PASI PENTRU INITIERE PROIECT IN INV.PRIMAR

PASI PENTRU INITIERE PROIECT IN INV.PRIMAR

Mesajde ion » 08 Dec 2005, 21:50

Am si eu o intrebare : Cei din inv. primar pot initia proiecte finantabile din banii ministerului .
Care sunt pasii de urmat ?
Multumesc.
ion
 
Mesaje: 47
Membru din: 19 Oct 2005, 15:30

Mesajde gg » 09 Dec 2005, 22:41

...In primul rand un curs cu tema 'Managementul de proiect', pentru ca, practic, aici nu este suficient spatiu pentru explicatii.Tema este vasta si intelegerea ei necesita multe aplicatii practice.
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

Re: PASI PENTRU INITIERE PROIECT IN INV.PRIMAR

Mesajde emil » 09 Dec 2005, 23:23

ion scrie:Am si eu o intrebare : Cei din inv. primar pot initia proiecte finantabile din banii ministerului .
Care sunt pasii de urmat ?
Multumesc.

Cand se vor lansa astfel de proiecte, despre care personal sunt sceptic, veti avea si o metodologie care va va da toate etapele de lucru.
Nu trebuie sa fiti neaparat "scolit" pentru asta!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde gica_ionescu » 10 Dec 2005, 08:48

Am gasit pe www.academiaonline.ro un curs on line de Managementul proiectelor educationale. Este gratuit . Va inscrieti si ei va trimit pe mail tot ce va trebuie.
Succes!
Gica
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde mariro » 10 Dec 2005, 12:12

Eu nu am gasit decat "Realizarea Planului de marketing" (taxa)! Cred ca nu e unul si acelasi lucru cu "Managementul Proiectului educational"...
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde efodorean » 10 Dec 2005, 13:04

mariro scrie:Eu nu am gasit decat "Realizarea Planului de marketing" (taxa)! Cred ca nu e unul si acelasi lucru cu "Managementul Proiectului educational"...


Nu este acelasi lucru!
Eu am urmat anul trecut cursul "Managementul Proiectelor Educationale".Am fost colega de grupa cu Irina Teona (proaspata castigatoare a unui premiu pe didactic.ro)
Cursul este interesant,dar nu suficient pentru demararea unui proiect!Poate constitui un pas,dar pana la finalizarea unui proiect sunt necesari mii de pasi.
Va doresc succes!

As indrazni si o sugestie:inainte de demararea unui proiect este necesara constituirea echipei de lucru.Singur/a nu poti realiza un Proiect educational!
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde mariro » 10 Dec 2005, 14:23

Multumesc mult Cati, am citit mult din proiectele Comenius, Socrates... Eu nici nu indraznesc sa cred ca vreodata voi face parte dintr-un colectiv care va coordona un astfel de proiect! Cunosc resursele scolii mele si pe cele umane si pe cele materiale... :cry:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde cbn_catalina » 10 Dec 2005, 19:22

mariro scrie:Multumesc mult Cati, am citit mult din proiectele Comenius, Socrates... Eu nici nu indraznesc sa cred ca vreodata voi face parte dintr-un colectiv care va coordona un astfel de proiect! Cunosc resursele scolii mele si pe cele umane si pe cele materiale... :cry:

De ce nu ? Cu atat mai mult cu cat finantare primesc in primul rand scolile defaforizate d.p.d.v. socio-economic. De ce nu incercati? Daca aveti nevoie de detalii putem vorbi. Sunt profesor coordonator a uniu proiect Socrates Comenius 1.Succes, nu e imposibil de realizat.
cbn_catalina
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Sep 2005, 15:53

Mesajde mitzone » 10 Dec 2005, 21:19

Asa este. Nu este imposibil de realizat un Proiect Comenius. Am facut parte dintr-o echipa care a finalizat un asemenea proiect. A fost interesant, dar am tras niste concluzii pe care vi le impartasesc. Daca realizati un proiect in care implicati elevii si invatatorii de la clasele primare, ideal este ca cel care coordoneaza proiectul sa fie invatator. Apoi selectati cu grija echipa de lucru, cei implicati s-o faca cu responsabilitate nu doar pentru adeverinta care intr-adevar este foarte bine punctata. A fost interesant, am invatat o multime de lucruri mai ales din schimbul de elevi si cadre didactice care a avut loc in Anglia. Dar... copiii si eu nu am beneficiat de fonduri din proiect ci de fonduri provenite dintr-o sponsorizare. Finantarea nu permitea decat deplasarea coordonatorului. Merita sa vezi adevaratele scoli englezesti nu cele din filme care nu au nici o legatura cu realitatea. Daca doriti va por impartasi mai multe, va pot posta fotografii cu sali de clasa cu lucrari realizate de copii lor.
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

Mesajde dorali » 10 Dec 2005, 21:23

Ar fi interesant sa vedem aceste lucruri ! :wink:
dorali
 
Mesaje: 443
Membru din: 27 Sep 2004, 22:21
Localitate: Vulcan, HD

Mesajde efodorean » 11 Dec 2005, 08:04

Proiectele Comenius sunt in derulare de ani de zile.

Eu cred ca acesti bani ( daca exista ! ) vor finanta proiecte de tipul :
- proiect pentru realizarea unui nou laborator de fizica , cu dotarea necesara, aparatura de ultima ora;
- proiect pentru introducerea si utilizarea tehnologiei informatiei ( IT ) la nivelul fiecarei sali de clasa ;
- proiect pentru scolarizarea copiilor strazii ;
- proiect pentru organizarea unui simpozion / conferinta ;
- introducerea unei noi metode de lucru cu elevii ;
- organozarea unei competitii sportive sau a unui festival cultural, etc.

Cred ca ar trebui limpezite lucrurile,ar trebui sa se comunice clar si mai repede la ce s-au gandid guvernantii cand au spus ca vor fi finantate proiecte in scoli . Altfel riscam sa pierdem banii mult visati. Singurul lucru limpede este ca acesti bani nu vor intra in buzunarele cadrelor didactice si nu vor finanta nici plimbarile acestora.
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde gg » 11 Dec 2005, 17:06

Parerea mea -umila-e ca nu ajunge doar sa cunosti teoria in ce priveste scrierea , initierea si derularea unui proiect finantat...formatoarea cursului 'Managementul de proiect educational' ne-a explicat de cate amanunte trebuie sa tii cont , ce trebuie sa scrii, cum trebuie sa scrii ca proiectul sa sune bine si sa obtii finantarea... sunt o gramada de qestii pe care un neinitiat nu le cunoaste, oricat de multa munca ar face ... si mai e si qestia ca, e posibil ca pana vine grantul, sa mai scoti ceva bani de buzunar...etc!
Concluzia? fii intai colaborator, cunoaste mersul treburilor si apoi initiaza si tu unul!
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

Mesajde mirelaghiur » 30 Ian 2006, 20:20

Sunt Mirela si am o intrebare!!:Scoala noastra a fost selectata pt a pilota Proiectul INCIF-Dezvoltarea cetateanului activ pe baza educatiei informale in scoala-Comenius 6.1 .Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez,tinand cont ca nu am primit nici o lamurire,nu avem nici o persoana de contact care sa ne indrume.Multumesc!!!!!! :roll: :?:
mirelaghiur
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Ian 2006, 19:34

Mesajde mirelar » 28 Apr 2006, 17:33

intra pe www.socrates.ro ,poate te ajuta. Cred insa ca s-a strecurat o greseala : comenius 6? am auzit de comenius 1, 2 si chiar 3 dar atat. SUCCES!
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33


Înapoi la Proiecte didactice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori