probleme la conectarea Internet-ului in retea

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

probleme la conectarea Internet-ului in retea

Mesajde runa » 10 Apr 2008, 13:40

Am nevoie de ajutor. A fost desfacuta reteaua, am refacut-o dar nu reusesc sa fac conectarile intre modem, router si switch, nu stiu ce poate fii, am incercat toate variantele posibile. Sa fie router-ul de vina?
Am poate ajuta cineva. Va rog, am nevoie de ajutor.Pleaseeee!!! :?:
runa
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Mar 2006, 12:48

Mesajde laurentziu_roshu » 10 Apr 2008, 20:57

Cablul de retea din modem trebuie conectat la mufa WAN de la router. Apoi, pe cele 4 mufe LAN din router conectati prin cabluri de retea switch-ul , si eventual alte 3 computere. Celelalte computere se pot conecta apoi la Switch. Asta e partea hardware. Verificati ledurile de la router Switch, placi de retea de la computere sa fie aprinse(ceea ce inseamna ca aceste componente functioneaza, nu sunt arse; de exemplu, daca-i arsa mufa WAN de la router, nu merge absolut deloc internetul )
Urmeaza partea Software: faceti SETUP de router(adica il setati):
-click drept pe My Network Places si properties, si setati placa de retea pe OBTAIN AUTOMATICALY IP ADRESS
-e bine sa dati Start, RUN, scrieti cmd , apoi scrieti ipconfig
-apoi deschideti INTERNET EXPLORER, scrieti adresa din cartea tehnica a routerului (atentie, asta depinde de firma routerului) De exemplu, la routerele firmei SMC, adresa este http://192.168.2.1 S-ar putea sa aveti un SMC, in retelele date de minister, sunt de obicei SMC-uri, dar totusi verificati !! Dupa ce ati scris adresa http://cu numarul ip al Routerului dvs , apare parola (unele nu au; dar daca au, cautati in cartea tehnica sau pe CD-ul routerului), apoi apare SETUP, precizati TIPUL de comnexiune de exemplu STATIC IP( specifica de obicei la modem), sau Dinamic IP, sau PPPOE(pentru fibra optica) etc. Apoi, la WAN scrieti adresele IP, SUBNET MASK, GATEWAY ce v-au fost furnizate de firma la care aveti abonament internet (ISP) , pentru LAN scrieti IP-ul din cartea tehnica sau CD-ul routerului . Dupa aceste setari merge bine. Trebuie sa stiti IP, SUBNET MASK, GATEWAY de la furnizorul de internet !
Succes !
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde runa » 15 Apr 2008, 15:20

:cry: Va mutumescpt ajutor dar se pare ca e ceva din router, cred ca e arsa mufa WAN, pt ca atunci cand bag cablul de internet de la modem in router nu se aprinde led-ul pt Ethernet. Acum nu stiu ce sa fac, nu stiu la cine sa-l trimit ca sa-l repare???
Cu multumiri. Raluca
runa
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Mar 2006, 12:48

Mesajde laurentziu_roshu » 15 Apr 2008, 19:06

service-ul , reparatia pentru routere e asigurat de firma care le-a adus in scoala(prin programul SEI ). Exista si un contract, si un certificat de garantie(de obicei la directori sunt astfel de acte; dar mai puteti afla si de la inspectorat- daca s-a adus routerul in programul SEI odata cu reteaua de calculatoare SEi, inspectoratul are informatii despre contract, firma etc )
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde runa » 16 Apr 2008, 14:36

Va multumesc pentru ajutor. Dar nu stiu cati ani am garantie, ca inca nu am ajuns in posesia contractului, s-ar putea sa mai fie in garantie si daca nu? la cine apelez?
Inca o data multumiri!!!!
runa
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Mar 2006, 12:48

Mesajde laurentziu_roshu » 16 Apr 2008, 15:10

piesele din programul SEI au garantie foarte mult timp. Dupa contract, garantia era pe toata perioada functionarii programului SEI(cel putin la noi, dar banuiesc, ca, fiind un program national e peste tot la fel). De exemplu, desi noi avem router, calculatoare , server din 2005, am mai trimis la reparat in garantie si recent in 2008 (se stricase placa de baza de la PC- e un defect ce apare frecvent la modelele de calculatoarele aduse ; se mai pot strica si coolerele-sunt niste modele fragile; si-n plus, si modelele de routere sunt cam fragile - se ard usor la fluctuatii de tensiune pe retea) Deci , garantia nu ar fi o problema- e de lunga durata, dar trebuie sa stiti ce firma le-a adus, (la noi, e firma ForteBuisness; stiu ca e la fel in mai multe scoli, dar , nu stiu daca e peste tot... ) Intrebati la inspectorat ce firma a adus routerele din orasul dvs. In plus, routere mai pot asigura pentru scoli si servicii de genul R.A.E.D.P.P. din cadrul primariilor (la noi, ne-au adus router nou, switch, si chiar un calculator bun, sau alte piese. gratuit. imi cereau doar sa le las o cerere scrisa, si ei le decontau cumva, problema lor)
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde runa » 17 Apr 2008, 16:25

Va multumesc pt sfaturile dvoastra, nu stiam ca inca mai avem garantie la ele, pe o hartie scria ca pana in iunie 2007, oricum o sa ma mai uit. Dar stiti ce e mai interesant:ledul de power se aprinde si restul porturilor nu merg, deoarece atunci cand pun mufa de Internet de la modem, ledul de Ethernet de la modem nu se aprinde. Ce poate fi???? :?:
runa
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Mar 2006, 12:48

Mesajde laurentziu_roshu » 17 Apr 2008, 18:28

eu as incerca setarile pe care le-am descris in primul mesaj. Fiindca, fara setari, routerul nu poate asigura internetul. In principiu, dupa problema descrisa ar putea fi arse mufele WAN si LAN, dar fara sa-l vad e cam greu sa ma pronunt, numai dupa setarile corecte este mai usor de observat. Incercati sa scrieti http://cu numarul ip al Routerului , si se va vedea raspunsul repede. La nevoie , se poate si reseta routerul(are un sistem de reset, altfel ca la PC). Daca nu mai are garantie, si daca e intradevar ars, de obicei se inlocuieste
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

probleme la conectarea Internet-ului in retea

Mesajde adimatu » 18 Apr 2008, 14:06

Va mutumesc pt ajutor dar se pare ca e ceva din router, cred ca e arsa mufa WAN, pt ca atunci cand bag cablul de internet de la modem in router nu se aprinde led-ul pt Ethernet. Acum nu stiu ce sa fac, nu stiu la cine sa-l trimit ca sa-l repare???
Cu multumiri. Raluca

Verificati prima data daca nu este defect alimentatorul de curent sau nu este intrerupt cablul acestuia. Conectorii pentru wan si lan se ard doar in conditii speciale.
Un router (pentru retea de mici dimensiuni cum sunt cele din scoli) nou este la un pret mai mult decat acceptabil: pana in 150 ron si aveti si conexiune fara fir disponibila :lol:
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Mesajde laurentziu_roshu » 18 Apr 2008, 18:24

runa scrie:Dar stiti ce e mai interesant:ledul de power se aprinde si restul porturilor nu merg, deoarece atunci cand pun mufa de Internet de la modem, ledul de Ethernet de la modem nu se aprinde. Ce poate fi???? :?:

Pai, e clar ca daca "ledul de power se aprinde " atunci nu e de la alimentator ! Daca era ars alimentatorul nu se aprindea ledul power. In multe cazuri e foarte bun sfatul dat de adimatu (eu uitasem sa mai zic si de asta !) . In problema pe care o aveti acolo, e mai simplu, ca daca aveti led POWER aprins inseamna ca intra in el curent de la alimentator si cablu, deci ramane sa verificati restul (wan, setari router, setari internet, setari placi de retea PC)
DAR CEL MAI BINE VERIFICATI DACA modemul LEGAT DIRECT LA O statie PC- la un computer - il conecteaza la internet !!! Adica puneti TEMPORAR, doar pentru verificare, cablul de la MODEM DIRECT la un computer, setati apoi computerul respectiv prin click drept pe My Network apoi Properties(sau din Control Panel, Network) apoi click drept pe LOCAL AREA CONNECTION apoi Properties, apoi click drept pe INTERNET PROTOCOLS apoi Properties, scrieti IP ADRESS, SUBNET MASK, DNS - daca nu le stiti dati telefon la firma care asigura Internetul la voi in scoala, si o sa va spuna IP ADRESS, SUBNET MASK, DNS . Dar ATENTIE : inteleg ca (si acum copiez din primul mesaj HELP pe care l-ati scris) "A fost desfacuta reteaua, am refacut-o dar nu reusesc sa fac conectarile intre modem, router si switch, nu stiu ce poate fii, am incercat toate variantele posibile. " Pai, daca a fost desfacuta reteaua, inseamna ca nu a functionat temporar, si ASTA e important, cand desfacem temporar reteaua NU are totusi cum sa se arda (era dsfacuta, deci neconectata la curent) DAR, si mai important, cand desfacem temporar reteaua MODEM-ul se poate DESINCRONIZA !!!!! Atentie, Toate firmele de internet, recomanda, ca, dupa ce desfacem temporar reteaua sa tinem totusi modemul conectat (in priza, si cu cablul acela gros conectat- sa nu-l desfacem fiindca se DE-SINCRONIZEAZA, si apoi nu merge CHIAR daca le reconectam la loc ). RE-Sincronizarea se face mai usor daca sunati la firma ce va asigura internet, si intrebati daca ei VA DETECTEAZA, SAU PERCEP MODEMUL CA DESINCRONIZAT !! De la firma, se vede pe monitor daca e desincronizat. SE va rezolva usor asa,. Si inca ceva: daca s-a desincronizat cand a fost desfacuta reteaua, atunci degeaba cumparati router nou. CU modem desincronizat NU are cum sa mearga !!!!! modemul desincronizat NU trimite semnal internet, nu trimite nimic ! Altceva: tocmai am aflat ca de fapt garantia asigurata de minister tocmai a expirat , eu am apucat sa repar niste piese, si-am crezut ca mai e garantie, a fost, dar pe viitor nu mai este pentru programul SEI 4. Routere se gasesc cu 150 Ron sau 120 Ron sunt si cu 110 Ron, s-au ieftinit mult, dar nu cumparati inca....s-ar putea sa aveti modem desincronizat
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde runa » 20 Apr 2008, 18:11

Va multumesc din nou pentru sfaturi dar am conectat un Pc direct la Modem si Internet-ul merge pe acel calculator, mai poate fi vorba de desincronizare?E adevarat ca nu se desface reteaua de omul de servici cum s-a facut aici, s-a desfacut reteau din vara anului trecut iar au sunt aici numai din toamna, nu stiu ce si cum s-a desfacut reteaua.Nu credca e vorba de disincronizare din moment ce merge Internet-ul, totusi cred ca e problema cu porturile Wan si Lan din moment ce nu se aprinde led-ul Ethernet de la modem cand cuplez modem-ul la router. Oricum va multumesc pentru ajutor. Nu stiu cand o se cumpere altul nou, ca scoala nu dispune inca de bani, apartinem cu banii de alta scoala. Asa ca va mai trece inca multa apa pe rau in jos pana voi vedea mergand reteaua Internet in laborator, dar macar stiu care e cauza.
Va multumesc inca o data. Raluca
runa
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Mar 2006, 12:48


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori