O primavara frumoasa...

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Mesajde carmenica » 05 Sep 2004, 20:21

Eu la clasa a 3 a si a 4 a am folosit tot uniforma clasica. Pe internet la scolile particulare am vazut ca elevii vin imbracati comod , in costume de blugi si poarta un element vestimentar comun, de ex. o esarfa galbena la gat.
Avatar utilizator
carmenica
 
Mesaje: 131
Membru din: 04 Aug 2004, 22:36
Localitate: Suceava

Mesajde mariro » 05 Sep 2004, 20:51

La sfarsitul clasei a III-a isi faceau uniforma alb-negru; camasi albe si fuste, respectiv pantaloni-negre. Puneau eventual si o vesta! Este o uniforma frumoasa daca e ingrijita mereu.
Carmenica,
pune te rog in pachetul pe care te-am rugat in mail sa-l trimiti mai aproape de 15 sept (din motive financiare) si o agenda sau un caiet al invatatorului cu planificarea la manualele de clasa I de anul acesta! Este pentru o colega de-a mea! Multumesc!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

pentru Carmenica si celelalte colege...

Mesajde efodorean » 05 Sep 2004, 21:21

:lol: vreau si eu niste adrese utile.Cele pe care ni le-ai dat pana acum au fost interesante,dar vad ca stii unde sa cauti si , prin urmare, te rog mai da-ne si noua cate una-doua adrese ,pe care le consideri potrivite - materiale didactice , informatii despre animale, plante...

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde mariro » 06 Sep 2004, 00:13

Mi-am cumparat pungi din hartie si de maine incep si eu sa fac animalute de pe site-ul dat de Carmenica! Din cutii imi fac si un mic teatru pentru marionete!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde efodorean » 06 Sep 2004, 01:58

:lol: Felicitari si spor la treaba!

:P Astept sa vad imagini postate la "fotografia educationala"!

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde marikaj » 06 Sep 2004, 08:05

carmenica scrie:Eu la clasa a 3 a si a 4 a am folosit tot uniforma clasica. Pe internet la scolile particulare am vazut ca elevii vin imbracati comod , in costume de blugi si poarta un element vestimentar comun, de ex. o esarfa galbena la gat.


ideea cu esarfa este excelenta, cred ca voi adopta si eu la clasa mea (a VIII-a) ca oricum vor sa iasa in evidenta.

Fetitza mea este la alta scoala, nu unde predau eu, si clasa lor au avut o invatatoare exceptionala. Din clasa I au avut uniforme speciale, fustite closh (iarna pantaloni)si vestutze gen bolero grena, camasa alba, iar baietii pantaloni si vestuta neagra (unii cu papion), putin mai mari, dar au folosit pana in clasa a IV/a.
Acum trece in clasa a V-a si se pune adoptarea unei uniforma la nivel de ciclu gimnazial.
Ca parinte si ca dascal sunt pentru uniforma la scoala...., chiar daca nu este uniform confectionata,macar pastrand un colorit limitat..... :lol:
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde mariro » 06 Sep 2004, 13:31

marikaj scrie:
carmenica scrie:Eu la clasa a 3 a si a 4 a am folosit tot uniforma clasica. Pe internet la scolile particulare am vazut ca elevii vin imbracati comod , in costume de blugi si poarta un element vestimentar comun, de ex. o esarfa galbena la gat.


ideea cu esarfa este excelenta, cred ca voi adopta si eu la clasa mea (a VIII-a) ca oricum vor sa iasa in evidenta.

Fetitza mea este la alta scoala, nu unde predau eu, si clasa lor au avut o invatatoare exceptionala. Din clasa I au avut uniforme speciale, fustite closh (iarna pantaloni)si vestutze gen bolero grena, camasa alba, iar baietii pantaloni si vestuta neagra (unii cu papion), putin mai mari, dar au folosit pana in clasa a IV/a.
Acum trece in clasa a V-a si se pune adoptarea unei uniforma la nivel de ciclu gimnazial.
Ca parinte si ca dascal sunt pentru uniforma la scoala...., chiar daca nu este uniform confectionata,macar pastrand un colorit limitat..... :lol:


Mult succes fetitei in clasa aV-a, sa fie sanatoasa si sa se adapteze usor la cerintele clasei!
Am vrut si eu sa fac uniforme diferite inainte de a intra in clasa I dar, cu toate ca inscrierile trebuia sa se termine pana la sfarsitul lunii iunie, inca mai vin cu dosare si acum. Deci erau prea putini parinti in iunie pe care ii puteam aduna sa vorbim despre uniforma. Voi vedea ce pot face de la 15 sept. daca nu si-au cumparat din cele clasice, pana acum! Indiferent cum va fi uniforma, ideea cu esarfa sigur o adopt si eu!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde efodorean » 06 Sep 2004, 17:27

:lol: Eu nu voi cere uniforme la clasa a IV-a.Si asa cheltuielile sunt f.mari.Nici la rechizite nu fac abuz de buzunarul parintilor.Strictul necesar si ne mai descurcam cu fise si cu "mini-biblioteca"de la clasa.
:lol: In clasele I si a II-a fetitele au avut uniforma clasica,dar baietii doar camasa albastra si un pulover bleu-marin.Pentru baietii mi s-a parut exagarat de scumpa uniforma si f.incomoda.
:lol: In clasa a III-a copiii mei au venit care cum a dorit,respectand regula bunului simt si a decentei si curateniei.
:lol: Pentru orele de sport le cer obligatoriu trening,tricouri de schimb si tenisi , nu adidas.

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde mariro » 07 Sep 2004, 15:44

efodorean scrie::lol: Felicitari si spor la treaba!

:P Astept sa vad imagini postate la "fotografia educationala"!

Catia


Catia,
Sa-ti povestesc! Pe unde am fost vara asta, am facut poze special pentru acest site! Am rugat-o pe fata mea sa-mi faca pe calculatorul ei (ea are tot ce-i trebuie mai putin timp!) un CD cu pozele respective. Mi l-a facut, dar eu nu am stiut ca trebuie poze de o anumita marime! Cand am vrut sa le trimit mi-au fost respinse fiind mai mari de 800x800 pixells. Am incercat de 3 ori! :( Degeaba! Acum trebuie toate micsorate apoi puse pe CD si iar trimise. Am niste emotii deosebite pentru acest inceput de an scolar si nu ma pot gandi la nimic altceva. Ba chiar nu mai pot gandi la nimic: mi-am uitat si azi ochelarii acasa! :shock: :roll: 8) :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde carmenica » 07 Sep 2004, 16:18

Mariro,
Ai grija ce faci cu ochelarii...nu-i mai uita acasa. Te incurajez eu cu emotiile ca mie mi-au mai trecut. Am avut azi primul consiliu si parca am inceput sa intru in atmosfera. Macar ma cunoaste lumea cine sunt si ce caut eu in cancelarie.
Avatar utilizator
carmenica
 
Mesaje: 131
Membru din: 04 Aug 2004, 22:36
Localitate: Suceava

Mesajde mariro » 07 Sep 2004, 16:54

Eu azi am incercat sa fac curatenie in fisete dar nu am terminat si am lasat clasa intr-un dezastru total! Nu ma pot concentra, sunt foarte inceata in tot ce fac si cred ca numai din cauza emotiilor. Vreau anul acesta, cu ideile pe care le am de la voi sa-i primesc pe cei mici deosebit. :P
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde efodorean » 07 Sep 2004, 17:25

:lol: Eu nu ma pot apuca de lucru in clasa.Nu am banicile in clasa,inca se zugraveste si e un haos total.Nici in dulap nu pot face putina ordine.Din nou se vor aglomera toate treburile in ultimele zile.
De aceea incerc sa lucrez acasa.Aici e bine,nu ma bate nimeni la cap,macar ca uneori innebunesc de atata liniste.

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori