planificare sam

Discutii despre noua programa, avand in
vedere noul plan de invatamant

planificare sam

Mesajde big_mire » 26 Sep 2006, 12:23

Stimati colegi,daca aveti, as avea mare nevoie de planificarea sam manual Ed. Art,clasele IX-XII, inclusiv clasa cu an de completare.Orice material,oricat de mic,e binevenit. inca o intrebare: in planificarea cuiva am gasit in dreptl lectiei "Haralambie" De M. Sadoveanu,alocate 5 ore. Asta inseamna oare ca trb sa fac 5 planuri delectie pe Sadoveanu si sa impart ce e in carte la lectia respectiva in 5 lectii? Va multumesc mult pt eventualele raspunsuri. Imi cer scuze pt nestiinta mea temporara:)
big_mire
 
Mesaje: 23
Membru din: 04 Feb 2006, 22:48

Mesajde andru » 01 Oct 2006, 08:53

Da, vei analiza textul în 5 ore succesiv, impartind materia echilibrat. Sugestii:
oraI - contextualizarea textului literar: locul povestirii in volum, relatiile compozitionale, tematice, stilistice etc. cu restul volumului - ora sustinuta pe baza fiselor de lectura ale elevilor;
ora a II-a: compozitia textului - tehnica povestirii in rama: planuri narative, inglobarea ca tehnica de combinare a secvenţelor narative, identificarea si delimitarea secventelor narative (rama/povestirea inglobata), raportul dintre instantele comunicarii narative in fiecare dintre cele doua parti ale textului (narator, personaj, naratar), marci ale prezenţei naratorului in text etc.
ora a III-a: constructia subiectului: actiune, conflict, relatii spatio-temporale;
ora a IV-a: modalitati ale nararii si registre stilistice dominante;
ora a V-a: fixare si consolidare - discutie pe baza unui plan de idei, finalizata cu redactarea unui eseu structurat.
Da, trebuie să ai un plan de lectie diferit pentru fiecare dintre cele 5 ore de curs.
Mult succes!
andru
 
Mesaje: 51
Membru din: 20 Aug 2005, 14:58


Înapoi la Programa scolara Limba romana

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori