Asistenta la testele nationale

Asistenta la testele nationale

Mesajde stefanianastase » 31 Mar 2008, 17:54

:twisted: Sunt cadru didactic cu 25 de ani vechime. Sunt institutor I si am solicitat sa fiu si eu supraveghetoare de la testarea nationala. A circulat o hartie in scoala pe care iti treceai numele si prenumele si bifai daca esti de acord sau nu sa participi. Hartia a ajuns numai la cadrele pe care le-a agreat directoarea si lidera de sindicat. Cand am intrebat de ce noi, 8 invatatoare, care am avut elevii de la clasele a VII-a si a VIII-a nu avem voie sa participam ni s-a raspuns ca elevii vor fi amestecati !!!!!! in sali (adica si de clasa a VII-a si de clasa a VIII-a) si ca noi am fi partinitoare!!!!!!!?????????
Dupa examen, cand am aflat ca nu au fost amestecate clasele si ca am fi putut participa si noi cele de la clasa a IV-a la cei de la clasa a VII-a (si invers) mi s-a raspuns ca s-a hotarat in Consiliul de administratie (NU ESTE ADEVARAT, NU EXISTA NICIUN PROCES VERBAL).
MAI ALES CA AU FOST ADUSE LA ASISTENTA EDUCATOARE, TOT PRIETENE ALE DIRECTOAREI CARE, INSA, AU EDUCAT SI ELEVII DE LA CLASA A VII-A SI PE CEI DE LA CLASA A VIII-A. SI ELE PUTEAU FI PARTINITOARE CA, DE ALTFEL, ORICE CDRU DIDACTIC.
ACUM MA INTREB : CAND S-A FACUT ACEASTA DISCRIMINARE UNDE ERA LIDERUL DE SINDICAT? :evil:
MI S-A RASPUNS CA NU ARE DREPT DE VOT.
CE SA VOTEZE DACA IN CONSILIUL DE ADMINISTRATIE NU S-A PROPUS ASA CEVA?
ATUNCI CINE L-A PUS CA MARIONETA IN CONSILIUL DE ADMINISTRATIE? :twisted:
DOAR CA SA-SI IA CEI 2 LA SUTA LUNAR?
CUM ISI JUSTIFICA PREZENTA ACOLO?
AU CREZUT CA VOR PRIMI CATE 40 RON DE FIECARE ZI !!!!!!
HA! HA! HA! :P
SI-AU LUAT PLASA!!!!!!!! :P
LA SCOLILE VOASTRE CUM ESTE???????
ASTEPT RESPUNSURILE VOASTRE CU NERABDARE!!!!!!
stefanianastase
 
Mesaje: 8
Membru din: 23 Ian 2007, 21:56

Mesajde 77udi » 31 Mar 2008, 22:09

Ma supara faptul ca inca mai sunt persoane care au o gandire "comunista".
La mine la scoala a participat toata lumea la supravegheat. Pentru ca nu erau suficiente sali de clasa la cati dascali suntem (este o scoala mai mica) am avut colegi care au participat doar intr_o zi, dar important e ca toata lumea a primit ceva banuti de aici. Referitor la acel consiliu de administratie, nici vorba sa se intalneasca pentru asa ceva. Este ceva aberant. Faptul ca ati fost lasate pe alaturi, denota ca noi invatatorii suntem undeva la picioarele profesorilor. Mentalitatea aceasta exista si la noi in scoala. Nu se spune, dar se simte.
Toate cele bune.
:lol: Cand intalnesti pe cineva care nu este in stare sa-ti zambeasca, chiar daca tu ai merita-o, fii marinimos si zambeste-i tu, caci tocmai de acest gest are cea mai mare nevoie.[color=blue]
77udi
 
Mesaje: 507
Membru din: 12 Iul 2007, 10:40
Localitate: Chisineu - Cris, Arad

Mesajde janbart » 31 Mar 2008, 22:40

Aş dori să ştiu dacă profesorii de liceu au participat la tezele cu subiect unic în calitate de supraveghetori sau corectori. Nu mi se pare normal ca la alte examene să supravegheze profesori din alte şcoli şi la tezele unice să fie din aceeaşi şcoală. De asemenea, majoritatea corectorilor evaluează tezele propriilor elevi.
janbart
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Oct 2007, 19:50

Asistenta la testele nationale

Mesajde stefanianastase » 01 Apr 2008, 07:13

Multumesc pentru ca mi-ati citit mesajul si pentru ca mi-ati raspuns. . La noi la scoala nu au asistat profesorii. Diferenta s-a facut intre ..... culmea......invatatoare si .....culmea.....de catre invatatoare sub protectia sau indrumarea directoarei!!!!!!!!!!!!!
Asta ne intriga pe noi. De la centru FEN au recunoscut ca s-a facut o nedreptate dar nu au luat nicio masura. Si aste ne intriga. Platitori de cotizatie suntem si noi. Cand se strang bani nu ne ocoleste nimeni. Dar stiti cum este ..... La placinte inainte.......
Se fac multe si nevrute la scoala noastra care....cred ... de multe ori ca nu e in Romania de astazi.
De exemolu accesul la laboratorul de informatica se face pe ochi.....albastri. Adica doar daca esti "sluga " la "imparatul"....dar....unul din punctele pentru "dosar "este si "utilizarea sistemului informatizat din scoala" Cum vine acest lucru nu stim!!!!!!
:lol: Zambeste....maine va fi mai rau!
stefanianastase
 
Mesaje: 8
Membru din: 23 Ian 2007, 21:56


Înapoi la Teste Nationale si Teze cu subiect unic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori