definitivat pt absolventi de Postuniversitar

definitivat pt absolventi de Postuniversitar

Mesajde elidia » 12 Sep 2005, 08:55

Buna!

Va rog daca stie cineva cum este cu definitivatul pentru cei care au absolvit Postuniversitara de Informatica. Eu am terminat mate-fizica, acolo am facut si modulul pedagogic, dar acum as vrea sa imi dau definitivatul in informatica. Este valabila diploma de modul de acolo? Am facut metodica si la Postuniv, dar nu am facut practica, predau de 3 ani info.
Va multumesc!
elidia
 
Mesaje: 7
Membru din: 07 Sep 2005, 12:43

Mesajde lumimatyas » 13 Sep 2005, 19:37

nu cred ca vei avea nici o problema, insa totusi depinde la care universitate te inscrii pentru sustinerea definitivatului; am aceleasi studii ca si tine si am reusit sa imi dau anul acesta gradul II la info dupa ce mi-am dat def-ul la mate in 2001.
daca vrei alte detalii poti sa imi scrii un mail lumimatyas@yahoo.com
lumimatyas
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Sep 2005, 19:32

Mesajde mihaela_m » 02 Noi 2005, 16:51

Eu am facut matematica si postuniversitara pe informatica si sunt titulara pe informatica.Anul trecut am pus dosarul pt def la info,am avut inspectie si cand sa ma duc la def la Timisoara nu m-au primit ,trebuie sa fac din nou modulul pedagogic.Nu aveam metodica pe info o aveam pe mate!
Daca vrei sa-ti scriu ce am mai aflat scrie-mi pe mscmihaela@yahoo.com.
mihaela_m
 
Mesaje: 5
Membru din: 30 Oct 2004, 16:15

Mesajde irinav » 23 Noi 2005, 18:24

EU AM TERMINAT MATE SI AM DEF-UL DAT IN MATE IN 2001.AM FACUT STUDII POSTUNIVERSITARE IN INFORMATICA SI V-AS INTREBA DACA SE ECHIVALEAZA GRADLE DE LA INFO CU CELE DE LA MATE PENTRU CA AS DA GRADUL II TOT IN MATE.CE STITI,SE POATE?
VA MULTUMESC!
irinav
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Noi 2004, 20:05

Mesajde sluci » 15 Ian 2006, 12:56

Buna!

Sunt si eu absolvent de postuniv. Informatica si am avut probleme la def. In acel moment am avut si eu modul pedagocic dar cu practica pedagocica la chimie nu la info. Cind m-am prezentat la def la UBB Cluj m-au pescuit frumos si m-au obligat sa dau o declaratie pe proprie raspundere ca ma inscriu la ei la modulul pedagogic, altfel nu primesc certificatul, lucru care l-am si facut de altfel si s-a incheiat totul cu bine. Partea buna a fost ca mi-au fost recunoscute toate modulele cu exeptia practicii si am scapat mai ieftin (nu mai retin pretul exact), spre deosebire de alte centre univ. unde te obliga sa faci tot modulul. Partea prosta e ca aceasta poveste a inceput in 2004, iar cind am dat exemple ca altii inaintea mea cu aceleasi studii nu au avut nici un fel de probleme mi-au raspuns ca "pina acum am inchis ochii".
sluci
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Sep 2005, 17:12

Mesajde mili » 18 Oct 2007, 10:41

Da se echivaleaza, faci o simpla cerere la inspectorat.Mie mi-a spus inspectoarea .Si eu am terminat matematica si acum fac postuniversitara de info.
mili
 
Mesaje: 16
Membru din: 03 Noi 2006, 18:14
Localitate: Dej

Mesajde mili » 18 Oct 2007, 10:42

Pt.Irinav
Da se echivaleaza, faci o simpla cerere la inspectorat.Mie mi-a spus inspectoarea .Si eu am terminat matematica si acum fac postuniversitara de info.
mili
 
Mesaje: 16
Membru din: 03 Noi 2006, 18:14
Localitate: Dej

Modulul psiho-pedagogic

Mesajde mihai_gaspar » 05 Noi 2007, 15:34

Buna ziua, sunt si eu in aceeasi problema !

Am terminat facultatea de litere de la universitatea din bucuresti, si mi s-a spus ca nu am cateva optionale !!! Pe foaia matricola scrie ca am facut 283 din 240 de credite. Am toate modulele (metodica 28+14h, practica pedagogica 56h, pedagogie 28h+14, pshigologie scolara 28+14h).

Intrebarea ar fi : care sunt optionalele care nu le-am facut ? Sau cate ore trebuia sa fac pt fiecare disciplina ? Exista o lege care sa defineasca aceste reguli sau Inspectoratele Scolare (am fost la ISJT si o doamna foarte ocupata mi-a spus ca o sa aflu mai multe detalii la Univ.Vest Timisoara, dar eu nici nu stiu care e problema !) pur si simplu redirectioneaza toti candidatii pt definitivat la acest Universitatile la care membrii lor activeaza ca prof. (scotand si facand publicitate in felul acesta ... normal ca iei sunt doar in castig) ?

Va multumesc anticipat.
mihai_gaspar
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Noi 2007, 15:24

Re: Modulul psiho-pedagogic

Mesajde mihai_gaspar » 22 Ian 2008, 03:39

chiar nu stie nimeni ? :shock:
mihai_gaspar
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Noi 2007, 15:24


Înapoi la Informatică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori