Parteneriat Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LPD)

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Parteneriat Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LPD)

Mesajde croitoru_daniela_ramona » 24 Aug 2013, 13:46

Parteneriatul de invatare Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LPD)

În luna iulie 2013, pe site-ul ANPCDEFP au fost postate rezultatele selecției pentru parteneriatele de învățare Grundtvig, runda februarie 2013. Competiția a fost destul de acerbă având în vedere că au fost depuse 485 de candidaturi și au fost aprobate doar proiectele care au obținut peste 90 de puncte la evaluarea calitativă (120 de proiecte). Printre proiectele selectate se numără și cel depus de Liceul ”Ștefan Procopiu” din Vaslui intitulat ”Learning Positive Discipline” (LPD). Acesta este al treilea parteneriat de învățare Grundtvig derulat de liceul nostru, celelalte două fiind ”Ambitios Challenge: Active Citizens of Europe-Ambiance” (2009-2011) și ”Everybody can do it! – ECDI” (2012-2014).

Parteneriatul ”Learning Positive Discipline” (LPD) va fi derulat în perioada 1 august 2013 – 31 iulie 2015, fiind coordonat chiar de Liceul ”Ștefa Procopiu” (este primul parteneriat Grundtvig în care liceul nostru are rolul de coordonator). Partenerii noștri sunt instituții atât din sectorul formal cât și din cel nonformal (școli, universității, organizații non-guvernamentale): Foreign Language Secondary School (Bulgaria, Pleven), Club Kiwanis Vaslui (România), Agentur Kultur e.V. (Germania), ESTONIAN SURVIVAL SOCIETY (Estonia), C.P.F.P.A. MISLATA (Spania), BAUSKA SECONDARY SCHOOL NO 2, (Letonia), Kecskeméti Főiskola (Ungaria), Amici del centro socio-culturale san Francesco (Italia), DC Center DariuszCegliński (Polonia), Usak Universitesi Kadin Sorunlari Uygulama ve Arastirma Merkezi (Turcia).

Scopul general al proiectului este de a-i încuraja pe adulți (părinți, profesori) să analizeze modul în care relaționează cu copiii și elevii, să descopere o gamă mai largă de instrumente și metode pentru rezolvarea problemelor de comportament ale copiilor bazate pe comunicare și disciplinarea pozitivă. Proiectul își propune să atragă atenția asupra efectelor negative ale pedepselor verbale și corporale aplicate copiilor și să promoveze creșterea copiilor într-o atmosferă pozitivă și non-violentă în toate mediile (acasă, la școală sau în orice altă împrejurare instituțională sau non-instituțională).

Acest proiect se adresează unui grup țintă format din:
• părinți care doresc să-și îmbunătățească abilitățile parentale, care manifestă dorința de a-și cunoaște mai bine copiii;
• persoane care interacționează cu copiii (educatori, profesori, psihologi, consilieri școlari) care doresc să descopere metode și instrumente de disciplinare pozitivă pentru a le aplica în activitatea profesională cu elevii sau care își propun să ofere un sprijin părinților interesați să-și îmbunătățească cunoștintele, abilitățile și comportamentele de disciplinare pozitivă a copilului;
• persoane care lucrează în domeniul educației adulților.

Obiectivele parteneriatului de învățare ”Learning Positive Discipline” (LPD) vor fi atinse prin organizarea unor activități precum:
• 6 întâlniri de proiect;
• 2 seminarii europene: ”Tehnici de disciplinare pozitivă” și ”Comunicarea în cadrul disciplinării”;
• activități de documentare și sistematizare a informațiilor pentru elaborarea unui program de dezvoltare a abilităților de disciplinare pozitivă în rândul adulților (”Tools for teaching positive discipline”) și sesiuni de lucru pe tema discipinării pozitive;
• realizarea unei cercetări (”Educația copiilor. Repere și practici actuale în Europa”) pentru a identifica repere și practici actuale referitoare la educația în familieîn cele 10 țări partenere pentru a identifica unele percepții privind metodele eficiente de disciplinare a copilului și pentru a stabili de asemănări și deosebiri;
• activități de diseminare și valorizare a parteneriatului;
• activități de monitorizare și evaluare a parteneriatului.

Principala problemă care a determinat ”nașterea” acestui proiect de referă la faptul că multi adulți nu dețin cunoștințele și abilitățile necesare pentru a gestiona comportamentele problematice ale copiilor pe baza dezvoltării unor relații pozitive, fiind preocupați mai mult de eliminarea comportamentului nedorit și mai puțin de cultivarea comportamentului dorit. Potrivit specialiștilor, atunci când vine vorba de educarea copilului, disciplinarea pozitivă care prespupune și stimularea comportamentelor pozitive, este neglijată, jumatate din adulți recurgând la metode violente de educare (violență fizica, verbală, emoțională). Sursa pentru agravarea unor probleme de comportament ale copiilor este chiar modul adulților de a gestiona aceste probleme.

Parteneriatul de învăţare Grundtvig ”Learning Positive Discipline” (LPD) este finanţat cu sprijinul Comisiei Europene. Această publicaţie (comunicare) reflectă numai punctul de vedere al autorului şi Comisia nu este responsabilă pentru eventuala utilizare a informaţiilor pe care le conţine.

Prof. Hobjila Daniela
Liceul "Stefan Procopiu" - Vaslui
croitoru_daniela_ramona
 
Mesaje: 59
Membru din: 18 Sep 2007, 23:34

Re: Parteneriat Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LP

Mesajde 246800 » 24 Aug 2013, 14:18

Buna ziua!
Sunt prof. inv. prmar in jud. Arges si as dori sa aflu mai multe detalii cu privire la cum putem participa ca si invatatori la Parteneriatul de invatare Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LPD).
Va multumesc si toate cele bune!
246800
 
Mesaje: 41
Membru din: 09 Mai 2012, 16:02

Re: Parteneriat Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LP

Mesajde kee_kee » 24 Aug 2013, 22:55

Buna seara,
V-am trimis un mesaj privat
kee_kee
 
Mesaje: 6
Membru din: 28 Ian 2011, 15:36

Re: Parteneriat Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LP

Mesajde croitoru_daniela_ramona » 25 Aug 2013, 08:54

Buna ziua

V-am raspuns printr-un mesaj privat.

Toate cele bune!
croitoru_daniela_ramona
 
Mesaje: 59
Membru din: 18 Sep 2007, 23:34

Re: Parteneriat Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LP

Mesajde ionitaalinamihaela » 25 Aug 2013, 15:27

Buna ziua!
Sunt institutorr in jud. Prahova,Liceul Teoretic ” Serban-Voda” Slanic si as dori sa aflu mai multe detalii cu privire la cum putem participa ca si invatatori la Parteneriatul de invatare Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LPD).
Va multumesc !
ionitaalinamihaela
 
Mesaje: 31
Membru din: 02 Feb 2009, 20:35

Re: Parteneriat Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LP

Mesajde croitoru_daniela_ramona » 25 Aug 2013, 15:50

V-am trimis un mesaj privat.
croitoru_daniela_ramona
 
Mesaje: 59
Membru din: 18 Sep 2007, 23:34

Re: Parteneriat Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LP

Mesajde pasatcarmen » 26 Aug 2013, 09:59

Si eu doresc un astfel de parteneriat. Ma ajutati? Multumesc mult! Pasat Carmen (pasat.carmen@yahoo.com)
pasatcarmen
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Oct 2006, 16:52

Re: Parteneriat Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LP

Mesajde cristinacc » 26 Aug 2013, 14:01

Si eu doresc un astfel de parteneriat.Cristina Chihalau (cristina.chihalau@yahoo.com)
cristinacc
 
Mesaje: 4
Membru din: 01 Dec 2008, 18:24

Re: Parteneriat Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LP

Mesajde ionelacristina » 26 Aug 2013, 15:15

:) Buna ziua, si eu as dori sa particip. Va rog sa -mi trimiteti detalii la ionela.mates@yahoo.com. Succes tuturor participantilor!
ionelacristina
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Apr 2009, 17:31

Re: Parteneriat Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LP

Mesajde roxanachirtes » 26 Aug 2013, 19:35

Buna ziua, sunt invatatoare la Scoala Gimnaziala Caius Iacob din Arad, as dori sa particip si eu la acest parteneriat. Adresa mea de email: roxanachirtes@yahoo.com
roxanachirtes
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Apr 2009, 13:20

Re: Parteneriat Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LP

Mesajde criss66 » 26 Aug 2013, 20:52

Buna seara! M-ar interesa informatii despre participarea în cadrul parteneriatului realizat de scoala dvs. IORDACHE CRISTINA MARIA -prof. inv.primar , Bucuresti Multumesc! criss.iordache@yahoo.com
criss66
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Sep 2008, 18:18

Re: Parteneriat Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LP

Mesajde geobreni » 26 Aug 2013, 22:35

monstrete scrie:Buna ziua

V-am raspuns printr-un mesaj privat.

Toate cele bune!
geobreni
 
Mesaje: 6
Membru din: 28 Sep 2012, 20:29

Re: Parteneriat Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LP

Mesajde nikyl_76 » 27 Aug 2013, 07:58

Doresc sa particip si eu la acest proiect daca se poate .A, dresa mea este nikyl_76@yahoo.com.Multumesc mult
nikyl_76
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Sep 2008, 22:12

Re: Parteneriat Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LP

Mesajde ralus1978 » 27 Aug 2013, 08:48

Bună ziua! Pentru că îndeplinesc două dintre condițiile impuse, sunt părinte și cadru didactic, doresc să particip la acest proiect. Adresa de e-mail este: ralus1978@yahoo.com. Vă mulțumesc!
ralus1978
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Mai 2007, 09:35

Re: Parteneriat Grundtvig "Learning Positive Discipline" (LP

Mesajde luminita_camelia » 27 Aug 2013, 10:05

Buna ziua,

Sunt prof. de limba engleza si diriginte( nivel liceal) si doresc sa particip la acest parteneriat.
Va multumesc,
Luminita A.
luminita_camelia
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Noi 2009, 17:51

Următorul

Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator