ORGANIZARE DE CONCURSURI PE SITE

Intrebari si raspunsuri despre concursurile organizate de didactic.ro.

ORGANIZARE DE CONCURSURI PE SITE

Mesajde babiuc_catalina » 29 Oct 2005, 10:57

:idea: Ideea pe care vreau sa o lansez este aceea de a initia pe acest site niste concursuri virtuale, avand diverse teme(in afara celor care exista deja).
Motivatia este aceea ca avem nevoie de cat mai multe activitati formative pentru ca posturile lor sa reziste si stiti si dumneavaostra cat de mare este goana dupa puncte si credite...pentru a ne asigura viitorul.
Este mult mai usor sa publicam materialele noastre pe acest site, decat sa ne plimbam pe la diverse concursuri din tara, pentr ca suntem prea saraci sa facem asta... :(
Nu cred ca este nevoie neaparat de premii, cat mai degraba de o diploma de participare sau ceva care sa ateste implicarea noastra in diverse proiecte.
Spuneti-va parerea!!!
Avatar utilizator
babiuc_catalina
 
Mesaje: 58
Membru din: 12 Sep 2004, 22:22

Mesajde emil » 30 Oct 2005, 19:18

De acord!
Asteptam idei de concursuri
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde efodorean » 31 Oct 2005, 11:24

emil scrie:De acord!
Asteptam idei de concursuri


Propun :

* "Cea mai buna sceneta"( adaptarea unor povesti/basme/povestiri pentru optionalul Teatru pentru copii);

* "Serbare de Craciun"( montaj de poezii si colinde/colinzi);

* Sezatori literar- muzicale ( cu specific zonal);

Cele mai reusite le-am putea aduna intr-un volum.Ma angajez sa rezolv tiparirea/publicarea lor.

Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde emil » 01 Noi 2005, 03:35

Ideile de concurs sa fie legate de activitatea generala pe didactic.ro, de ceea ce ar fi util tuturor utilizatorilor....
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde babiuc_catalina » 01 Noi 2005, 08:37

Ma gandeam la ceva legat de TRANSDISCIPLINARITATE ca si concept plus APLICATII PRACTICE .
Aceasta tema se adreseaza atat celor din invatamantul primar , cat si celor din invatamantul gimnazial.
Avatar utilizator
babiuc_catalina
 
Mesaje: 58
Membru din: 12 Sep 2004, 22:22

Mesajde invatator » 05 Noi 2005, 16:54

Bravo, idee excelenta!
Subscriu fiecarei teme propuse!
E. Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde dana_t » 03 Ian 2006, 00:08

Si eu subscriu. Si merg chiar mai departe cu ideea: aplicatiile practice sa fie stranse de cineva (ce ziceti, domnule Onea?), iar la vara sa organizam expozitii in tara ( la CCD) cu cele mai reprezentative. Eventual s-ar putea vinde la licitatie, intr-un viitor proiect caritabil sustinut de site-ul www.didactic.ro

Ma inscriu si eu la Origami si lucrari din noduri....

Dana t.
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde emil » 07 Ian 2006, 14:31

dana_t scrie:Si eu subscriu. Si merg chiar mai departe cu ideea: aplicatiile practice sa fie stranse de cineva (ce ziceti, domnule Onea?), iar la vara sa organizam expozitii in tara ( la CCD) cu cele mai reprezentative. Eventual s-ar putea vinde la licitatie, intr-un viitor proiect caritabil sustinut de site-ul www.didactic.ro

Ma inscriu si eu la Origami si lucrari din noduri....

Dana t.

Eu zic ca deja trebuie sa va umpleti "sertarele" cu astfel de aplicatii practice. Voi gasi modalitatea de expunere si valorificare.
Nu uitati ca "leraning by doing" trebuie sa fie un fir calauzitor. Nu uitati nici lumea IT&C pe care o putem face foarte diversa , dincolo de constrangerile absurde ale MEdC.
va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Idei de concurs

Mesajde dddddd » 18 Mar 2006, 20:35

Eu propun organizarea de concursuri pe tematici stabilite de organizatorii din Didactic. ro. De exemplu:

1. Educatia pentru democratie.
2. Incluziunea scolara.
3. Metode moderne.
4. Educatia interculturala.
5. Activitati extracuriculare.
6. Activitati in afara tiparelor curriculare.
Daca nu se vor stabili tematici va iesi o harababura!
La materialele publicate sa se aprecieze originalitatea si aplicarea practica, strategii diferite, mai putin simpla teorie!
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

concursuri

Mesajde min » 06 Apr 2006, 23:10

Ideea este interesanta. Subscriu si as propune cateva teme:
Cea mai trasnita idee in realizarea unei activitati extracurriculare!
Activitati extracurriculare prin A.G.G.R.{ASOCIATIA GHIDELOR SI GHIDELOR DIN ROMANIA}
Ce poti face cu...?{un ghem de sfora. o sticla de plastic, o cutie cu chibrituri}
Avatar utilizator
min
 
Mesaje: 3124
Membru din: 18 Dec 2005, 15:15

Mesajde marianastanciu » 02 Noi 2007, 02:13

:) ideea de concepe noi concursuri pe site e super!
cred ca avem nevoie de putina imaginatie si lucrurile pot avea un final frumos.eu lucrez la grupa de copii,pe care o conduc cu diverse materile:frunze si flori uscate.lana,seminte,sfoara etc fara a cheltui prea multi bani.astept propunerile dvs.!!! :shock:
marianastanciu
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Feb 2007, 00:09

concurs

Mesajde aris » 02 Noi 2007, 10:59

Sigur ca sunt incantata si eu de ideea unor concursuri online, care presupun costuri mai mici, insa rezultate...de ce nu?...remarcabile. Sper, insa ca si cei din inv liceal sa poata participa. Ce spuneti?
aris
 
Mesaje: 46
Membru din: 21 Iun 2007, 20:28

Mesajde camifb » 09 Dec 2007, 10:47

In momentul de fata este vre-un concurs indesfasurare pe didactic? Zicea domnul Onea la un moment dat ca va lansa un concurs pe tru echipe (scoli). Am tot cautat si n-am gasit nimic. Oare nu stiu unde sa caut? :(
Ultima oară modificat de camifb pe 09 Dec 2007, 16:26, modificat 1 dată în total.
Există două lucruri care îi motivează pe oameni să urce spre succes: inspirația și disperarea. Tony Robbins
http://www.info-hobby.ro
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Re: Idei de concurs

Mesajde emil » 09 Dec 2007, 15:05

dddddd scrie:Eu propun organizarea de concursuri pe tematici stabilite de organizatorii din Didactic. ro. De exemplu:

1. Educatia pentru democratie.
2. Incluziunea scolara.
3. Metode moderne.
4. Educatia interculturala.
5. Activitati extracuriculare.
6. Activitati in afara tiparelor curriculare.
Daca nu se vor stabili tematici va iesi o harababura!
La materialele publicate sa se aprecieze originalitatea si aplicarea practica, strategii diferite, mai putin simpla teorie!

Da dar as prefera tematici legate strans de ACTIVITATEA CU ELEVII. Ceea ce propuneti dvs. fac parte din "sabloanele" MECT. Ar fi bine sa va ganditi efectiv, practic, la eficienta scolii, impactul pozitiv asupra ele\vilor, eficienta invatarii....

numai bine
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Concurs pentru utilizatorii din alte ţări.

Mesajde moreak » 15 Ian 2008, 15:32

N-ar fi rău să organizaţi un concurs cu utilizatorii din alte ţări, eu cred că mulţi din ei folosesc materialele didactic.ro însă nu contribuie la îmbogăţirea lui.
moreak
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Feb 2006, 02:58
Localitate: Ghetlova, Orhei, R. Moldova

Următorul

Înapoi la Concursurile Didactic.ro

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori