planificare "Terapia tulburarilor de limbaj"

planificare "Terapia tulburarilor de limbaj"

Mesajde ciprianrusu » 23 Sep 2005, 18:23

:lol:
ciprianrusu
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Sep 2005, 20:21

Mesajde nicko » 30 Aug 2006, 11:26

Bună! Sunt logoped şi de abia acum am găsit acest forum.Îmi puteţi spune şi mie după ce programă lucraţi? Eu am o programă cam veche şi aş dori să văd şi alte variante.Mă poate ajuta cineva? :D
nicko
 
Mesaje: 17
Membru din: 30 Aug 2006, 11:09

Mesajde catelutza » 31 Aug 2006, 10:54

[quote="nicko"]Bună! Sunt logoped şi de abia acum am găsit acest forum.Îmi puteţi spune şi mie după ce programă lucraţi? Eu am o programă cam veche şi aş dori să văd şi alte variante.Mă poate ajuta cineva? :D[/quote]
Gasiti la materiale cateva planificari: pentru dislalie, dislexo-disgrafie, tulburari asociate.
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Mesajde betiana » 06 Sep 2006, 20:22

Draga Nicko,noi nu avem programe scolare,ci programe de terapie pe care le adaptezi fiecarui caz.Daca esti logoped intr-un Centru Logopedic vei afla noi informatii la sedinta de vineri. :roll:
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde mariro » 06 Sep 2006, 20:31

Va pun adresa asta de care spunea catelutza, poate inca nu sunteti familiarizate cu site-ul: http://www.didactic.ro/index.php?cid=di ... a=1&type=2 Sigur gasiti aici ce va intereseaza!
Numai bine!
Mary

Aveti 5 pagini! :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde nicko » 07 Sep 2006, 15:38

Mă refeream la faptul că există totuşi o programă după care te orientezi să-ţi faci planificările, nu? Abia apoi întocmeşti programele individualizate de terapie recuperatorie pentru fiecare grupă în parte. Eu am PROGRAMA CADRU pentru TERAPIA TULBURĂRILOR DE LIMBAJ de autorii Mititiuc Iolanda, Iovu Rebeca şi Andronachi Nicoleta. La acest fel de programă mă refeream... Nu ştiam până acum de şedinţa de vineri nimic.La noi la şcoală nu a venit nici un anunţ.Informaţiile ajung mai greu în oraşele mici.
:oops:
Mulţumesc "mariro" pentru adresă.
Să aveţi o zi bună!
nicko
 
Mesaje: 17
Membru din: 30 Aug 2006, 11:09

Mesajde betiana » 07 Sep 2006, 17:08

Draga Nicko,abia aseara am aflat ca nu esti din Bucuresti,asa ca nu cred sa ai sedinta odata cu noi, cei din Bucuresti.Noi, cei din capitala nu avem o programa-cadru.Fiecare isi gandeste in stil personal etapele de corectare.Si nici in cadrul Asociatiei Logopezilor din Romania nu exista asa ceva.Dar, in cadrul Asociatiei Reninco, la o actiune comuna cu logopezii din scolile speciale, am aflat ca acestia au un fel de programa.Nu stiu daca poti sa copiezi ceva din Programul pe care spuneai ca il ai si sa mi-l trimiti, dar poate imi spui unde se poate gasi aceasta programa orientativa.Iti multumesc.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde nicko » 09 Sep 2006, 12:01

Eu am primit această programă de la şcoala unde am lucrat până acum. Este drept că era o şcoală specială.O am imprimată dar încă nu ştiu prin ce modalitate aş putea să o trimit prin intermediul internetului. Cred că ar trebui scanată pentru a o introduce în calculator dar eu nu am scaner. Mă voi interesa dacă este o altă variantă şi vom mai vedea ce se poate face. Dacă ştiţi dumneavoastră cum aş putea să o trimit... sunt deschisă la sugestii.
O zi bună! :)
nicko
 
Mesaje: 17
Membru din: 30 Aug 2006, 11:09

Mesajde betiana » 09 Sep 2006, 19:13

Daca nu ti-a foarte dificil, ai putea s-o trimiti prin posta xerocopiata.Daca consideri ca te va costa prea mult, poti s-o trimiti prin e-mail.La randul meu, daca am aparitii noi sau noutati din domeniu iti voi trimite lucrarile prin e-mail sau posta.Poti sa-mi trimiti un mesaj privat.Succes in noul an de munca !
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde nicko » 12 Sep 2006, 16:32

Pot să vă trimit programa prin poştă dar am nevoie de adresa dumneavoastră. Dacă puteţi trimiteţi-mi un e-mail cu adresa poştală la nicopestean@yahoo.com. . Să nu credeţi că e nu ştiu ce de programa aceasta! Este o simplă programă.
V-aş mai ruga ceva...cei de la şcoala unde sunt nu ştiu nimic de sporul de 15% pt. logopedie. Spun ca nu suntem in invatamant special.
Ati putea sa-mi spuneti unde pot gasi baza legala cu privire la salarizarea logopezilor?
nicko
 
Mesaje: 17
Membru din: 30 Aug 2006, 11:09

o informatie utila pentru logopezi

Mesajde betiana » 13 Oct 2006, 15:49

A aparut la Iasi,la editura PIM, cartea intitulata "Dezvoltarea psihica a copilului - normal si patologic-" de prof.psiholog-logoped Veronica Balbaie.
Sunt capitole foarte interesante la sectiunea patologic ( anomaliile cromozomiale,paralizia pseudo-bulbara,alalia,tulburarile limbajului la deficientul mintal,in epilepsie,afazia...)Cred ca ar pute fi cotata drept o carte de capatai a logopedului.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde cristina_gl » 12 Feb 2007, 10:35

Betiana, am cautat cartea pe net si nu am gasit-o in site-ul editurii. De unde ai cumparat-o? Ma intereseaza si pe mine.
cristina_gl
 
Mesaje: 112
Membru din: 14 Ian 2004, 11:14
Localitate: Galati

logopezi

Mesajde betiana » 05 Mar 2007, 20:32

In cadrul Asociatiei Logopezilor se face popularizarea a diverselor noutati editoriale aparute si chiar se pot cumpara diverse carti.Ultimile carti achizitionate astfel au fost : "Psihologia clinica in viziunea practicianului" de Sen Alexandru - Ed.Dual Tech,2007 si"Efectele micului ecran asupra mintii copilului" (Asociatia pentru Apararea Familiei si Copilului).
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde hori » 12 Apr 2007, 11:15

betiana ma intereseaza si pe mine cartea. Cum putem face rost de ea??
Avatar utilizator
hori
 
Mesaje: 366
Membru din: 11 Apr 2007, 14:40

Mesajde hori » 06 Iun 2007, 21:36

ok, aici nu mai raspunde nimeni. :roll:
Avatar utilizator
hori
 
Mesaje: 366
Membru din: 11 Apr 2007, 14:40

Următorul

Înapoi la Programa scolara Invatamant special

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator