cunoaste termenul spectral

pentru termen spectral:
se calculeaza numarul cuantic intern j prin insumarea vectoriala a momentelor l si s (l - nr cuantic secundar si s - nr cuantic de spin care indica rotatia electronului in jurul propriei axe si are valorile +/- 1/2)
j=l+s
numarul cuantic intern (j) poate avea valorile j=l + 1/2 sau j=l - 1/2

un atom cu mai multi electroni se caracterizeaza si prin numere cuantice totale, obtinute prin insumarea numerelor cuantice individuale ale tutror electronilor
L - numar cuantic orbital total
L= l1 + l2 + l3 +...

S - numar cuantic de spin total
S=s1 + s2 +...

J - numar cuantic intern total
J=j1 + j2 +...

J=L (+ sau -) S

reprezentarea grafica a tipurilor de orbitali se face prin reprezentarea grafica a solutiilor matematice ale ecuatiei Schrodinger. acesti orbitali obtinuti din aceasta ecuatie sunt zone de probabilitate maxima de existenta a electronilor. (intervin aici functii de unda, ecuatii diferentiale si tot felul de chestii mai complicate)

un orbital defineste o anumita stare energetica posibila a electronului in atom si se caracterizeaza prin:
- energie, valoarea lui n
- simetrie, valoarea lui l
- orientare spatiala, valoarea lui m
pentru o anumita valoare a lui n exista (n la patrat) solutii
n, l si m sunt numere cuantice

orbitalii f, in numar de 7, sunt octalobari..

toate chestiile astea se leaga si de anumite reguli si principii (principiul lui Pauli sau principiul excluziunii, regula lui Hund etc)
cauta mai multe despre elemente de mecanica cuantica/modelul ondulatoriu stationar al atomului/modelul Bohr-Sommerfeld
Imagine
Imagine
Hell was full so I came back..
real
 
Mesaje: 27
Membru din: 18 Noi 2007, 19:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde ramona_15 » 20 Apr 2008, 19:41

real scrie:umm.. ce clasa esti? :?: :?
nu prea ma pricep la asa ceva ca nu am avut pentru examen.. dar din cate stiu nu poti sa spui despre ce atom e vorba numai dupa nr cuantic secundar (vrea atom, nu substanta, o substanta e compusa din mai multi atomi)
poti preciza tipul atomului dupa termenul spectral, care se calculeaza (trebuie sa ii sti configuratia electronica pt a-l calcula)

l (L mic) - numar cuantic secundar, indica substratul (subnivelul) din interiorul unui strat (nivel) si variaza in intervalul [0, n-1]. Pentru l=0 orbita are simetrie circulara iar toate orbitele cu l diferit de 0 au simetrie eliptica

daca zice ca ai nr cuantic secundar egal cu 2 inseamna ca atomul respectiv are orbitali 4f (si astia sunt de mai multe feluri); atomi cu orbitali 4f se gasesc in tabelul periodic in blocul f, intre Z=57-102, adica lantanoide si actinoide

deci in momentul de fata nu poti spune despre ce tip de atom este vorba..
si pentru a calcula termenul spectral iti trebuie configuratia electronica. se poate spune despre ce atom e vorba daca se cunoaste termenul spectral

pentru termen spectral:
se calculeaza numarul cuantic intern j prin insumarea vectoriala a momentelor l si s (l - nr cuantic secundar si s - nr cuantic de spin care indica rotatia electronului in jurul propriei axe si are valorile +/- 1/2)
j=l+s
numarul cuantic intern (j) poate avea valorile j=l + 1/2 sau j=l - 1/2

un atom cu mai multi electroni se caracterizeaza si prin numere cuantice totale, obtinute prin insumarea numerelor cuantice individuale ale tutror electronilor
L - numar cuantic orbital total
L= l1 + l2 + l3 +...

S - numar cuantic de spin total
S=s1 + s2 +...

J - numar cuantic intern total
J=j1 + j2 +...

J=L (+ sau -) S

reprezentarea grafica a tipurilor de orbitali se face prin reprezentarea grafica a solutiilor matematice ale ecuatiei Schrodinger. acesti orbitali obtinuti din aceasta ecuatie sunt zone de probabilitate maxima de existenta a electronilor. (intervin aici functii de unda, ecuatii diferentiale si tot felul de chestii mai complicate)

un orbital defineste o anumita stare energetica posibila a electronului in atom si se caracterizeaza prin:
- energie, valoarea lui n
- simetrie, valoarea lui l
- orientare spatiala, valoarea lui m
pentru o anumita valoare a lui n exista (n la patrat) solutii
n, l si m sunt numere cuantice

orbitalii f, in numar de 7, sunt octalobari..

toate chestiile astea se leaga si de anumite reguli si principii (principiul lui Pauli sau principiul excluziunii, regula lui Hund etc)
cauta mai multe despre elemente de mecanica cuantica/modelul ondulatoriu stationar al atomului/modelul Bohr-Sommerfeld


Multumesc pentru raspuns :)
M-ai bagat putin in ceata....sunt in cls a 10-a.
Si chimia nu prea facem...dar probleme ne da la greu :( mda.
Nu stiu cum sa aflu despre ce substanta este vorba...disper :(
Of....of si iar offfff :(
Multumesc pt raspuns :* mai am o problema dar este cam grea nu stiu daca sa o postez sau nu....macar asta sa o rezolv :(
Multumesc inca o data!!! :*
ramona_15
 
Mesaje: 6
Membru din: 20 Apr 2008, 18:56

Mesajde real » 20 Apr 2008, 19:45

posteaz-o ca poate ii dau de cap :)
eu sunt anul 1 la chimie la politehnica.. asta e ce scrie in manualul de anorganica
Imagine
Imagine
Hell was full so I came back..
real
 
Mesaje: 27
Membru din: 18 Noi 2007, 19:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde ramona_15 » 20 Apr 2008, 19:58

real scrie:posteaz-o ca poate ii dau de cap :)
eu sunt anul 1 la chimie la politehnica.. asta e ce scrie in manualul de anorganica


O cantitate de acid clorhidric concentrat (36%) este total oxidata de 200 g piroluzita, rezultand un gaz care este complet absorbit de 2 L solutie de hidroxis de sodiu de concentratie 2 M. Se cer:
-proportia de impuritate din piroluzita
-volumul solutiei de acid clorhidric (de densitate 1,18 g /cm3) folosit.
-cantitatea de precipitat ce rezulta la tratarea cu hidroxid de potasiu a solutiei obtinute in urma reactiei piroluzitei cu acid clorhidric.
Se dau: A H=1 A O=16 A Na=23 A Cl=35,5 A K =39 A Mn=55
piroluzita - minereu de MnO2

E grea....eu nu-mi dau seama cum se rezolva. :(
ramona_15
 
Mesaje: 6
Membru din: 20 Apr 2008, 18:56

Mesajde ramona_15 » 20 Apr 2008, 20:04

Na + O2 = NaO2
Cu + HNO3 = Cu(NO3)2 + H2
H2S + K2CrO7 + HCl = asta nu o stiu :(

M-ai putea ajuta...sa ma corectezi daca am gresit la primele 2...si poate o stii pe ultima.
Scuza-ma ca te deranjez... :oops:
ramona_15
 
Mesaje: 6
Membru din: 20 Apr 2008, 18:56

Mesajde ramona_15 » 20 Apr 2008, 20:42

Pirma problema am rezolvat-o :D
Ce fericire pe capu meu ;))
ramona_15
 
Mesaje: 6
Membru din: 20 Apr 2008, 18:56

Mesajde real » 20 Apr 2008, 21:04

"Nu stiu cum sa aflu despre ce substanta este vorba...disper "
sa-i insiri profei urmatoarele :lol: :
lantanoide:
La - lantan
Ce - ceriu
Pr - praseodim
Nd - neodim
Pm - prometiu
Sm - samariu
Eu - europiu
Gd - gadoliniu
Tb - terbiu
Dy - disprosiu
Ho - holmiu
Er - erbiu
Tm - tuliu
Yb- yterbiu
Lu - luteariu

actinoide:
Ac - actiniu
Th - thoriu
Pa - protactiniu
U - uraniu
Np - neptuniu
Pu - plutoniu
Am - americiu
Cm - cu.rium
Bk - berkeliu
Cf - californiu
Es - einsteiniu
Fm - fermiu
Md - mendeleviu
No - nobeliu
Lr - lawrenciu

sa-si aleaga din astea ca toate au nr cuantic secundar 3 :lol:

la cealalta:
NaO2 nu exista.. Na are valenta maxima 1, deci nu poate forma NaO2; oricum sodiu se aprinde in aer; exista in schimb Na2O2 care e un peroxid de Na (arata asa: Na-O-O-Na) si Na2O care e oxid de Na
deci prima reactie ar fi 2Na + 1/2O2 --> Na2O
pt ca cealalta (aia cu acid azotic) sa aiba loc trebuie ca HNO3 sa fie concentrat (e acid oxidant)
egalata ar fi Cu + 2HNO3 --> Cu(NO3)2 + H2
ultima.. e o reactie redox..
probabil ca o sa dea ceva gen S, H2O, K2SO4 sau sulfura.. compusii cu K si Cr sunt ori sulfati ori sulfuri (sulfat e cand are SO4, sulfura e cand are S)
Imagine
Imagine
Hell was full so I came back..
real
 
Mesaje: 27
Membru din: 18 Noi 2007, 19:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde ramona_15 » 22 Apr 2008, 00:02

Real multumesc mult de tot pt ajutor :*
ramona_15
 
Mesaje: 6
Membru din: 20 Apr 2008, 18:56

Mesajde chimistul » 07 Iul 2008, 17:18

pt ca cealalta (aia cu acid azotic) sa aiba loc trebuie ca HNO3 sa fie concentrat (e acid oxidant)
egalata ar fi Cu + 2HNO3 --> Cu(NO3)2 + H2


Reactia propusa de tine nu este posibila.
De ce?
Pentru simplul motiv ca cupru fiind situat dupa hidrogen in seria potentialelor electrice ale metalelor NU POATE DEZLOCUI HIDROGENUL DIN NICI UN ACID!!! .
Ai dreptate cupru reactioneaza cu HNO3 concentrat (si asta pentru ca acidul azotic este un oxidant energic) , dar nu rezulta hidrogen, ci NO - monoxid de azot care in contact cu aerul trece imediat in NO2 - dioxid de azot (hipoazotida sau hipoazotita - ambele forme sunt corecte*). De reactia este:

8HNO3 + 3Cu = 3Cu(NO3)2 + 2NO + 4H2O

iar reactia secundara este:

NO + 1/2O2 = NO2


*Savel Ifrim - Chimie Generala, Ed. Didactica si Pedagogica, 2003
Avatar utilizator
chimistul
 
Mesaje: 23
Membru din: 20 Iun 2008, 12:26
Localitate: In laborator, in caz de folosire necorespunzatoare ma descompun violent

!!!!!!!!!

Mesajde 1957 » 08 Iul 2008, 18:31

Doamneeeee!!!!! Scoala, indiferent de nivel, trebuie sa te invete in primul rand de unde te poti informa, documenta. Este lucrul pe care il repet mereu elevilor mei. Cunostintele se uita in timp, dar trebuie sa stii unde le gasesti. Din pacate cartile nu se mai cumpara, din motive mai mult sau mai putin obiective, acum aveti totusi internetul care iti ofera multe informatii. Problema cu ecuatiile chimice se face in clasele 7-8 !!!!!
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde real » 08 Iul 2008, 18:56

cine a zis ca am gresit are dreptate.. in general am scris reactii din care iese hidrogen si din graba am scris si aici asa.. oricum urasc anorganica. bine ca am scapat de ea. chiar.. ce conteaza in ce clasa/an se face nu-stiu-ce chestie? daca nu o folosesti o uiti.. eu deja merg pe chimie organica.. la sesiunea de comunicari am avut proiect "determinarea pesticidelor organoclorurate din miere prin GC/MS" (atentie, nu ma dau mare, doar spun ca nu ma pricep prea mult la anorganica).
daca am nevoie de ceva de anogranica/metale iau frumos o carte si caut acolo... altfel ar trebui sa stiu ~3000 de pagini pe de rost (imposibil). reactiile de organica au mai multa logica oricum..
chimistule.. nu tipa (caps lock) ca nu-i frumos, k? :P dupa cum ai observat am specificat ca ala trebuie sa fie concentrat, deci nu e chiar atat de grava greseala. in fond puteam si eu atunci sa scot o carte din raft sa ma uit, dar mi-a fost lene si am scris repede din cap. asta e.. toti oamenii gresesc.
si.. cum sa-i invete sa se informeze cand majoritatea manualelor nu au bibliografia specificata la sfarsit? doar nu or fi literatura originala.. :?
Imagine
Imagine
Hell was full so I came back..
real
 
Mesaje: 27
Membru din: 18 Noi 2007, 19:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde chimistul » 09 Iul 2008, 00:17

chimistule.. nu tipa (caps lock) ca nu-i frumos, k?


Nu am avut intenita sa tip, te rog scuza-mi scaparea

Nu conteaza cat de grava e greseala, ci ca informatiile trebuie verificate din mai multe surse.

Sa stii ca eu nu am cautat in carti ci utilizez reactiile astea destul de des (particip la olimpiada).

Inca o data te rog sa ma scuzi pentru totul pe care l-am avut. :oops: :oops:
Avatar utilizator
chimistul
 
Mesaje: 23
Membru din: 20 Iun 2008, 12:26
Localitate: In laborator, in caz de folosire necorespunzatoare ma descompun violent


Înapoi la Chimie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori