Paulis Vasile Alexandru - Scoala Nr. 4 Lugoj

Expozitie concurs de lectii, prezentari PowerPoint

Note acordate

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Mesajde leu » 03 Ian 2009, 21:36

Felicitari pentru realizare si mult succes! O lectie deosebita!
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde maneanicoleta2006 » 07 Ian 2009, 07:14

Felicitari, d-le Paulis, pentru materialul deosebit de atractiv .
maneanicoleta2006
 
Mesaje: 46
Membru din: 01 Mar 2007, 17:35

Mesajde mirela-barcan » 07 Ian 2009, 11:45

Felicitări, Saşa, pentru minunatele materiale pe care, cu atâta generozitate ni le pui la dispoziţie!

Pentru mine, în calitate de mentor, materialele sunt o resursă excelentă cu care lucrez în cadrul modulului "Utilizarea computerului în învăţare". Le prezint cursanţilor unele dintre materialele tale ca o alternativă la platforma AEL. Îi încurajez să lucreze cu elevii, să valorifice achiziţiile acestora - mulţi colegi recunosc deschis faptul că elevii sunt, de fapt, "profesori în ale calculatoarelor".

Am asistat la lecţii în care colegii utilizează astfel de produse şi rezultatele sunt minunate: să vezi elevii cum se mobilizează, cum se implică să rezolve, să analizeze, să vină cu opinii, cum îşi exprimă nemulţumirea atunci când greşesc şi cum li se luminează chipul când reuşesc să înveţe din propria lor eroare... E un exerciţiu minunat pe care îl recomand cât mai multor colegi. Să-i vezi pe elevi transfiguraţi de plăcerea lucrului, a învăţării eficiente, reprezintă cea mai bună motivaţie de a merge mereu acolo, în şcoală, ca învăţător, ca profesor...

Îţi mulţumesc încă o dată, Saşa, în numele meu şi al câtorva sute de colegi din şcolile rurale gălăţene, care îţi apreciem efortul de a ne ajuta să dezvoltăm împreună "şcoala prietenoasă" în care vrem să înveţe elevii noştri.

Cu deosebit respect,
Mirela Barcan
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde emil » 07 Ian 2009, 12:32

Regret ca trebuie sa raspund contradictoriu, la o afirmatie "alternativa la platforma AEL" ...
Ce legatura are platforma AEL care este un mediu de creare si administrare lectii si nu este un continut educational, cu materialele PPT care sunt elemente de continut? sau daca au o legatura, acestea nu sunt alternative ci componente, module ce pot fi integrate in platforma. Fac aceasta observatie pentru ca spuneti ca predati si s-ar putea sa spuneti lucruri incorecte.
Va mai pun si intrebarea: Lucrati cu platforma AEL? Va functioneaza? Sau lucrati de fapt numai cu continutul educational care se livreaza odata cu platforma? Eu stiu ca majoritatea colegilor folosesc lectiile independente, in cel mai rau caz, apeleaza la modulul biblioteca din AEL...
Sa ma iertati dar este o problema pe care o cunosc bine, am urmarit, am experimentat, am vazut ce probleme sunt, am criticat...etc.

numai bine,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde mirela-barcan » 07 Ian 2009, 12:54

emil scrie:Regret ca trebuie sa raspund contradictoriu, la o afirmatie "alternativa la platforma AEL" ...
Ce legatura are platforma AEL care este un mediu de creare si administrare lectii si nu este un continut educational, cu materialele PPT care sunt elemente de continut? sau daca au o legatura, acestea nu sunt alternative ci componente, module ce pot fi integrate in platforma. Fac aceasta observatie pentru ca spuneti ca predati si s-ar putea sa spuneti lucruri incorecte.
Va mai pun si intrebarea: Lucrati cu platforma AEL? Va functioneaza? Sau lucrati de fapt numai cu continutul educational care se livreaza odata cu platforma? Eu stiu ca majoritatea colegilor folosesc lectiile independente, in cel mai rau caz, apeleaza la modulul biblioteca din AEL...
Sa ma iertati dar este o problema pe care o cunosc bine, am urmarit, am experimentat, am vazut ce probleme sunt, am criticat...etc.

numai bine,


Da, e bine să clarificăm aspectele despre care vorbiţi.
Sunt de acord 100% cu tot ce spuneţi. Încurajez profesorii să utilizeze cât mai mult şi în mod eficient platforma AEL. Eu nu am în conţinutul cursurilor mele nimic legat de AEL, aşa că nu intru într-un domeniu în care am fost doar cursant la un moment dat, şi nu profesor/formator.

Ideea mea era de fapt alta: ca răspuns la problema ridicată de colegii care spun că nu au parcurs cursurile de inţiere AEL şi că nu pot lucra cu elevii în laborator, le precizez că pot utiliza produsele de tip ppt realizate de colegi (exemplu: Saşa) sau chiar de către ei. Dorinţa mea e să deconstruiesc un anumit tip de mentalitate vis-a-vis de utilizarea computerului în clasă - poate că e vorba mai mult de prejudecăţi ale unora dintre colegi.

Practica mi-a demonstrat că foarte mulţi colegi, întrebaţi fiind dacă valorifică în lecţii computerul şi, în general, produsele media, răspund: "Nu am făcut cursurile AEL". Atunci le spun că, dincolo de utilizarea în context AEL, lecţia poate fi construită şi altfel, dacă doreşti să valorifici strategii de învăţare centrată pe elev şi vrei să te ajuţi pentru asta (şi) de computer.

Cu deosebit respect,
Mirela Barcan
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde emil » 07 Ian 2009, 15:51

Va multumesc pentru clarificari, sa uram colegilor nostri succes in competitia de proiecte PPT, sa asteptam poate mai apar competitori! Asteptarile mele sunt ceva mai mari, in ceea ce priveste numarul lucrarilor....

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde crinela » 07 Ian 2009, 18:04


FELICITARI PENTRU MUNCA DEPUSA !!!!!!!!!!!!

CRISTINA POP-COMAN
crinela
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Apr 2007, 15:07

Mesajde laurentziu_roshu » 09 Ian 2009, 19:05

Felicitari !
Ca de obicei , ati realizat o lectie excelenta, interactiva, utila si care, sunt convins ca va fi si pe placul elevilor !
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde sofroncarmen » 11 Ian 2009, 19:30

Felicitari. Un inovator in toate domeniile. Spor la munca.
sofroncarmen
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Ian 2006, 16:14

Mesajde daiana » 14 Ian 2009, 23:30

Sunteti unul dintre colegii ale caror materiale le caut pe site atunci cand doresc sa le prezint copiilor lucruri deosebite. Felicitari inca o data si mult succes! :)
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde sasa » 20 Ian 2009, 20:29

Aceasta lecţie nu am pregătit-o pentru platforma AEL.
De cele mai multe ori am folosit calculatorul clasei pentru activitate frontală.
Au fost, totuşi,numeroase situaţii în care am avut acces în cabinetul cu calculatoare, impropriu numit de unii AEL. Aici s-a operat la calculatoare în grupe de câte 2 – 3 elevi.
Pentru aceasta ocazie, am descărcat lecţia pregătită din timp fie de pe stick, fie de pe siteul www.didactic.ro. De aici nu am fructificat doar propunerile mele, ci şi ale altor colegi. Cu acest prilej elevii au învăţat să acceseze informaţiile de pe didactic, Wikipedia, etc…
Am pregătit şi această lecţie pentru a opera pe calculator elevii, nu învăţătorul.
În concepţia acestui tip de mijloc didactic, învăţătorul are rolul de îndrumător.
Ultima oară modificat de sasa pe 22 Ian 2009, 15:24, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
sasa
 
Mesaje: 23
Membru din: 31 Ian 2006, 17:38

Mesajde cristyna » 21 Ian 2009, 15:22

O lectie deosebita. Felicitari!
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde floricaoana » 21 Ian 2009, 20:04

Ca de obicei un material deosebit. FELICITARI!
floricaoana
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Sep 2006, 10:33

Mesajde floricaoana » 22 Ian 2009, 18:01

Ca de obicei un material extraordinar. Felicitari!
floricaoana
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Sep 2006, 10:33

concurs

Mesajde toni » 23 Ian 2009, 12:40

Ca sa notezi cu nota 1 asa lucrare mi se pare o mare rautate... dublata si de o mare invidie...
Inactivitatea este o treaba foarte grea. Intotdeauna se gasesc multi care se straduiesc sa te puna la munca. Oscar Wilde ( :D )
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Expozitia Concurs "Lectia in PowerPoint"

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori