copil cu CES si probleme de comportament

copil cu CES si probleme de comportament

Mesajde happiness » 17 Apr 2008, 22:04

Am in clasa 3 copii cu CES,dintre care unul isi vede de treaba,invata dupa puteri,conform programei adaptate de profesori,se implica in toate activitatile facute cu clasa si este un copil placut de colegi si de profesori.Ceilalti 2 insa ,pe langa deficiente,au si probleme grave de comportament,si as aminti aici absenteism,vagabondaj,violenta...Atat profesori care predau la clasa,cat si parintii celorlalti elevi sunt disperati si se intreaba ce se va alege de a ceasta clasa.Intrebarea mea ar fi daca acesti copii cu CES pot fi lasati repetenti,daca nu reusesc sa ia un 5 la nivelul programei adaptate pentru ei,sau trebuie tolerati la nesfarsit doar pentru a dovedi ca suntem de acord cu incluziunea?Aceeasi intrebare si referitor la nota la purtare.Mie mi se pare ca ei trebuie sa respecte acelasi regulament de ordine interioara ca si ceilalti copii,nu?Exista ceva scris in aceasta privinta,ceva oficial?Va multumesc anticipat pentru interes!
happiness
 
Mesaje: 74
Membru din: 26 Oct 2006, 20:29

copil cu ces

Mesajde jnny_frr » 18 Apr 2008, 19:54

Dacă acel copil are probleme de comportament, înseamnă că cineva nu s-a purtat frumos cu el atunci când a fost în clasele I - IV. El trebuie stimulat, încurajat, ajutat să înţeleagă lecţiile, se face un program individualizat de pregătire, cineva trebuie să muncească mai mult cu el, să fie mai apropiat de sufletul lui. Ordinul 1350 al MEC prevede plata cu ora pentru lucrul suplimentar cu elevii cu ritm lent de învăţare. Dacă nu mai are încredere în nimeni şi nu mai ascultă de nimeni, atunci nu vă rămâne decât să-l " duceţi" până la clasa a VIII-a, eventual până la 16 ani, după care se va angaja undeva. Poate mai târziu îi va veni mintea la cap şi-şi va da seama că trebuie să aibă o diplomă, cât de mică.
jnny_frr
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Apr 2007, 11:11

Re: copil cu ces

Mesajde cristyna » 18 Apr 2008, 21:48

jnny_frr scrie:Ordinul 1350 al MEC prevede plata cu ora pentru lucrul suplimentar cu elevii cu ritm lent de învăţare.


As dori, daca nu cer prea mult, mai multe detalii despre acest ordin. Am cautat si eu dar nu am gasit nimic concret referitor la plata cu ora in cazul lucrului suplimentar cu elevii.

Multumesc.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

ordinul 1350

Mesajde jnny_frr » 19 Apr 2008, 20:01

Anexa 1, art 14, citeşte tot ce scrie acolo la Plata cu ora.
jnny_frr
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Apr 2007, 11:11

Mesajde cristyna » 19 Apr 2008, 20:23

Multumesc, am gasit.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara


Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori