Programa noua Clasa a X-a

Credeti ca noua programa la Limba si Literatura romana Cls. a X-a e mai buna?

Da
0
Niciun vot
Nu
0
Niciun vot
Nu stiu
0
Niciun vot
Aceeasi Marie cu ...
2
100%
 
Voturi totale : 2

Programa noua Clasa a X-a

Mesajde ggg777x » 21 Oct 2005, 01:04

As dori sa aflu si eu parerea voastra despre noua programa la Limba si Literatura Romana pentru clasa a X-a(de fapt aparuta anul trecut si care a intrat in vigoare de anul acesta).
Avatar utilizator
ggg777x
 
Mesaje: 14
Membru din: 09 Oct 2005, 19:58
Localitate: Timisoara

Mesajde andru » 21 Oct 2005, 10:06

E greu de apreciat daca e buna sau rea, atata timp cat n-o poti plasa intr-un context. Fara sa stii care va fi programa pentru c. a XI-a, respectiv a XII-a, "diagnosticul" trebuie sa ramana rezervat.
Pe de alta parte insa, tind sa-mi acord votul acestui tip de programa, care macar incearca sa redea o imagine sintetica a tuturor genurilor, mizand (sper) pe apofundarea lor progresiva in anii de studiu care urmeaza. Studierea "intensiva" a prozei in clasa a X-a grupa un volum mare de lecturi pe perioada acelui an si crea un dezechilibru, din punctul acesta de vedere, daca ne raportam la ce aveau de citi elevii in anul urmator. In plus, poezia era clar dezavantajata: elevii mei nu citesc poezie cu placere decat rareori, si atunci in doze modeste, preferand sa se destinda dupa aceea cu un roman bun; a grupa toata poezia pe parcursul unui semestru li s-a parut prea mult... Succesiunea genurilor are, indiscutabil, avantajul diversitatii.
andru
 
Mesaje: 51
Membru din: 20 Aug 2005, 14:58


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron