Portofoliul învăţătorului

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde constantanistor » 05 Noi 2009, 13:54

De acord cu colega felixmunteanu!
E foarte bine ca fiecare dintre noi sa pastram o evidenta exacta a tuturor programelor/proiectelor/activitatilor pe care le desfasuram.
Si, pentru ca tot traim intr-un capitalism salbatic, unde nu putem cere recompense financiare, putem cere macar dovezi scriptice ale desfasurarii acestor activitati. Si asta nu neaparat numai pentru a ne revendica acel drept de care, pe buna dreptate amintea Felicia, ci mai ales pentru momentul evaluarii finale ( cel de la sfarsitul anului scolar)
Nici nu stiti ce bine ne vor prinde! Am avut ocazia sa vad colegi de breasla plangand pe la usile inspectoratului scolar pentru ca intrasera in restrangere, desi mai aveau 2-3 ani pana la pensie! Li se intampla acest lucru pentru ca nu iesisera „foarte bine” la evaluarea finala, pentru ca aceste colege la care ma refer muncisera pentru si din dragoste pentru copii si nu pentru „tidulele” pe care sa le puna in dosare! Credeti-ma ca stiu ce si despre cine vorbesc! Colegele la care fac referire ne-au fost mentori pe vremea cand eram practicanti la liceul pedagogic; ne-au invatat „meserie” ca sa zic asa si iata ce li s-a intamplat!
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde aalliinnaa » 05 Noi 2009, 15:41

Anul trecut am avut "brigada" in scoala, mai exact, Inspectie RODIS.
Activitatea la clasa, adica cele 2 ore inspectate, nu au contat aproape deloc la acordarea calificativului final, iar colegii care nu dadeau doi bani pe hartii au avut surpriza sa aiba Bine sau chiar Suficient la evaluarea finala.
Muntii de dosare au contat atunci si la fel conteaza si in inspectiile de acordare a gradelor didactice.
Acesta e sistemul! Cine lupta impotriva sistemului, lupta impotriva "noastra"!
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde sportiv » 05 Noi 2009, 23:02

Modelul era pentru ,,solicitant"!
Scuze celor care-l cunosteau foarte bine!(S-apoi eu nu pot decat sa-l realizez,daca vreau si am timp,nicidecum sa dau sfaturi)!
Realizari marete , placute si mai ales sanatate!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde ianchis » 21 Aug 2011, 23:36

Dl sportiv, aduc in actualitate acest topic multumindu-va pentru promptitudine si pentru ajutor. Daca cerintele in ceea ce priveste portofoliul sunt prea mari, nu e vina dvs. Ramane la decizia noastra ce alegem din tot ceea ce scrie la cerinte. Inca odata, va multumesc. Pe mine aceasta informatie m-a ajutat.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde sportiv » 22 Aug 2011, 14:42

Încerc sa ajut cu ce pot pe ,,cei din clasa I”! Am gasit asta si mi se pare interesant!
(litretre animate)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde sportiv » 22 Aug 2011, 14:51

Am mai multe,dar folderul intreg nu se copiaza si nu am habar cum le-as putea trimite altfel-ar insemna sa trimit cate una!
(Pentru animatie apasati ,,cupa” din dreapta ecranului jos -ppt)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde lili_tipau » 22 Aug 2011, 15:13

Buna ziua, domnule sportiv!
Foarte interesante literele animate! De unde le/ati gasit? Daca ati putea trimite pe mail arhivat...
Multumesc anticipat! lilianatipau@yahoo.com
lili_tipau
 
Mesaje: 15
Membru din: 15 Mar 2006, 22:48

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde felixmunteanu » 22 Aug 2011, 22:06

La rubrica "MATERIALE" se pot posta fişiere mai mari, de până la 5mb, dar... nu e o problemă cu copy right-ul? Văd că e scris numele autorului.
E un material excelent!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde viocro » 22 Aug 2011, 22:15

Cine doreşte literele animate, rog să-mi trimită adresa. Le voi trimite prin Transfer.ro, arhivate. Sănătate şi numai bine tuturor de la Suceava!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde sportiv » 22 Aug 2011, 22:17

Daca le postez individual intra,dar ca materiale,nu!Imi pare tare rau! Poate voi reusi cumva!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde sportiv » 22 Aug 2011, 22:43

Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde viocro » 22 Aug 2011, 23:07

Am încercat să trimit materialele la adresa de mai sus şi am fost avertizată că adresa este incorectă, deci nu-l pot trimite. Verificaţi, vă rog, apoi trimiteţi-mi-o din nou.
Pentru cei care au reţinere să-şi scrie adresa de e-mail aici, vă dau adresa mea, croitorviorica@yahoo.com, şi contactaţi-mă!
Folderul are 14 MO, arhivat este mai mic, mie îmi este mai uşor să-l trimit prin Transfer.ro, pentru că suportă dimensiuni mai mari şi este mai rapid.
Solicitaţi cu încredere şi vă trimit cu plăcere, aşa cum şi alţi colegi minunaţi m-au ajutat şi pe mine.
Încă o dată sănătate multă!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde flavia2002 » 23 Aug 2011, 15:07

Domnule învăţător, felicitări pentru calitatea materialelor postate. Poate vor vedea unii ce valoare au, atunci când vor fi puşi în faţa faptului împlinit. Mult succes în noul an şcolar!
flavia2002
 
Mesaje: 71
Membru din: 17 Iul 2011, 18:32

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde sportiv » 24 Aug 2011, 08:58

Incerc sa trimit literele! Multumesc stimatei noastre colege de la Suceava!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde sportiv » 24 Aug 2011, 09:03

Si restul!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori