Pensionare

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Pensionare

Mesajde aureliadaramus » 29 Noi 2010, 19:33

Am creat acest nou topic pentru persoanele care sunt in pragul pensionarii si au nelamuriri sau intrebari. Rog pe toti cei care au cunostinte cu privire la intrebariel adresate sa posteze raspunsurile in aceasta sectiune.
Am si eu o astfel de intrebare:
Sunt educatoare si doresc sa ma pensionez. Sunt beneficiara unei gradatii de merit obtinuta in anul 2009. Am beneficiat astfel doar un an si jumatae de aceasta. Ce se va intampla cu gradatia de merit dupa pensionare avand in vedere ca aceasta se acorda pentru o perioada de 4 (patru)ani ca recompensare a activitatii prestate cu 4 ani in urma?
aureliadaramus
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Sep 2008, 09:40

Re: Pensionare

Mesajde constantanistor » 30 Noi 2010, 07:18

Din cate stiu eu de la ai mei colegi care s-au pensionat, gradatia de merit se acorda doar in perioada cat sunteti inca activa. Ea nu va va insoti pensia, deci se pierde, chiar daca nu au fost incasate toate sumele cuvenite.
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: Pensionare

Mesajde carmencreanga » 15 Dec 2010, 20:49

aureliadaramus scrie:Sunt educatoare si doresc sa ma pensionez. Sunt beneficiara unei gradatii de merit obtinuta in anul 2009. Am beneficiat astfel doar un an si jumatae de aceasta. Ce se va intampla cu gradatia de merit dupa pensionare avand in vedere ca aceasta se acorda pentru o perioada de 4 (patru)ani ca recompensare a activitatii prestate cu 4 ani in urma?



Conform art. 4, alineatul 2 din metodologia si criteriile de acordare a gradatiei de merit in invat. preuniversitar, "personalul didactic pensionat nu mai beneficiaza de gradatie de merit, de la eliberarea din invatamant, in vederea pensionarii."
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Pensionare

Mesajde stefybx » 08 Feb 2011, 23:45

Sunt invatatoare si sunt nascuta in august 1955 si doresc sa ma pensionez. Am 36 de ani vechime la 1 septembrie 2011. Ma pot pensiona anticipat? Va rog sa-mi raspundeti! Multumesc!
stefybx
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Mar 2008, 17:58

Re: Pensionare

Mesajde vasila56 » 17 Feb 2011, 19:34

Conform legii pensiilor 263/2010, femeile născute în august 1955 se pot pensiona în octombrie 2015 , la vârsta de 60 ani si 2 luni, având un stagiu complet de cotizare de 30 de ani si 2 luni. Varianta cu pensionarea anticipată se poate face conform : " Art. 62. — (1) Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege."
Deci 30 ani si 2 luni + 8 ani mai mult decât stagiul complet de cotizare = 38 ani si 2 luni. Când veti avea 38 ani si 2 luni vechime, vă puteti pensiona anticipat, cu pensia întreagă. dacă la 1 septembrie aveti 36 ani vechime + 2 ani si 2 luni până la 38 ani si 2 luni, vă puteti pensiona în octombrie 2013. Asa am înteles eu din lege. Dacă am fost de folos...
vasila56
 
Mesaje: 55
Membru din: 15 Mai 2010, 13:51

Re: Pensionare

Mesajde stefybx » 19 Feb 2011, 19:14

Multumesc m-am interesat si eu si as fi putut sa ma pensionez anticipat dar diminuarea este foarte mare si mai primeam o treime din salariul actual. Asa ca mai astept pana o sa pot sa ma pensionez fara diminuare. Multumesc!
stefybx
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Mar 2008, 17:58

Re: Pensionare

Mesajde tudor_buica » 22 Dec 2011, 22:35

Sunt invatator, nascut pe 12 septembrie 1955 cu o vechime in invatamant de 36 ani-inclusiv acest an .Vreau sa stiu daca pot iesi la pensie anticipat cu 5 ani ,fara diminuare si in ce an? Va multumesc.
tudor_buica
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Feb 2009, 19:26

Re: Pensionare

Mesajde polistef » 04 Ian 2012, 17:41

constantanistor scrie:Din cate stiu eu de la ai mei colegi care s-au pensionat, gradatia de merit se acorda doar in perioada cat sunteti inca activa. Ea nu va va insoti pensia, deci se pierde, chiar daca nu au fost incasate toate sumele cuvenite.

Se încalcă art.10 alin 1din anexa 5 din Legea salarizării nr.63 din 2011care stipulează că ,,personalul didactic şi personal didactic asociat ,incusiv cadrele didactice pensionate pentru limită de vârstă ,care funcţionează pe posturi în sistemul plata cu ora sunt salarizate pentru activitatea depusă în funcţie de condiţiile pe care le îndeplinesc la încadrare.La calculul drepturilor salariale se vor avea în vedere :norma didactică de predare ,salariu de încadrare prevăzut în anexele nr.1 şi nr2 la lege,indemnizaţia de învăţământ special, gradaţia de merit,sporul pentru titlu ştiinţificde doctor de care a beneficiat până la data de 31 decembrie 2009 şi indemnizaţia pentru localităţi izolate".
Tot legea salarizării nr.63-2011spune (pentru cei care au alte justificări de a nu acorda gradaţia) ,la art.6,,[i]orice alte dispoziţii contrare cu privire la stabilirea salariilor şi a celorlalte drepturi de natură salarială se abrogă"[/i]
Mai jos articolul citat este articolul 4 alin 2 din Ordin5617din11.11.2010 ce se referă la obţinerea gradaţiei de merit.Legea salarizării 63-2011pplăteşte gradaţia de merit deja obţinută anterior acelui ordin.Sunt doua cuvinte cheie:obţinerea şi plata. :( polistef
polistef
 
Mesaje: 61
Membru din: 17 Ian 2010, 15:03

Re: Pensionare

Mesajde polistef » 04 Ian 2012, 18:02

tudor_buica scrie:Sunt invatator, nascut pe 12 septembrie 1955 cu o vechime in invatamant de 36 ani-inclusiv acest an .Vreau sa stiu daca pot iesi la pensie anticipat cu 5 ani ,fara diminuare si in ce an? Va multumesc.

Am căutat în scdenţarul de pensii :
1.la limită de vârstă 1sept.2021 cu cel puţin 35 de ani cotizare
2.anticipat începând cu 1 sept.2016 cu 45 de ani cotizare :|
polistef
 
Mesaje: 61
Membru din: 17 Ian 2010, 15:03

Re: Pensionare

Mesajde polistef » 04 Ian 2012, 20:55

Dacă citiţi legea salarizării nr 63din 2011anexa5 art.10alin1 şi art 6 veţi realiza că aveţi dreptul. :D
polistef
 
Mesaje: 61
Membru din: 17 Ian 2010, 15:03

Re: Pensionare

Mesajde ramia » 04 Ian 2012, 22:29

Persoanele pensionabile au dreptul la continuitate?
ramia
 
Mesaje: 19
Membru din: 19 Ian 2006, 19:11

Re: Pensionare

Mesajde polistef » 05 Ian 2012, 08:36

polistef scrie:Dacă citiţi legea salarizării nr 63din 2011anexa5 art.10alin1 şi art 6 veţi realiza că aveţi dreptul. :D

:) Acest răspuns este pentru aureliadaramus (pentru plata gradaţiei de merit la cadrele didactice pensionate)
polistef
 
Mesaje: 61
Membru din: 17 Ian 2010, 15:03

Re: Pensionare

Mesajde polistef » 05 Ian 2012, 10:46

ramia scrie:Persoanele pensionabile au dreptul la continuitate?

Dragă Ramia ,
Dacă te referi la continuitate ,în calitate de pensionar -cadru didactic , pe postul didactic pe care îl ai acum , răspunsul este nu. Pensionarii-cadre didactice au prioritate faţă de alţi pensionari şi de suplinitorii necalificaţi;dacă tu soliciti postul / ore la şcoala dorită , Consiliul de administaţieal şcolii aprobă,sper,şi dacă postul rămâne vacant după titularizre,după etapa suplinitorilor calificaţi...ai prioritate
să-l ocupi...conform Metodologiei de ocupare a posturilor în învăţământ (vezi Ordin 5516/2011 ,5517/2011si ordin4660/2011).Metodologiile se modifică în fiecare an...e posibil să fie cunoscute cele noi...caută pe internet.
Pe mine ,pensionară,cu condiţii de profesor pentru înv.primar conf.5484-2011şi 5553-2011,acum încadrată pe post de învăţător,nu mă mai interesează munca în învăţământ pentru că cei dela inspectoratul şcolar ...(ştii... ei vizează statele scolilor )dau sporurile după urechedupă bunul lor plac...dirigenţie nu,gradaţie de merit nu,simultaneitate nu,concediu de odihnă nu...comentează prea mulţi bani...vremuri grele...cum zicea Hagi Tudose..
Nimeni nu poate să-mi arate temeiul legal ,inclusiv juristul inspectoratului şcolar...Am ajuns să-mi pun întrebarea ce funcţie am eu în şcoală? Personal didactic nu,ca legile cadrelor didactice nu sunt aplicabile şi la mine,personal didactic auxiliar nu,personal administrativ nu ,personal necalificat nu ...Ei îmi spun pensionar în regim de plata cu ora şi că nu mă bucur de aceleaşi sporuri cu ceilalţi pentru că sunt plata cu ora...fără alte explicaţii cu trimitere la lege...Unii zic că şi cei din MECTS le dau undă verde să procedeze ca atare...Eu sper că nu ...Am tot respectul pentru D-nul Ministru Daniel Funeriu... Am un memoriu depus din 15.12.2011şi încă n-am primit răspuns. Mai bine câştigă femeia de serviciu din şcoală...De aceia bat câmpii pe acest forum...poate cineva îmi va spune cum stau lucrurile. Alţii(tot pensionari) vorbesc şi plâng pe la colţuri ...ei ştiu că dacă comentează vor fi eliminaţi din sistem... Iar pensiile sunt mici ,mai ales pentru cei care au ieşit cu noua lege a pensiilor...Trist ,dar adevărat.
Mă mai consolez cu drăgălăşenia elevilor dela clasă...sunt încă mici şi sinceri :lol: Mă văd unori tristă,dar nu ştiu de ce...şi-mi pare bine. I-am testat dacă mă mai vor ....iar ei mă vor toţi ...cu vot secret! Sunt minunaţi .
Iată că am reuşit să-mi refulez oful!
Dragă Ramia ,ai grijă ...dacă mai poţi rămâne în sistem fără să ţi se spună pensionar-cadru didactic în regim de plată cu ora.
polistef
 
Mesaje: 61
Membru din: 17 Ian 2010, 15:03

Re: Pensionare

Mesajde sportiv » 06 Ian 2012, 00:19

ART. 10
(1) Personalul didactic şi personalul didactic asociat, inclusiv cadrele didactice pensionate pentru
limită de vârstă, care funcţionează pe posturi didactice în sistem de plată cu ora sunt salarizate pentru
activitatea depusă în funcţie de condiţiile pe care le îndeplinesc la încadrare. La calculul drepturilor
salariale se vor avea în vedere: norma didactică de predare, salariul de încadrare prevăzut în anexele
nr. 1 şi 2 la lege, indemnizaţia de învăţământ special, gradaţia de merit, sporul pentru titlul ştiinţific de
doctor de care a beneficiat până la data de 31 decembrie 2009 şi indemnizaţia pentru localităţi izolate.
(2) Tarifele orare din învăţământul preuniversitar se calculează prin raportarea la sumele prevăzute
la alin. (1), astfel:
a) 1/72 pentru norma didactică de 18 ore pe săptămână;
b) 1/64 pentru norma didactică de 16 ore pe săptămână în învăţământul special;
c) 1/96 pentru norma didactică de 24 de ore pe săptămână pentru maiştri instructori;
d) 1/80 pentru norma didactică de 20 de ore pe săptămână pentru maiştri instructori din
învăţământul special;
e) 1/80 pentru profesori, învăţători, institutori învăţământ primar;
f) 1/100 pentru profesori, educatoare, institutori învăţământ preşcolar
Eu înțeleg de aici ca se calculeaza o ora avându-se la bază încadrarea (care ar trebui să fie pe criteriile enumerate mai sus,nu ca s-ar adăuga salariul de merit,sporul pentru doctorat,inv. special),doar sporul de rural!Se spune in articol,,la calculul drepturilor salariale” ,nu la încadrare???? :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Pensionare

Mesajde sportiv » 06 Ian 2012, 00:23

Și dacă revin,deranjante sunt rapoartele (1/64;1/72 .........1/100) :lol: ca și cum o ora dintr-un nivel de studiu,n-ar fi tot atât de lungă cât alta dintr-altul,dar.......
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Următorul

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron