Am nevoie de ajutor!

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Am nevoie de ajutor!

Mesajde lavi40 » 14 Apr 2008, 09:48

Va rog sa-mi explicati cum modific un document a4 in pag a5?
Multumesc !
lavi40
 
Mesaje: 97
Membru din: 11 Iun 2007, 17:00

Am nevoie de ajutor!

Mesajde maria_oniga » 27 Apr 2008, 16:48

N-ati precizat in ce program ati scris documentul. Pentru Word e simplu: Deschideti "fisier" si din lista derulanta alegeti "initializare pagina", apoi din caseta de dialog selectati Format A5 tip portret sau peisaj, cum doriti. Tot documentul va fi transformat in formatul ales. Tot astfel puteti pastra documentul si in formatul initial: deschideti un nou document, initializati pagina ca mai sus (fisier - initializare pagina - alegeti formatul dorit), selectati tot documentul (cu combinatia de taste CTRL + A), il copiati si il mutati (cu copy-paste) in documentul nou deschis apoi il salvati sub un alt nume. Daca documentul contine imagini si obiecte, noul document nu mai este intru totul fidel de aceea tb sa faceti unele ajustari (redimensionare, aranjarea imaginilor relativ la text, poate redimensionarea textului...). Daca documentul contine numai obiecte (ex. forme geometrice, formule, imagini etc.) e indicat ca acestea sa fie grupate inainte de schimbarea formatului altfel se pot "rataci" prin document, mai ales daca documentul e de mari dimensiuni. Daca nu sunt suficiente lamuririle, poate reveniti cu indicatii mai concrete despre ce fel de document e vorba si in ce program a fost redactat, sau imi trimiteti un e-mail la adresa: maria_oniga@yahoo.com.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron