PENTRU PROFESORII DE GEOGRAFIE

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

PENTRU PROFESORII DE GEOGRAFIE

Mesajde adelintmft » 27 Oct 2007, 22:18

Sunt pasionat de geografie si doresc sa ajung profesor. Ce demersuri trebuie sa urmez ? Multumesc anticipat pentru raspuns!
adelintmft
 
Mesaje: 24
Membru din: 02 Aug 2007, 18:31

cum devii profesor de geografie?

Mesajde liliababei » 30 Oct 2007, 14:32

Pare destul de simplu.
Urmezi cursurile unei facultati de geografie din tara, iti dai examenul de titularizare si poti preda geografia.
Facultatea poate avea si dubla specializare adica: geo-limbi straine, geo-turism etc.
Bafta!
Liliana
liliababei
 
Mesaje: 30
Membru din: 26 Apr 2006, 17:42

Mesajde adelintmft » 30 Oct 2007, 18:59

De cati ani este facultatea si trebuie sa fac vreun modul pedagogic ? Multumesc anticipat pentru raspuns!
adelintmft
 
Mesaje: 24
Membru din: 02 Aug 2007, 18:31

modul psihopedagogic

Mesajde liliababei » 30 Oct 2007, 23:19

Pai, facultatea este de 4 ani si in cadrul ei se fac cursuri de pedagogie, psihologie, metodica predarii geografiei si practica pedagogica.
Daca optezi pentru aceste cursuri (care nu sunt obligatorii) nu mai trebuie sa urmezi, dupa terminarea facultatii, modulul pedagogic.
Bafta.
liliababei
 
Mesaje: 30
Membru din: 26 Apr 2006, 17:42

Mesajde adelintmft » 30 Oct 2007, 23:28

Dupa parerea dvs., este grea geografia (ma refer la facultate)??? Eu sunt in clasa a IX-a si in 5 ani de geografie mi s-a parut frumoasa.
adelintmft
 
Mesaje: 24
Membru din: 02 Aug 2007, 18:31

In legatura cu pasiunea ta fata de geografie.

Mesajde madalinailie » 23 Ian 2008, 16:12

Buna, numele meu este Madalina, si lucrez pentru cei de la Intuitext, si am vazut mesajul tau. Daca tot te hotarasti sa devii profesor, iti pot recomanda un produs de geografie care sa te ajute sa te pregatesti cat mai bine. Se numeste Geografika-Romania Interactiva.
Geografika - România Interactivă este primul soft educaţional care aduce bucuria predării şi învăţării geografiei României. Contine peste 40 hărţi interactive care se pot suprapune, sinteze teoretice, exerciţii de comparare a elementelor geografice, teste interactive, jocuri, fotografii şi legende se întrunesc în acest produs avizat de către Ministerul Educaţiei şi Cercetării.
pentru mai multe detalii iti las id-ul meu de mess: madaflo8786@yahoo.com
O zi buna!
madalinailie
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Ian 2008, 15:56


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori