help?

help?

Mesajde greenish_touch » 10 Mar 2008, 19:44

stiu k pare pueril, dar sapt viit dau test din arene si nu am inteles absolut nimic... credeti k ma puteti ajuta ... oricum?! :D

am si id de mess, you know.
mersi anticipat.
greenish_touch
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Mar 2008, 19:42

Mesajde real » 11 Mar 2008, 12:32

hmmm...arene... se mai numesc in manualele de liceu si hidrocarburi aromatice... acum nu tot ce e aromatic e si hidrocarbura.. deci retine "hidrocarburi aromatice" pt test
aromatic inseamna k are electronii (pi) din dublele legaturi (kre k v-a desenat benzenul pe tabla ca ciclu de sase carboni cu 3 duble) delocalizati. asta inseamna k nu e musai sa aiba ciclu de sase (poate s fie si cu ciclu de 4 de ex, ca ciclobutadiena), ci doar sa aiba electronii respectivi delocalizati, adica sa nu tina de una anume din legaturi, ci sa fie in comun intre toate legaturile (duble). evident k si ciclurile/nucleele aromatice cu tot felu de ramificatii tot aromatice raman (toluen, fenol etc)
reprezentarea benzenului pe care o aveti in manual (kre pe vremea mea era aia cu duble normale, adk cu linii) are la baza visul cu maimute a lui Kekule (a visat niste maimute kre s tineau de mana.. tre sa fie pe net poze cu asta).
ceva aromatic se mai poate scrie cu un cerc inauntru sau cu linie punctata. dk e un singur ciclu sau chiar mai multe dar nelegate intre ele e mai corect cu cerc, dk snt 2 sau mai multe legate (gen naftalen, antracen) e mai corect cu linii.
n-am manual sau carte/tratat langa mine asa ca scriu din cap..
oxidarea.. unele se oxideaza mai greu, altele mai usor.. unele cu pentaoxid de vanadiu, altele pur si simplu cu permanganat de potasiu
despre reactii mai bine citesti din manual k nici nu stiu in ce ordine sunt sau cva k eu am invatat cls 11 si 12 dupa nenitescu k nu suportam manualu si deci nsh in ce ordine sunt sau ce reactii sunt..
Imagine
Imagine
Hell was full so I came back..
real
 
Mesaje: 27
Membru din: 18 Noi 2007, 19:32
Localitate: Bucuresti

:)

Mesajde greenish_touch » 11 Mar 2008, 14:43

multumesc mult.
pentru logica si tot asa... :) am inceput sa citesc si sa fac niste ex din manual, ca din caiet nu intelegeam o iota..si vad ca merge bine.

thanks. :D
greenish_touch
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Mar 2008, 19:42


Înapoi la Chimie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori