Portofoliul învăţătorului

Portofoliul învăţătorului

Mesajde ang3lik » 01 Noi 2009, 12:01

Cine poate să-mi spună şi mie ce este obligatoriu să conţină acest portofoliu?
Am idee, dar aş vrea să ştiu sigur...
Vă mulţumesc!
ang3lik
 
Mesaje: 124
Membru din: 15 Iul 2009, 16:35

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde danaarba » 01 Noi 2009, 13:28

Eu l/am structurat in felul urmator:
I. Curriculum
II. Evaluare (teste initiale, modele de teste pe discipline, de portofolii ale elevilor...)
III. Managementul clasei (proiectarea sedintelor cu parintii, suportul lectoratelor, procese verbale de la sedinte, graficul activitatilor suplimentare cu elevii)
IV. Activitati extrascolare (programul activitatilor, proiecte educationale, diplome obtinute de elevi la concursuri...)
V. Alte materiale( CV/ul personal, diplome de la simpozioane, sesiuni, concursuri, documente doveditoare formarii profesionale, publicatii, carti personale, articole din presa...)
Aceasta structura ne/a fost sugerata la Sedinta zonala a sefilor de Comisie metodica a invatatorilor in ideea ca ne va fi mai usor la evaluarea de la sfarsitul anului scolar, pe baza acelor criterii de competenta elaboratE de MECI.
danaarba
 
Mesaje: 99
Membru din: 04 Oct 2006, 22:43

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde valimatiuta » 01 Noi 2009, 15:06

Imi place o asemenea structura a portofoliului personal. As detasa din punctul V: ”diplome ......,concursuri, ... ”. Se refera cred la cele de indrumator, instructor in cadrul diferitelor concursuri, festivaluri ale elevilor, sau ........ ?

De altfel un asemenea portofoliu denota munca, seriozitate si profesionalism.

Cam asa ”le-am adunat” si eu, doar ca nu le-am delimitat.
Urmeaza.
Multumesc!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde ang3lik » 02 Noi 2009, 09:17

danaarba scrie:Eu l/am structurat in felul urmator:
I. Curriculum
II. Evaluare (teste initiale, modele de teste pe discipline, de portofolii ale elevilor...)
III. Managementul clasei (proiectarea sedintelor cu parintii, suportul lectoratelor, procese verbale de la sedinte, graficul activitatilor suplimentare cu elevii)
IV. Activitati extrascolare (programul activitatilor, proiecte educationale, diplome obtinute de elevi la concursuri...)
V. Alte materiale( CV/ul personal, diplome de la simpozioane, sesiuni, concursuri, documente doveditoare formarii profesionale, publicatii, carti personale, articole din presa...)
Aceasta structura ne/a fost sugerata la Sedinta zonala a sefilor de Comisie metodica a invatatorilor in ideea ca ne va fi mai usor la evaluarea de la sfarsitul anului scolar, pe baza acelor criterii de competenta elaboratE de MECI.

Multumesc mult! Intr-adevar, asemenea organizare denota profesionalism!
ang3lik
 
Mesaje: 124
Membru din: 15 Iul 2009, 16:35

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde sportiv » 02 Noi 2009, 20:34

PORTOFOLIUL ÎNVĂŢĂTORULUI
Componente:

I. Curriculum
• Structura anului şcolar;
• Schema orară;
• Orarul (cei care lucrează cu clase simultane vor întocmi orarul astfel încât să rezulte modul de cuplare a disciplinelor; pe orar se vor specifica orele de desfăşuare a lecţiilor);
• Programa pentru disciplina opţională (aprobată de ISJ);
• Planificarea calendaristică;
• Proiectele unităţilor de învăţare.

II. Evaluare
• Matrice / tabele pentru înregistrarea rezultatelor evaluărilor formative;
• Teste de evaluare (iniţiale, sumative; să fie prezentă interpretarea probelor: rezultate obţinute, concluzii, măsuri de ameliorare);
• Fişe de evaluare formativă, fişe de lucru – pe discipline;
• Programe de pregătire suplimentară a elevilor capabili de performanţă, a elevilor care întâmpină dificultăţi în învăţare (tabele nominale cu elevii – pe discipline de învăţământ; program / orar de pregătire suplimentară; conţinutul pregătirii suplimentare – tabel: data / disciplina / tema abordată / observaţii);
• Fişe cu înregistrarea rezultatelor evaluărilor la educaţia fizică.

III. Managementul clasei
• Fişă de observare sistematică a comportamentului elevilor (în cei 4 ani): data, eveniment, măsură, semnătura părintelui;
• Fişe psihopedagogice;
• Proces – verbal privind protecţia elevilor şi anexe;
• Dosarul privind oferta de discipline opţionale (lista disciplinelor propuse, procese – verbale, tabele nominale etc.);
• Dosarul privind activitatea cu părinţii: graficul activităţilor (nr. crt. / tema / obiective urmărite / data / loc / evaluare / finalizare), materiale prezentate, procese verbale (dacă este cazul), tabelul nominal cu membrii comitetului de părinţi, materiale informative trimise părinţilor etc.;
• Regulamentul de ordine internă; proces – verbal din care să rezulte prelucrarea acestuia (elevi şi părinţi).

IV. Activităţi extracurriculare
• Programul activităţilor extracurriculare (nr. crt. / tema / obiective urmărite / data / loc / evaluare / finalizare);
• Situaţii privind participarea şi rezultatele obţinute de elevi la diferite concursuri.

V. Alte materiale
• Fişa postului;
• Contractul individual de muncă ;
• CV actualizat.

Materialele propuse pot fi grupate pe dosare şi ţinute într-un biblioraft, astfel încât acestea să fie actualizate la nevoie, să poată fi introduse altele.
Scopul principal al unui asemenea demers este ca activitatea să aibă finalitatea dorită: creşterea calităţii activităţilor desfăşurate cu elevii şi a nivelului pregătirii acestora.
LUAT de pe NET!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde adriana1987 » 03 Noi 2009, 00:00

ce profesionalism si munca, mai fratilor!? un asemenea portofoliu COMPLET denota nu seriozitate, ci fuga dupa puncte...adica automat neglijarea activitatii efective cu elevii. in goana lor dupa puncte si prestigiu, cadrele didactice se acopera de foi si de mii de hartii, uitand de fapt ceea ce este important.....copiii. educatia copiilor nu se face cu hartoage. mai treziti-va la viata odata! Cu respect, Cristiana.
adriana1987
 
Mesaje: 107
Membru din: 07 Aug 2009, 09:38

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde sportiv » 03 Noi 2009, 00:08

L-am gasit pe net,si am vrut sa ajut.Fiecare se adapteaza la ce crede ca il reprezinta.Cat despre puncte , nu prea mai am nevoie de ele!Ma consider ,totusi,o persoana serioasa!
Numai de bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde danaarba » 03 Noi 2009, 08:53

adriana1987 scrie:ce profesionalism si munca, mai fratilor!? un asemenea portofoliu COMPLET denota nu seriozitate, ci fuga dupa puncte...adica automat neglijarea activitatii efective cu elevii. in goana lor dupa puncte si prestigiu, cadrele didactice se acopera de foi si de mii de hartii, uitand de fapt ceea ce este important.....copiii. educatia copiilor nu se face cu hartoage. mai treziti-va la viata odata! Cu respect, Cristiana.

Nu e goana dupa puncte!!! Nu sunteti bine informata. La sfarsit de an scolar veti fi evaluata conform ordinului emis in vara 2009. Daca nu va pregatiti portofoliul de pe acuma, veti munci in mai pana la epuizare, neglijand munca la clasa.
http://www.isjmm.ro/download/ordin_4595.pdf
danaarba
 
Mesaje: 99
Membru din: 04 Oct 2006, 22:43

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde valimatiuta » 03 Noi 2009, 14:31

Mie mi se pare ca birocratia e la ea acasa. La ora actuala poate e bine sa fim si biracrati pentru a dovedi ca munca noastra nu e superficiala. Adevarul este ca de fapt noi realizam atatea activitati!!! Poate nu suntem obisnuiti cu totii sa le consemnam, sa le proiectam, sa le diseminam indeajuns incat sa fie cunoscute si de mai marii nostri, sa putem dovedi scriptic .
De aceea cred ca atunci cand realizam sau ne proiectam o acticvitate, atat cat e ea de complexa, ar fi bine consemnata, evidentiata in randul colegilor, al CA, ISJ daca e cazul. Sa facem Valva, ca altfel nimeni nu te ia in seama!

Aviz celor mai tineri, care chiar trebuie sa se afirme, sa urce vazuti pe calea experientei profesionale.
Le doresc o cariera de succes, chiar daca banii sunt la cote .... (completeaza fiecare dupa buget).
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde ang3lik » 03 Noi 2009, 18:46

Multumesc pt detaliere, Sportiv! Intr-adevar cam multe hartii! M-am cam speriat, dar nu sunt de acord cu faptul ca neglijezi munca la catedra intocmindu-le, ci ca, dimpotriva, iti organizezi activitatea mul mai riguros. Ca debutant, toti ochii din scoala sunt atintiti spre tine, asa incat vreau sa fac totul ca la carte, nu numai in hartii, ci si in activitatea efectiva din clasa. Daca "intreprinzi" activitatile alea doar pe hartie... e alta problema...
Spor la lucru sau... vacanta linistita!
ang3lik
 
Mesaje: 124
Membru din: 15 Iul 2009, 16:35

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde fritsch_renate » 03 Noi 2009, 19:13

Parerea mea este ca cei ce tot denigreaza "punctele" nu stiu ce sunt acestea. Matematica este o stiinta exacta, notarea activitatilor sustinute in profesie este necesara pentru evaluarea noastra si este si stimulatoare. Un simplu calificativ la sfarsitul anului scolar tine de domeniul poeziei, de multe ori este chiar ... metaforic! :)
Si, zau, care profesie se exercita doar pentru obtinerea unui punctaj? Profesia noastra are alte finalitati, punctajele doar arata ce activitate diversificata sustinem. Mi se par rautacioase remarcile ca unii dintre noi ne aflam intr-o continua vanatoare de "puncte"; eu as spune ca majoritatea colegilor nostri nu se multumeste sa lucreze la clasa doar cu manualul, ca nu se limiteaza a lucra cu elevii doar in sala de clasa, ca nu lucreaza doar cu elevii ce sunt inscrisi in catalog si ca acesti colegi nu se multumesc in pregatirea lor profesionala doar cu ceea ce i-a inzestrat diploma, dupa obtinerea ei au urmat si alte stadii de pregatire. Toate acestea se cuantifica in punctele acelea buclucase ce dau nastere la dispute patimase! (Na, ca tot veni vorba de poezie! :D )
Iar portofoliul unui dascal reflecta tocmai munca sa - care nu consta numai in predarea materiei si intocmirea planificarilor; munca sa - care nu se termina cand elevul pleaca acasa de la scoala.
Avatar utilizator
fritsch_renate
 
Mesaje: 70
Membru din: 08 Oct 2005, 20:17
Localitate: Sighisoara

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde andreea_muntean » 03 Noi 2009, 19:52

Domnilor , dar cata "corectitudine" emana continutul mesajelor dvs ! Chiar trebuie sa na supunem turmei ? Dar ce suntem ...oi?
Cati dintre dvs puteti afirma cu tarie ca nu alergati dupa aceste "denigrate" puncte? Un asemenea portofoliu nu face decat sa ne rapeasca ,clar ,timp din munca la clasa sau neglijarea familiei (depinde unde ti-l pui la punct ...)
Am ajuns intr-un punct sensibil , si daca nu ne trezim la realitate vom acoperi invatamantul cu un teanc de hartii , hartoage , dosare si dosarele de toate natiile!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde sportiv » 03 Noi 2009, 21:54

Imi cer iertare,nu am facut altceva decat sa-mi ajut un coleg.Acel portofoliu era de pe ,,net" si mi-a fost simplu sa-l trimit.Despre ,,turma",dupa cate va cunosc ,nu indraznesc sa va contrazic! Cel care conduce ,,turma noastra" este un slab ,,cioban".In interiorul ei sunt si ,,oi" frumoase,dar si ,,sterpe"!
Cat priveste adunarea de hartii,s-a transformat in ,,sport national",cel putin la invatatori (nu va fie cu suparare!!!).Cel mai bun exemplu postarile pe ,,didactic.ro"!
Seara buna!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde valimatiuta » 04 Noi 2009, 15:06

Dau dreptate si celor ce sustin ca trebuie sa facem portofoliu bogat, de fapt potrivit activitatilor desfasurate. Practic e munca noastra.
Sunt de acord si cu cei care au familie, unde ritmul nu poate fi intrerupt: copii de scoala, sot/sotie. E pacat sa-ti neglijezi familia, rolul tau aici este foarte important. Deci din toate cate ceva. Nici exagerarile nu-si au rostul. Am vazut dascal participant la ”n” simpozioane pe an. Ei?!

Punem bazele unui portofoliu si adaugam pe parcurs cate toate, cum spunea sportiv. Nu trebuie sa ne speriem asa de ceea ce reflecta actiunile noastre didactice.
Si iar il amintesc pe sportiv: poate invatatorii sunt prea copii -cum li se spune si executa. Bogatia lucrarilor de pe didactic exemplifica aceasta. Poate suntem scolastici sau pentru ca suntem mai multi.

Un mare director de scoala spunea demult: ”Invatatorii sunt precum scolarii lor, spun tot ce stiu, profesorii stiu ce spun.” Eram foarte tanara atunci dar n-am uitat, am cautat mereu sa fiu atenta la ceea ce spun, sa-mi aleg cuvintele.

Dosare cat de multe!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde felixmunteanu » 04 Noi 2009, 16:07

Ca sa tii la zi un asemenea portofoliu, trebuie sa fii celibatar convins, sa dormi in scoala si sa apelezi la katering pentru mancare. Exagerez, desigur. Sunt lucruri necesare si altele cerute in stil sado-masochist. Un exemplu minor: daca am orarul pe perete si predat si la directiune, de ce mai trebuie sa il pun si in portofoliu? Ca sa-l vada cine? De planificarea unitatilor nu ma mai leg, ca devin hipertensiva si ... am copii de crescut!
Sunt, insa, si hartii pe care e bine sa le avem, fie ca alergam dupa ele, fie ca mergem incet. De ce sa dam cu piciorul unui salariu de merit sau unei gradatii? Nu inseamna sa facem un scop in sine din a le obtine, dar, daca activitatile desfasurate in mod firesc ne dau dreptul, cum sa le dovedim fara hartii?
Ca sa nu zic "Doamne, fereste!" de vreo restructurare....
Va spun sincer, sunt corigenta la portofoliu, dar am hartiile care ma ajuta. Si sfatuiesc pe toata lumea sa puna la dosar tot ce e reprezentativ, pentru ca vin cei care altceva nu fac decat sa adune si ne lasa in urma.

Multumesc, Sportiv! Am un model la nevoie.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori