Catalog online

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Catalog online

Mesajde edge » 27 Oct 2005, 09:26

Lucrez la o pagina web care contine si un catalog online, in care as dori sa prezint situatia la zi a elevilor pe care ii am la clasa (ptr a fi usor accesat si de parinti). Mai exact, acest catalog va contine doar situatia elevilor din clasele la care predau, numai la disciplinele pe care le fac cu mine (numarul de absente -datele cand au absente) si notele obtinute.

Daca tot trebuie sa avem acel portofoliu cu n documente scolare...am decis sa-l "transform" in pagina web si sa-l pun pe net...macar nu-l mai car dupa mine, poate fi accesat de oricine, de oriunde si oricand. In plus, ofera o anumita transparenta.

Este legal sa folosesc numele elevilor fara acordul acestora (strict pentru catalogul virtual)? Specific faptul ca acest site este al meu si nu al unitatii de invatamant unde lucrez.
"So near is falsehood to truth that a wise man would do well not to trust himself on the narrow edge"- Marcus Tullius Cicero
Avatar utilizator
edge
 
Mesaje: 19
Membru din: 26 Oct 2005, 07:58
Localitate: Bucuresti

Re: Catalog online

Mesajde emil » 27 Oct 2005, 10:28

edge scrie:Lucrez la o pagina web care contine si un catalog online, in care as dori sa prezint situatia la zi a elevilor pe care ii am la clasa (ptr a fi usor accesat si de parinti). Mai exact, acest catalog va contine doar situatia elevilor din clasele la care predau, numai la disciplinele pe care le fac cu mine (numarul de absente -datele cand au absente) si notele obtinute.

Daca tot trebuie sa avem acel portofoliu cu n documente scolare...am decis sa-l "transform" in pagina web si sa-l pun pe net...macar nu-l mai car dupa mine, poate fi accesat de oricine, de oriunde si oricand. In plus, ofera o anumita transparenta.

Este legal sa folosesc numele elevilor fara acordul acestora (strict pentru catalogul virtual)? Specific faptul ca acest site este al meu si nu al unitatii de invatamant unde lucrez.

Nu ese legal sa publicati DATE despre elvi. Nimeni nu are voie sa faca publice aceste lucruri.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde edge » 27 Oct 2005, 10:57

Cum spuneam, acele DATE se refera strict la absente si note.
Pentru toate examenele (teste nationale, bacalaureat, examen ptr titularizare/suplinire) exista baze de date si se folosesc deci numele candidatilor, se afiseaza notele obtinute.
Cel putin in ceea ce priveste examenul de titularizare, acordul este cerut ptr acest lucru abia pe foaia de validare a inscrierii.
Banuiesc ca este perfect legal daca am acordul scris al parintilor (elevii mei fiind minori), dar nu sunt sigura.
Legea Internetului, in acest caz, este relativ vaga.
"So near is falsehood to truth that a wise man would do well not to trust himself on the narrow edge"- Marcus Tullius Cicero
Avatar utilizator
edge
 
Mesaje: 19
Membru din: 26 Oct 2005, 07:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde christa » 27 Oct 2005, 11:44

presupun ca daca este protejat accesul cu parola e voie, dar sigura nu sunt.
Drept sa spun, si eu m-am mirat ca se gasesc rezultatele de la ex. de capacitate, de bacalaureat etc. online si le poate vedea oricine, pentru ca in Germania asa ceva este inimaginabil.
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde emil » 28 Oct 2005, 00:15

christa scrie:presupun ca daca este protejat accesul cu parola e voie, dar sigura nu sunt.
Drept sa spun, si eu m-am mirat ca se gasesc rezultatele de la ex. de capacitate, de bacalaureat etc. online si le poate vedea oricine, pentru ca in Germania asa ceva este inimaginabil.

Aveti dreptate! la noi e "libertate" prost inteleasa.
MEdC a abuzat!
NICI UN FEL DE DATE despre elev nu pot fi publice, nici macar absente sau note! Cu acces restrictionat se poate.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori