Plan de recuperare a rămânerilor în urmă la învățătură

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Plan de recuperare a rămânerilor în urmă la învățătură

Mesajde pucheadorel » 31 Mai 2018, 21:14

Bună ziua! Mă poate ajuta cineva cu un plan de recuperare pentru un copil din clasa I provenit din abandon școlar care, din cauză că nu a venit la școală, are mari rămâneri în urmă la învățătură? În acest moment copilul vine la școală și intenționez să-l promovez, dar în anul școlar 2018-2019, când el va fi clasa a II-a, voi avea nevoie de un astfel de plan deoarece consider că poate fi recuperat și doresc să lucrez diferențiat cu el. În vederea realizării acestui obiectiv am nevoie de un model de plan de recuperare sau cel puțin să mi se explice pașii pe care trebuie să-i parcurg, având în vedere că nu am mai făcut acest lucru până acum. Mulțumesc din suflet!
:?: :?:
P.S.: Adresa mea de e-mail este: puchea_dorel@yahoo.ro.
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Plan de recuperare a rămânerilor în urmă la învățătură

Mesajde pucheadorel » 22 Iun 2018, 21:54

Chiar nu este nimeni care să mă poată ajuta? Măcar cu o idee? :?: :?:
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Plan de recuperare a rămânerilor în urmă la învățătură

Mesajde CostacheSilvana » 23 Iun 2018, 09:14

Indicat ar fi să semnalaţi cazul unui profesor de sprijin/itinerant, nu știu dacă în școala dumneavoastră există unul, sau semnalare către comisia de evaluare internă a școlii respective... trebuie proiectat un program de interventie personalizat ( PIP ) pentru acest elev. Găsiți și pe acest site exemple de aceste programe PIP , PEP ( program educațional personalizat ) dar consider că aveți nevoie de ajutor specializat în această privință. Poate fi vorba despre un elev cu dificultăți de învățare, este nevoie de o evaluare complexă a situației elevului
CostacheSilvana
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Mai 2018, 16:12

Re: Plan de recuperare a rămânerilor în urmă la învățătură

Mesajde sportiv » 23 Iun 2018, 13:35

Să încercăm!
Ultima oară modificat de sportiv pe 23 Iun 2018, 13:39, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Plan de recuperare a rămânerilor în urmă la învățătură

Mesajde sportiv » 23 Iun 2018, 13:37

pucheadorel scrie:Chiar nu este nimeni care să mă poată ajuta? Măcar cu o idee? :?: :?:


http://proiecte.pmu.ro/c/document_libra ... E-1801.pdf


https://www.google.ro/search?q=program% ... 80&bih=891
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori