ARANJAREA MESEI

ARANJAREA MESEI

Mesajde marianuss » 09 Mai 2008, 16:40

Stimati colegi ,

Revin la dumneavoastra cu rugamintea de a-mi oferi cateva idei , sugestii si indicatii pentru o activitate practica .
Am la educatie tehnologica de realizat din tema mare ( PREGATIREA CINEI ) subiectul; : ARANJAREA MESEI .

Daca ati facut asemenea activitati , cum le-ati desfasurat ?
Mi-ati putea oferi vreun scenariu tehnologic ?
Astept parerile voastre!

Va multumesc foarte mult!

Mentionez ca am cautat si pe didactic si am gasit doar doua materiale legate de aceasta tema , insa nu cu aranjarea mesei...

Cu respect,
inv. Nistor Marian din Sibiu
email : marian_dorin@yahoo.com
ID messenger : marian_dorin
Avatar utilizator
marianuss
 
Mesaje: 79
Membru din: 26 Mai 2007, 10:18
Localitate: SIBIU

aranjarea mesei

Mesajde silvias » 09 Mai 2008, 17:31

Cautati in manualul de Educatie tehnologica, cls a V-a, modulul II. Aici exista multe lectii legate de bucatarie, respectiv aranjarea unei mese festive. Succes!
silvias
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Oct 2005, 10:49

Mesajde mihaelalap » 09 Mai 2008, 20:34

O asemenea lectie am sustinut si eu in urma cu ceva ani. Va sugerez sa incepeti cu partea teoretica - cum se aranjeaza masa,comportamantul la masa etc- puteti sa va inspirati din Codul bunelor maniere. Pentru fixarea cunostintelor puteti folosi o activitate practica de servit masa. Copiii pot manca ceva (de exemplu pizza) avand grija sa foloseasca corect tacamurile. Totul poate fi realizat in cadrul unui joc "La restaurant sau In vizita".
Succes!
mihaelalap
 
Mesaje: 8
Membru din: 01 Apr 2008, 11:56

Aranjarea mesei

Mesajde romel » 09 Mai 2008, 21:21

Dragul meu coleg,
O lecţie pe o anumită temă poate fi desfăşurată cum ai proceda cu propriul copil în educarea lui.
Am fost şi rămân partizanul propriei creaţii şi nu a scenariului propus de alţii!
Pentru controale cu suspuşi se poate apela la sfatul altora în ceea ce priveşte introducerea unui decor şi a unor accesorii atrăgătoare care să "fure ochiul", dar "mâncarea este aceeaşi"!
Pe mine mă bătea la cap şi uneori altfel, mămica mea, chiar dacă eram bărbat, să fac mâncare şi să aşez masa. Nu aveam icre negre (şi nici azi), nici homari şi nici alte scofeturi, dar vesela şi tacâmurile semănau cu cele de astăzi. Cele de la lecţie pot fi din plastic, iar faţa de masă, în funcţie de posibilităţi. Numai şerveţelele difereau, erau din bumbac sau din in, iar uneori lipseau cu desăvârşire. Nu m-a învăţat cum se aşezau şi se foloseau tacâmurile (foarte important!), dar am găsit mai târziu prin cărţi , sau am tras cu ochiul pe la alţii... Acum mă pricep foarte bine! Nu stau cu coatele pe masă, nu mă sobesc între dinţi şi nu vorbesc cu mâncarea în gură! Dar văd unele mese cu multe minunăţii şi un servit din partea consumatorilor execrabil. Între cele două modele îşi aleg elevii comportamentul, iar peste ele guvernează cel al părinţilor. Spor în prepararea lecţiei! Poftă bună la activitate!
Cu drag şi nu în bătaie de joc, Romel, care nu aşteaptă: "Sărut mâna pentru masă!"
Avatar utilizator
romel
 
Mesaje: 284
Membru din: 30 Dec 2007, 22:18

Mesajde lumiandrei_2005 » 09 Mai 2008, 22:35

Marianus,
Eu am sustinut o astfel de lectie(dar mult mai complicata) si am avut si pregatirea unor tartine
Este f placuta activitate pt copii si pt cei care asista
(iti voi scrie in detaliu, dc vrei pe mp)
lumiandrei_2005
 
Mesaje: 645
Membru din: 30 Mar 2007, 07:23

Mesajde marianuss » 10 Mai 2008, 10:44

lumiandrei_2005 scrie:Marianus,
Eu am sustinut o astfel de lectie(dar mult mai complicata) si am avut si pregatirea unor tartine
Este f placuta activitate pt copii si pt cei care asista
(iti voi scrie in detaliu, dc vrei pe mp)


Si pe aceasta cale , draga Luminita , iti multumesc pentru indicatiile date!
Avatar utilizator
marianuss
 
Mesaje: 79
Membru din: 26 Mai 2007, 10:18
Localitate: SIBIU

Re: aranjarea mesei

Mesajde marianuss » 10 Mai 2008, 10:51

silvias scrie:Cautati in manualul de Educatie tehnologica, cls a V-a, modulul II. Aici exista multe lectii legate de bucatarie, respectiv aranjarea unei mese festive. Succes!



Spuneti-mi , va rog , de unde sa gasesc aceasta carte ?
Unde as putea cauta ?

Multumesc pentru raspuns!
Avatar utilizator
marianuss
 
Mesaje: 79
Membru din: 26 Mai 2007, 10:18
Localitate: SIBIU

Mesajde marianuss » 10 Mai 2008, 10:54

mihaelalap scrie:O asemenea lectie am sustinut si eu in urma cu ceva ani. Va sugerez sa incepeti cu partea teoretica - cum se aranjeaza masa,comportamantul la masa etc- puteti sa va inspirati din Codul bunelor maniere. Pentru fixarea cunostintelor puteti folosi o activitate practica de servit masa. Copiii pot manca ceva (de exemplu pizza) avand grija sa foloseasca corect tacamurile. Totul poate fi realizat in cadrul unui joc "La restaurant sau In vizita".
Succes!


Multumesc atat pentru "SUCCES!" ( SA FIE ! -zic eu ), cat si pentru sursa spre care m-ati directionat , si anume spre codul bunelor maniere ! Chiar ca-l am!
Avatar utilizator
marianuss
 
Mesaje: 79
Membru din: 26 Mai 2007, 10:18
Localitate: SIBIU

Mesajde marianuss » 10 Mai 2008, 11:05

Iar domnului ROMEL , asta ca sa nu credeti ca v-am uitat si pe dumneavoastra :)) , doresc sa-i transmit faptul ca mi-a placut aceasta "consolare" de-a domniei Sale in subiectul propus de mine!

O sa tin cont de ceea ce ati spus! Multumesc frumos!

Inv. Nistor Marian ( cu ID-ul original de : marian_dorin)
Avatar utilizator
marianuss
 
Mesaje: 79
Membru din: 26 Mai 2007, 10:18
Localitate: SIBIU

Mesajde ioara » 10 Mai 2008, 18:29

Eu zic sa-ti inviti elevii la restaurant (daca mai ai bonurile cadou) si scapi de toate grijile! Glumesc desigur, dar aceasta a fost replica fiicei mele cand am citit mesajul tau, si nu m-am putut abtine sa nu ti-o dezvalui.
Apropo de lectie, grea misiune! De curand am pus o pomana si crede-ma, nu mai suport nici farfuriile la mine acasa, pe masa, d-apoi sa le mai car si la scoala! Succes, sunt sigura ca te vei descurca!
ioara
 
Mesaje: 108
Membru din: 14 Sep 2006, 00:11
Localitate: Tecuci, Gl

Mesajde marianuss » 10 Mai 2008, 22:53

ioara scrie:Eu zic sa-ti inviti elevii la restaurant (daca mai ai bonurile cadou) si scapi de toate grijile! Glumesc desigur, dar aceasta a fost replica fiicei mele cand am citit mesajul tau, si nu m-am putut abtine sa nu ti-o dezvalui.
Apropo de lectie, grea misiune! De curand am pus o pomana si crede-ma, nu mai suport nici farfuriile la mine acasa, pe masa, d-apoi sa le mai car si la scoala! Succes, sunt sigura ca te vei descurca!


Ha , ha , ha !
A fost tare haioasa "introducerea" ta!

Iar in legatura cu urarea ta de a avea succes , eu zic ca o sa fie!

Marian din Sibiu
Avatar utilizator
marianuss
 
Mesaje: 79
Membru din: 26 Mai 2007, 10:18
Localitate: SIBIU


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator