Numarul de zile libere acordat pentru casatorie

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Numarul de zile libere acordat pentru casatorie

Mesajde ursuket » 01 Sep 2004, 14:08

Cine imi poate spune de ce directorul de scoala imi da doar 2 zile libere pentru casatorie, cand Contractul colectiv de munca unic la nivel de ramura - invatamant prevede 5 zile?
ursuket
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Sep 2004, 14:05

Mesajde marikaj » 01 Sep 2004, 21:31

Ia legatura si cu liderul de sindicat, pentru ca trebuie sa te sustina in drepturi.
Noi nu stim raspunsul, cere-i motivarea directorului :D .
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde cristina_gl » 07 Sep 2004, 15:13

Directorul tau n-are nici un drept si nici un motiv sa faca asta! Totusi, nu e patronul, e doar directorul scolii. Nu te lasa!
cristina_gl
 
Mesaje: 112
Membru din: 14 Ian 2004, 11:14
Localitate: Galati

Mesajde zizi » 07 Sep 2004, 15:46

Cauta in statut, in legea invatamantului... habar n-am exact unde, undeva este scris, dar ,,lupta-te" pentru drepturile tale! :!: Uneori e bine sa le arati,,negru pe alb" . Lasa deoparte sindicatul , daca nu te ajuta, si cauta LEGILE!
SUCCES!
zizi
 
Mesaje: 179
Membru din: 28 Aug 2004, 19:12

Mesajde marikaj » 08 Sep 2004, 18:53

in contractul colectiv de munca scrie:Art.30(1): Salariaţii au dreptul la zile libere plătite în cazul unor evenimente familiale deosebite sau în alte situaţii, după cum urmează:
a) căsătoria salariatului- 5 zile;
b) naşterea sau căsătoria unui copil- 3 zile;
c) decesul soţului sau al unei rude/afin de până la gradul II al salariatului- 3 zile;
d) schimbarea locului de muncă cu schimbarea domiciliului/reşedinţei- 5 zile;
e) schimbarea domiciliului- 2 zile.
(2): În situaţiile în care evenimentele familiale deosebite prevăzute la alin.1 intervin în perioada efectuării concediului de odihnă, acesta se suspendă şi va continua după efectuarea zilelor libere plătite.


gasesti pe site pe <prima pagina> , si in forum o trimitere ccm.
iar liderul de sindicat din scoala si directorul scolii trebuie sa aiba cate un exemplar tiparit
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde vivi » 08 Sep 2004, 19:39

marikaj scrie:gasesti pe site pe <prima pagina> , si in forum o trimitere ccm.
iar liderul de sindicat din scoala si directorul scolii trebuie sa aiba cate un exemplar tiparit

Eu nu am gasit trimitere din prima pagina a site-ului catre acest contract... :-)
Oricum, pentru ca a fost mai demult propus ca si comunicat oficial si era mai greu de gasit, l-am mutat acum si la Materiale -> Secretariat -> Informatii Utile.
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Mesajde marikaj » 08 Sep 2004, 20:11

eu am gasit cu google o trimitere la didactic.ro ca rezultat al cautarii <ccm in invatamant> si stiam ca a fost publicat :lol: , adevarat mai de mult. de aceea am citat articolul preluat de la fsli. ro.
Ar trebui studiat de catre toate cadrele didactice (nu numai directorii si liderii de sindicat) atat ccm cat bineinteles si legea 84, 128, regulamentul si atunci fiecare va stii ce drepturi are si cand sa le revendice, si ce obligatii.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori