"portofoliul profesorului"

"portofoliul profesorului"

Mesajde gg » 06 Feb 2006, 17:58

Am primit de la secretariatul nostru , cu putin timp inainte de incheierea primului semestru, o lista intreaga cu o gramada de documente, cuprinse intr-un "portofoliu al profesorului", documente care trebuie sa existe undeva in scoala, in caz de control. Precizez ca nu e vorba de mapa cu acte, pe care toti o avem, in mod cinstit si obligatoriu, la noi.
Problema este ca acest portofoliu cuprinde, la noi, invatatorii, in jur de 18 puncte -hartii de editat/ avut obligatoriu ....etc. Si daca asta nu era de ajuns , azi am mai primit o lista cu acte de facut, ( o parte le aveam deja..), ca fiind portofoliul dirigintelui.Si toate astea pana luni, 13 ian.

Acum revin si va intreb... aceste liste trebuiau date de la inceputul anului scolar? Cui i-au mai fost cerute?.... Pentru ca nr este impresionant - al hartiilor ce trebuie facute sau adunate pe alte si alte categorii, dupa cerinte!!
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

portofoliul profesorului

Mesajde anahodoroaba » 12 Feb 2006, 01:08

Te rog sa ne scrii si noua acea lista pe care ati primit-o pentru a ne pune si noi la punct portofoliul. Stiu ca se umbla prin tara dupa aceste materiale. Nici nu se putea altfel sa se ajunga la un invatamant de calitate. Cum isi consuma unii agenda de lucru!!!! Si cate alte lucuri mai importante sunt de facut in tara asta!
anahodoroaba
 
Mesaje: 146
Membru din: 30 Dec 2004, 18:37
Localitate: Bacau

lista cu necesarul

Mesajde gg » 12 Feb 2006, 15:13

Deci:
-fisa de atributii/fisa postului
-fisa de evaluare anuala
-planificare anuala
-planificarile semestriale
-proiectarea unitatilor de inv.
-programa si planificarile optionalei
-proiecte didactice zilnice pt stagiari
-planificarea lectiilor in laboratoare(fizica, biologie,informatica, discipline tehnice, AEL)
-schema fiecarei lectii
-fise de activitate independenta
-fisa de act pe grupe
-fise de lucru diferentiat
-fise de act experimentala
-lucrari semestriale
-teste predictive
-teste formative
-seturi de subiecte administrate la ex nationale
-propuneri de subiecte pt examen
-analiza rezultatelor testarii initiale si masurile stabilite in cadrul catedrei si individual
-analiza rezultatelor examenelor pt anul scolar precedent(pe elevi, pe clase , pe profesori) in raport cu mediile anuale din clasa terminala si in raport cu rezultatele globale
-Evidenta progresului scolar in anul curent si pe parcursul scolarizarii(mediile claselor, , obtinute in urma administrarii testului predictiv si a testelor formative)
-Evidenta act. de colaborare cu parintii elevilor apartinand claselor din incadrare
-lista materialului didactic utilizat si starea lui
- liste bibliografice, pe clase
-adrese internet
-criterii de notare standardizata, pe clase
-diplome ale elevilor obtinute la concursuri
-adeverinte, diplome de participare la act. de formare si perfectionare
-graficul pregatirii suplimentare/ diferentiate
-evidenta act. extrascolare
-dovezi privind implicarea si derularea proiectelor cu finantare externa
-dovezi privind implicarea in atragerea de fonduri extrabugetare, utilizate in procesul didactic
-preocupari publicistice si de creeare a unor auxiliare, mijloace didactice si lucrari de specialitate.

Selectati dv-stra ceea ce este pt noi, invatatorii, si ce este pt profesori.....
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

portofoliul profesorului

Mesajde anahodoroaba » 12 Feb 2006, 16:51

Multumim mult pentru informatii. Ideal e ca inca de la inceputul anului sa aduni cu rabdare toate aceste materiale. Aproape pe toate. Nu te poate nimeni obliga sa ai tot ceea ce cer ei. Mai avem si noi idei.
anahodoroaba
 
Mesaje: 146
Membru din: 30 Dec 2004, 18:37
Localitate: Bacau

Mesajde alena » 16 Feb 2006, 21:35

gg, la noi , la galati exista si un portofoliu al invatatorului; nu trebuie sa salectezi din cel al profesorului
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Mesajde gg » 16 Feb 2006, 21:51

O fi... dar daca eu asta am primit...trebuie sa ma conformez, nu?!:)
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

Mesajde carmen_galan2 » 15 Mar 2006, 20:49

Eu mai am 3 saptamani pana la inspectia de definitivat. Va rog daca stiti ce trebuie sa contina mapa invatatorului sa-mi spune-ti si mie!!
carmen_galan2
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Mar 2006, 13:18

Mesajde stanuta_grigorica » 15 Mar 2006, 21:07

Trebuie sa ai exact ce a scris colega <gg> mai sus!
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori