Platforme free pentru lectii virtuale

Platforme free pentru lectii virtuale

Mesajde arrtemiza » 04 Mai 2011, 23:06

[ editat de moderator,reclama ] a initiat un curs perfectionare profesori numit ”Profesorul- creator de soft”.Aici se foloseste platforma EduIntegrator care apartine [editat de moderator,reclama ].Exista alternative free dar nu le stiu denumirea.Am nevoie de ajutor sa pot folosi o astfel de platforma.Stie cineva denumirea unei platforme free pe care se poate construi o lectie virtuala?
arrtemiza
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Feb 2011, 12:41

Re: Platforme free pentru lectii virtuale

Mesajde emil » 12 Mai 2011, 09:41

Nu stiu exact ce intelegeti dvs. prin "lectii virtuale"?
Daca doriti sa ilustrati o secventa de lectie cel mai la indemana este PowerPoint, program cu care puteti crea o lectie cu animatie, cu teste grila, etc. Si pentru ca ati solicitat program free, va recomand prezentarile din pachetul OpenOffice despre care am mai vorbit pe Forum.
Daca doriti o platforma free pentru invatare, pe care sa puneti scvente de lectie, materiale de studiu, filme, poze si cu care puteti crea teste pentru verificarea cunostintelor, va recomand Moodle: http://www.moodle.org/
In concluzie, parerea mea este ca trebuie sa va implicati in crearea de mici secvente pentru lectiile dvs. dar cel mai bine este sa apelati la profesionisti specializati. Va recomand sa vedeti lectiile intuitext http://www.intuitext.ro care va pot rezolva o parte din solicitarile dvs.Puteti astfel sa eliminati eforturi inutile, platind sume modice.
Sintagma "profesor creator de soft" mi se pare fortata. Profesorul trebuie sa stie sa predea folosind diverse resurse, nu sa isi petreaca timp pentru a "crea" lucruri care uneori nu corespund unor cerinte metodice, stiintifice, ergonomice, etc.
Va rog sa vedeti si sectiunea: "Laboratorul de resurse si idei"

Va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Platforme free pentru lectii virtuale

Mesajde MsTutorette » 28 Iul 2011, 13:01

recomand [cenzurat, link de reclama] deoarece aceleasi informatii (exercitii matematica, teorie matematica, gramatica sau vocabular engleza, germana, franceza, romana) sunt in patru limbi straine: engleza, romana, germana si franceza
este interactiv si materialele sunt originale si foarte important, sunt create de oameni pasioanati de educatie care trebuie sa fie gratuita si la indemana oricui
MsTutorette
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Iul 2011, 12:01


Înapoi la Alternative educationale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori