Pentru administratori!

Anunturile administratorilor, regulament, sugestii, propuneri, intrebari despre functionarea site-ului

Re: Pentru administratori!

Mesajde delia_pitov » 07 Feb 2010, 16:46

Buna ziua!
Incep prin a-mi cere iertare pentru cele 2 greseli facute la postare. Va rog mult sa le corectati dumneavoastra! Promit sa fie prima si ultima data.
1. Am trimis doua fise de evaluare pentru aprobare si le-am pus la sectiunea LECTII.
EVALUARE FINALA CLASA I (MATEMATICA)
EVALUARE FINALA CLASA I (LIMBA ROMANA)
2. Mi s-a inregistrat de 2 ori PROIECT DIDACTIC CLASELE SIMULTANE (este pentru clasele I si a IV-a, Limba romana si Geografie).
Am trimis materialele in 07. 02. 2010.
Va multumesc anticipat!
delia_pitov
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Sep 2009, 15:47

Re: Pentru administratori!

Mesajde delia_pitov » 08 Feb 2010, 08:26

Buna ziua!
Am trimis doua materiale (Evaluare finala Matematica si Evaluare finala Limba romana clasa I). Am primit e-mail cu aprobarea lor, dar la MATERIALE - DISCIPLINE - INVATAMANT PRIMAR apare doar cea la Limba romana.

Am mai trimis si doua proiecte de lectie la clasele simultane. Prin e-mail mi s-a aprobat doar unul, dar in sectiunea mai sus amintita apar amandoua. Intr-adevar, unul din proiecte s-a inregistrat de 2 ori (nu a mers din prima si am mai incercat o dat). Unul este Limba romana si Geografie, iar celalalt Matematica si Limba romana.

In speranta ca se va lamuri situatia, va multumesc anticipat!
Numai bine!
delia_pitov
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Sep 2009, 15:47

Re: Pentru administratori!

Mesajde rofi3 » 10 Feb 2010, 09:58

Buna ziua,

V-am operat modificarile. Va rog sa accesati linkul Profilul meu , din stanga sus , dupa logare pentru a vedea materialele.
Pentru alte nelamuriri trimiteti email pe webmaster@didactic.ro

Georgiana Ravici
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Pentru administratori!

Mesajde scoalanuseni » 11 Feb 2010, 17:07

Buna ziua

Va rog sa aruncati o privire asupra paginii noastre http://scoli.didactic.ro/scoalanuseni/ .
Din data de 11.02.2010 nu se mai vad pozele, documentele word sau excel si nici chestiile din bara din dreapta (calendar, cartea de oaspeti, vizitatori online etc).
Mentionez ca nu am facut nicio setare la calculatorul meu(gen permite jawa sau blocheaza jawa).
Am incercat sa vizualizez si de pe alte calculatoare. Tot asa se vede.

Va multumesc.

Rus Vasile Gabriel
scoalanuseni
 
Mesaje: 29
Membru din: 04 Feb 2009, 16:17
Localitate: Nuseni, Judetul Bistrita-Nasaud

Re: Pentru administratori!

Mesajde ioara » 18 Feb 2010, 23:35

Domnule Emil, mii de scuze! Am încărcat un material . Nu am primit mesajul "fişier ataşat". Am insistat şi am constatat că se încărcase de mai multe ori! Nu a fost cu intenţie! Vă rog să mă scuzaţi!
ioara
 
Mesaje: 108
Membru din: 14 Sep 2006, 00:11
Localitate: Tecuci, Gl

Re: Pentru administratori!

Mesajde emil » 18 Feb 2010, 23:44

ioara scrie:Domnule Emil, mii de scuze! Am încărcat un material . Nu am primit mesajul "fişier ataşat". Am insistat şi am constatat că se încărcase de mai multe ori! Nu a fost cu intenţie! Vă rog să mă scuzaţi!


Exista niste probleme tehnice pe site, lucru pentru care ne cerem scuze. Acestea provoaca neajunsurile pe care le semnalati acum. Speram ca in cca. o saptamana se vor rezolva.

Multumesc de intelegere,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Pentru administratori!

Mesajde mariana88 » 20 Feb 2010, 10:48

domnule emil onea, am ajuns la concluzia ca va bateti joc de mine si faceti abuz de functia de pe care o ocupati in cadrul acestui site, profitati de faptul ca inca nu am 5 materiale propuse si nu pot lasa comentarii. ce ati vrut sa spuneti cu "bietii copii", ca sunt "tristi si amarati" si au "mainile murdare"! Sincer m-ati dezamagit total, asta e bataie de joc...mai bine imi spuneati un motiv temeinic pentru care materialele mele nu trebuiau publicate decat sa faceti asemenea remarci! Sau poate incurajati doar postarea materialelor de la gradinitele super dotate din punct de vedere material si cu copii de judecatori, procurori, doctori s a m d. Ei, bine, domnule onea, si la tara se face educatie! Si copiii oamenilor simpli vin la gradinita si invata cate ceva, si mai vreau sa stiti ca sunt copii foarte curati, cat despre calitatea pozelor, dati-mi dvs un aparat de ultima generatie ca sa va arat poze mai putin "jalnice" decat acestea!
mariana88
 
Mesaje: 60
Membru din: 23 Noi 2007, 23:44

Re: Pentru administratori

Mesajde emil » 20 Feb 2010, 13:41

vavaa scrie:Cele doua materiale pe care le-am trimis poarta e adevarat aprox acelasi titlu, Limba romana clasa a IV-a ,dar ele sunt pentru doua unitati de invatare diferite, asa ca nu e vorba de nici o dublura. Pentru fiecare am lucrat peste doua ore, va rog frumos sa reveniti. Multumesc

Nu avem de unde sa stim si nu facem cercetari asupra materialelor dvs. Va rog sa respctati ceea ce vi s-a spus la respingere. Dupa cum rezulta mai sus, ati postat materiale cu acelasi titlu. Va rog sa le postati ca materiale distincte, cu titluri distincte. Altfel, postati cele doua in unul singur.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Postare material

Mesajde maria_oniga » 27 Mar 2010, 12:57

Cum ar trebui postat un material realizat in PowerPoint 2007?
1) Salvat ca pps sau ppt (2003)? Inconveniente: creste considerabil dimensiunea fisierului si scade calitatea materialului.
2) Salvat ca ppsx sau pptx (2007)? Inconvenient: Nu toti utilizatorii au Office 2007 sau program de vizualizare sau nu stiu de unde/cum sa-l descarce.
3) Arhivate ambele variante pentru toti utilizatorii. Inconvenient: dimensiunea totala (suma dimensiunilor celor 2 fisiere).
Va multumesc pentru raspuns.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Re: Pentru administratori!

Mesajde rofi3 » 27 Mar 2010, 15:22

Buna ziua,

Va trebui salvat in 2003 deoarece fisierele in PowerPoint 2007 nu sunt acceptate pe Didactic.ro .
Incercati sa comprimati pozele ca sa reduceti dimensiunea.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Pentru administratori!

Mesajde maria_oniga » 27 Mar 2010, 16:24

Sunt acceptate si fisiere PowerPoint 2007, doar ca trebuie arhivate.
Ma gandeam sa evit salvarea ca pps pentru a nu mari dimensiunea. Si a nu scadea calitatea. Nu e vorba ca nu s-ar incadra in 5 MB, nu sunt poze, nu trebuie nimic comprimat, voiam doar sa stiu care ar fi recomandarea administratorilor. Cea mai eficienta pentru utilizatori ar fi binenteles arhivata cu ambele fisiere.
Va multumesc de raspuns.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Re: Pentru administratori!

Mesajde emil » 28 Mar 2010, 00:20

maria_oniga scrie:Sunt acceptate si fisiere PowerPoint 2007, doar ca trebuie arhivate.
Ma gandeam sa evit salvarea ca pps pentru a nu mari dimensiunea. Si a nu scadea calitatea. Nu e vorba ca nu s-ar incadra in 5 MB, nu sunt poze, nu trebuie nimic comprimat, voiam doar sa stiu care ar fi recomandarea administratorilor. Cea mai eficienta pentru utilizatori ar fi binenteles arhivata cu ambele fisiere.
Va multumesc de raspuns.

Buna ziua
Puteti posta arhive cu PPTX, PopwePoint 2007. Exista view-er gratuit la indemana oricui, prin urmare cu un m inim efort se poate instala acest program si nu mai sunt probleme: Se poate descarca de aici: http://www.microsoft.com/nz/digitallife/software/microsoft_office_compatibility_pack_for_2007_file_formats.mspx
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Pentru administratori!

Mesajde maria_oniga » 28 Mar 2010, 10:09

Asta facusem si eu, l-am salvat ca ppsx (2007) si l-am arhivat. In mod surprinzator, ca pps crescuse dimensiunea de la aproape 2 MB la peste 10 MB si n-ar fi fost acceptat de site. La alte materiale in general s-a dublat dimensiunea, insa acum a crescut de peste 5 ori!
Cu programul propus de dumneavoastra se pot vizualiza doar fisiere care nu au macrocomenzi, deci si aici e un impediment (de fapt se pot vizualiza si acestea, dar macrocomenzile raman inactive).
Ma gandeam ca daca tot se restructureaza site-ul, nu s-ar putea accepta si fisiere realizate cu Office 2007 sau 2010 (am inteles ca a aparut deja si acesta)? E doar o propunere.
Va multumesc, cu respect.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Re: Pentru administratori!

Mesajde emil » 28 Mar 2010, 10:31

maria_oniga scrie:Asta facusem si eu, l-am salvat ca ppsx (2007) si l-am arhivat. In mod surprinzator, ca pps crescuse dimensiunea de la aproape 2 MB la peste 10 MB si n-ar fi fost acceptat de site. La alte materiale in general s-a dublat dimensiunea, insa acum a crescut de peste 5 ori!
Cu programul propus de dumneavoastra se pot vizualiza doar fisiere care nu au macrocomenzi, deci si aici e un impediment (de fapt se pot vizualiza si acestea, dar macrocomenzile raman inactive).
Ma gandeam ca daca tot se restructureaza site-ul, nu s-ar putea accepta si fisiere realizate cu Office 2007 sau 2010 (am inteles ca a aparut deja si acesta)? E doar o propunere.
Va multumesc, cu respect.

Nu se pune problema restructurarii site, nu va fac promisiuni desarte asa acum vi s-au mai facut, de luni sau ani de zile, de altfel pentru postarea pptx si ppsx aveti optiunea arhivarii. Problema este ca multi colegi nu va vor putea vizualiza materialele pentru ca nu au acasa licenta de Office 2007. Pentru cat se lucreaza in lumea utilizatorilor obisnuiti este suficienta versiunea 2003! Pe de alta parte nu cred ca macrocomenzile nu sunt active, atata timp cat materialul dvs. functioneaza! Nu sunt sigur de aceasta, voi verifica.
Tot respectul si felicitari pentru calitatea materialelor dvs. Rog colegii sa le ca exemplu.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Pentru administratori!

Mesajde maria_oniga » 28 Mar 2010, 11:06

Acest material "functioneaza" pentru ca nu are macrocomenzi. Dar am incercat cu altele si nu functioneaza. Reda doar animatia, nu si macrourile. Cel putin mie asa mi s-a intamplat.
Va multumesc pentru aprecieri. Aprecierile ne indeamna sa ne fixam tintele si mai sus, criticile ne invata sa pasim decent catre ele.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre site

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator