Portofoliul învăţătorului

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde sportiv » 24 Aug 2011, 09:06

Gata!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde viocro » 24 Aug 2011, 14:31

Am trimis materialele mai multor persoane, care mi-au dat adresa. Una dintre acestea m-a felicitat pentru realizarea ingenioasă. I-am răspuns că nu sunt create de mine, eu doar le-am salvat anul trecut şi le-am putut oferi şi altora. I-am mai spus, de asemenea că nu cunosc autorul, ca utilizator, ci doar numele care apare la fiecare fişier, ca posesor al calculatorului: Graţian Ordean.
Precizez şi aici: nu sunt materialele mele, al meu e doar gestul de a le oferi celor care au nevoie de ele. Le am pe toate care au fost postate pe Didactic şi le pot trimite foarte simplu prin Transfer. ro pe toate odată.
Dacă domnul învăţător, cu "pseodonimul" sportiv ştie cine este autorul, îi putem mulţumi aici. (Acum îmi trece prin minte că dumnealui ar fi autorul!)
Numai bine tuturor şi cine mai doreşte materialele, trimiteţi adresa şi vi le trimit toate odată (sunt peste 60 ca număr!)
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde felixmunteanu » 24 Aug 2011, 14:40

Autorul, Graţian Ordean, e profesor de informatică în judeţul Hunedoara, după cum ne arată Google. Dacă domnia sa le-a postat undeva ca să le putem folosi şi dumneavoastră le-aţi găsit... mulţumim! Eu văzusem notiţa copyright şi de aceea am semnalat mai sus.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde ela67 » 24 Aug 2011, 18:52

viocro scrie:Am trimis materialele mai multor persoane, care mi-au dat adresa. Una dintre acestea m-a felicitat pentru realizarea ingenioasă. I-am răspuns că nu sunt create de mine, eu doar le-am salvat anul trecut şi le-am putut oferi şi altora. I-am mai spus, de asemenea că nu cunosc autorul, ca utilizator, ci doar numele care apare la fiecare fişier, ca posesor al calculatorului: Graţian Ordean.
Precizez şi aici: nu sunt materialele mele, al meu e doar gestul de a le oferi celor care au nevoie de ele. Le am pe toate care au fost postate pe Didactic şi le pot trimite foarte simplu prin Transfer. ro pe toate odată.
Dacă domnul învăţător, cu "pseodonimul" sportiv ştie cine este autorul, îi putem mulţumi aici. (Acum îmi trece prin minte că dumnealui ar fi autorul!)
Numai bine tuturor şi cine mai doreşte materialele, trimiteţi adresa şi vi le trimit toate odată (sunt peste 60 ca număr!)

Ceva/ cineva e la mijloc.... :D
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde viocro » 24 Aug 2011, 20:17

Eu nu am văzut nicio notiţă şi nu din cauza aceasta am făcut precizarea că nu sunt autoarea materialelor, ci pentru că cineva m-a felicitat crezând că e ideea şi munca mea, ceea ce nu se cade.
Materialele le-am salvat de pe Didactic, anul trecut. Pe Diadactic postăm materiale pentru a ne ajuta între noi. Cine le-a postat, nu a scris că nu pot fi folosite! Oricum, parcă au intrat în pământ, că nu mai dau de ele, să văd cine le-a postat! Pe vechiul Didactic erau, cred, la rubrica Diverse, acum nu mai ştiu unde să le caut.
Numai bine tuturor1
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde ela67 » 24 Aug 2011, 21:31

Sunt niste materiale deosebite facute cu multa migala si cu dragoste de meserie si pentru cei ce le vor folosi.
Nu imi erau straine materialele. Le vazusem anul trecut la o evaluare de la finalul unui curs. Cineva le prezentase ca si cum ar fi fost ale lui. Mi-ar fi placut sa dezleg acest mister din mintea mea, dar timpul nu e pierdut. Ma bucur ca si-a pus copyright.
E drept ca sunt un material didactic necesar, dar publicarea lui si distribuirea, fie ea si fara a urmari "materialul", fara stirea celui ce le-a facut mi se pare nelalocul ei, asta mai ales ca materialul nu mai e de gasit pe didactic.
E un punct de vedere.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde viocro » 24 Aug 2011, 22:03

Le voi căuta şi voi contacta autorul. Remarca de mai sus m-a amărât!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde sportiv » 24 Aug 2011, 22:38

Cred ca e prea multa ,,scriere de scuze”! :oops: Eu le-am postat,desigur dupa ce le-am primit la rându-mi si cel care le-a ,,dat drumul” a facut-o constient! Tot respectul pentru idee si realizare !Sa le folosim sanatosi la clase!
(P.S. A nu se uita a le trece la portofoliu- ,,prietenii stiu de ce” :D !)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde viocro » 25 Aug 2011, 06:30

Pentru un alt tip de materiale utile la clasa I, vă recomand să accesaţi pagina utilizatorului maria_aftim. Alătur adresa unui material postat de doamna, pentru a vă fi mai uşor să-l găsiţi: http://www.didactic.ro/pagina-mea/maria_aftim.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde viocro » 25 Aug 2011, 06:35

viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde ianchis » 25 Aug 2011, 14:39

Dl sportiv, sunt geniale literele acelea! Va multumim fain!
Iar ca o parere personala, consider ca, daca autorul lor vroia sa le tina pentru el, nu le "dadea drumul" pe net. Eu cred ca el a vrut sa-si ajute colegii, si probabil ar fi multumit sa stie ca noi suntem asa incantati de ele si avem de gand sa le folosim cu drag in fata copiilor.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde ela67 » 25 Aug 2011, 14:52

ianchis scrie:Dl sportiv, sunt geniale literele acelea! Va multumim fain!
Iar ca o parere personala, consider ca, daca autorul lor vroia sa le tina pentru el, nu le "dadea drumul" pe net. Eu cred ca el a vrut sa-si ajute colegii, si probabil ar fi multumit sa stie ca noi suntem asa incantati de ele si avem de gand sa le folosim cu drag in fata copiilor.


Ai dreptate, dar când foloseşti acest material pentru a obţine o notă pe el..?.. aici era punctul pe i pe care eu l-am pus.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde viocro » 25 Aug 2011, 17:41

Aluzia se îndreaptă spre mine cu îndârjire, dar voit voalat.
S-a postat aici, pe Forum unul dintre materialele cu pricina, au fost oameni care le-au dorit pe toate, iar domnul care a postat materialul a spus că-i este dificil să le posteze câte unul. Mi-am oferit ajutorul, aşa cum alţii au făcut-o pentru mine, în alte situaţii când am avut nevoie de sprijin, deoarece aveam toate materialele salvate, precum şi programul care permite trimiterea lor, uşor şi facil. Atât! Pentru trimiterea de materiale nu-ţi dă nimeni puncte. Doar mulţumirile colegilor. Ce puncte? Unde este reprobabilitatea gestului meu?
Pe Didactic trimitem materiale pentru a ne ajuta reciproc, nu pentru expoziţie sau un anume tip de "concurs de frumuseţe"! Eu asta am făcut: am scutit colegii de a sta să caute multe ore aceste materiale folositoare pentru clasa I.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde carmencreanga » 25 Aug 2011, 17:56

Materialele sunt minunate! Multumesc atat autorului, cat si colegilor care le au transmis ..."in retea"(daca pot spune asa!)
Eu le am folosit anul trecut si copiii mei au fost extrem de incantati! Sunt utile!
Ganduri bune tuturor...si va rog eu, colega dvs., sa trecem peste aceasta neintelegere! Cum spunea si Ianchis, autorul "a vrut sa-si ajute colegii, si probabil ar fi multumit sa stie ca noi suntem asa incantati de ele si avem de gand sa le folosim cu drag in fata copiilor."
Vacanta cu folos tuturor!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde viocro » 25 Aug 2011, 18:17

Am promis că voi căuta materialele până le voi găsi şi le-am găsit. Le caut de azi dimineaţă de la ora 4. Ce-şi face omul cu mâna lui...
Ca să nu mai fie nicio neclaritate, pun aici adresa primului material, scrierea lui a mic: http://www.didactic.ro/pagina-mea/gratianordean.
Toate materialele pot fi descărcate cu uşurinţă, deoarece sunt postate unele după altele.
Sănătate şi numai bine tuturor!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator