Orele de educatie fizica si ciclul primar

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

Orele de educatie fizica si ciclul primar

Mesajde 1957 » 15 Feb 2008, 21:50

Azi am avut o intalnire de lucru (ca nu-mi place sa-i spun sedinta!!!!) pe tema viitoarelor incadrari. Inspectorul spune"Ed.fizica la ciclul primar se preda de profesori sau institutori cu dubla specializare ed fizica.Daca nu sunt ,se preda de invatatori DAR NU SE PLATESC ACESTE ORE" Am citit metodologia miscarii pers.did.2008-2009 si asa ceva nu scrie, ART.1(5,c) SE POT PREDA DE INVATATORI si atat. Ce poate sa mai fie asta? Si mergem pe norma didactica la invatatori(18 sau 16 ore)? Mai scrie in metodologie ca se introduce OBLIGATORIU consiliereaa(dirigentia) la clasele I-XII.
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde aalliinnaa » 17 Feb 2008, 21:51

Invatatorul nu este incadrat cu norma de 18 ore ca profesorul ci este incadrat pe post: nu conteaza cate ore are, poate avea si 16, poate avea si 22, depinde de scoala respectiva daca are cadru didactic calificat pentru a tine orele de ed fizica, religie...
Eu am propus un amenadament la acest articol( se discuta pe prima pagina pe didactic), si anume: si invatatorii sa aiba norma didactica de 18 ore si ce depaseste sa fie platit la cumul cu ora....acum depinde si daca citeste cineva sesizarile noatre in leg cu noul statul al cadrelor didactice.
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

norma

Mesajde 1957 » 18 Feb 2008, 09:04

Acest amendament am propus si eu dar pana una alta se merge pe legile vechi, legea spune una, sindicatul alta, oamenii revoltati pt orele plus si uite asa ne scoatem ochii. Invatatorii nu pricep ca legea este lege, ei sunt incadrati pe post, nu pe norma, culmea este ca nici in cele noi nu s-a avut in vedere aceasta discutie. Am sa vad azi ce fac! lucrez la incadrare. Ce ma revolta pe mine este faptul ca ne legam numai de ce ne nu ne convine, faptul ca iau 10% ca diriginti (care fac si dirigentie) nu0i deranjeaza, cand am facut acele cursuri pt consiliere, s-a spus ca si invatatorii vor face aceasta ora musai. Un ghiveci din toate !!! Nu-mi place ghiveciul, imi face rau la stomac :)
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde 1957 » 22 Feb 2008, 16:50

M-am desmeticit !
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde anarob » 25 Feb 2008, 22:12

Ce va pot spune eu in plus fata de ce am citit pana acum, e urmatorul lucru: si la invatatori vorbim de numar de ore. 16 ore au voie sa aiba inv. cu gradul I, iar 18 ore obligatorii pt. ceilalti. Ideea este ca fiecare trebuie sa ramana cu acest nr. de ore daca scade ed. fizica, in cazul in care este predata de profesor. Daca nu-ti iese nr. de ore corespunzator gradului (16 sau 18 ore), atunci ed. fizica o preda invatatorul, ca facand parte din catedra, deci, neplatite!!!!!
anarob
 
Mesaje: 29
Membru din: 28 Ian 2008, 22:47

edfiz

Mesajde 1957 » 25 Feb 2008, 22:52

anarob ai dreptate, m-a derutat la inceput expresia inspectorului, nu stiu ce a vrut sa spuna.Am mers asa cum spui si tu.
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Re: citeste legea, profesorii din inv.pr. sunt incadrati pe

Mesajde crisila » 24 Oct 2014, 22:40

anarob scrie:Ce va pot spune eu in plus fata de ce am citit pana acum, e urmatorul lucru: si la invatatori vorbim de numar de ore. 16 ore au voie sa aiba inv. cu gradul I, iar 18 ore obligatorii pt. ceilalti. Ideea este ca fiecare trebuie sa ramana cu acest nr. de ore daca scade ed. fizica, in cazul in care este predata de profesor. Daca nu-ti iese nr. de ore corespunzator gradului (16 sau 18 ore), atunci ed. fizica o preda invatatorul, ca facand parte din catedra, deci, neplatite!!!!!
crisila
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Iun 2012, 18:21

Re: citeste legea, prof. din inv.pr. sunt incadrati pe post

Mesajde crisila » 24 Oct 2014, 22:40

crisila scrie:
anarob scrie:Ce va pot spune eu in plus fata de ce am citit pana acum, e urmatorul lucru: si la invatatori vorbim de numar de ore. 16 ore au voie sa aiba inv. cu gradul I, iar 18 ore obligatorii pt. ceilalti. Ideea este ca fiecare trebuie sa ramana cu acest nr. de ore daca scade ed. fizica, in cazul in care este predata de profesor. Daca nu-ti iese nr. de ore corespunzator gradului (16 sau 18 ore), atunci ed. fizica o preda invatatorul, ca facand parte din catedra, deci, neplatite!!!!!
crisila
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Iun 2012, 18:21

Re: citeste legea, prof. din inv.pr. sunt incadrati pe post

Mesajde sportiv » 25 Oct 2014, 15:40

crisila scrie:
crisila scrie:
anarob scrie:Ce va pot spune eu in plus fata de ce am citit pana acum, e urmatorul lucru: si la invatatori vorbim de numar de ore. 16 ore au voie sa aiba inv. cu gradul I, iar 18 ore obligatorii pt. ceilalti. Ideea este ca fiecare trebuie sa ramana cu acest nr. de ore daca scade ed. fizica, in cazul in care este predata de profesor. Daca nu-ti iese nr. de ore corespunzator gradului (16 sau 18 ore), atunci ed. fizica o preda invatatorul, ca facand parte din catedra, deci, neplatite!!!!!

NU MAI DEZINFORMAȚI! CITIȚI LEGEA ȘI VĂ VEȚI LĂMURI! (NU MAI APLICAȚI TOATE INEPȚIILE PE CARE LE DEBITEAZĂ VREUN INSPECTOR CARE SE DĂ MARE PE LA ȘEDINȚE și care habar nu are ce spune și nu dau nimic scris și parafat!) :evil:
. La articolul 247, literele b), c), d), f) şi k) se modifică şi vor avea
următorul cuprins:
b) în învăţământul preşcolar: educator/educatoare, institutor/institutoare,
profesor pentru învăţământ preşcolar - se normează câte un post pentru fiecare grupă de copii; în instituţiile cu program prelungit sau săptămânal, personalul didactic se normează pe ture;
c) în învăţământul primar: învăţător/învăţătoare, institutor/institutoare, profesor pentru învăţământ primar - se normează câte un post pentru fiecare clasă de elevi;
d) în învăţământul gimnazial, profesional, liceal şi terţiar nonuniversitar:
profesor, profesor de instruire practică, maistruinstructor;
. e)în învăţământul preşcolar, respectiv primar alternativ pentru fiecare grupă sau clasă se normează cadre didactice conform specificului fiecărei alternative educaţional
f) în învăţământul special şi în comisiile de expertiză complexă: educatoare/
educator, educatoare/educator de sprijin, învăţător-educator, învăţător itinerant şi de sprijin, învăţător, maistru-instructor, institutor, profesor itinerant şi de sprijin, profesor educator, profesor-psihopedagog, profesor-psiholog şcolar, profesor-logoped, psiholog, psihopedagog, logoped, profesor de psihodiagnoză şi kinetoterapeut - se normează câte un post la fiecare grupă/clasă; profesor, profesor de educaţie specială şi profesor preparator nevăzător;
- g)în centrele şi cabinetele de asistenţă psihopedagogică: profesor-psihopedagog, profesor-psiholog, profesor-sociolog, profesor-logoped, consilier şcolar;
h)în centrele logopedice interşcolare şi în cabinetele şcolare: profesor-logoped, cu calificarea în psihopedagogie specială, psihologie sau pedagogie;
i)în casele corpului didactic: profesor-metodist, profesor-asociat, formator, mentor de dezvoltare profesională;
j)în cluburile sportive şcolare: profesor, antrenor, profesor-antrenor;
k) pentru realizarea de activităţi extraşcolare: învăţător/învăţătoare, institutor/ institutoare, profesor pentru învăţământ primar, profesor, maistru-instructor, antrenor, profesor-antrenor;

Norma didactică:
. La articolul 262 alineatul (3), literele a), b), d), e) şi f) se modifică şi vor avea următorul cuprins:
a) un post de educator/educatoare sau de institutor/institutoare ori de profesor pentru învăţământul preşcolar pentru fiecare grupă cu program normal, constituită în educaţia timpurie;
b) un post de învăţător/învăţătoare sau de institutor/ institutoare ori de profesor pentru învăţământul primar pentru fiecare clasă din învăţământul primar sau pentru clase simultane din cadrul acestuia, unde nu se pot constitui clase separate;
c)18 ore pe săptămână pentru profesorii din învăţământul secundar şi terţiar non-universitar, pentru profesorii din unităţile şi clasele cu program integrat şi suplimentar de artă şi sportiv, precum şi din unităţile cu activităţi extraşcolare şi din centrele sau cabinetele de asistenţă psihopedagdgică
d) 24 de ore pe săptămână pentru profesorii de instruire practică şi maiştrii instructori
e) pentru personalul didactic din învăţământul special, norma didactică se stabileşte astfel: învăţători şi profesori la predare - 16 ore pe săptămână; învăţător-educator, institutor-educator, profesor-educator, maistru-instructor şi profesor pentru instruire practică - 20 de ore pe săptămână;
f) un post pentru personalul didactic din învăţământul special integrat, pentru cel din centrele logopedice interşcolare, pentru personalul didactic itinerant şi de sprijin, pentru personalul didactic din învăţământul special preşcolar, pentru
profesori care efectuează terapiile specifice, profesori pentru cultura fizică medicală, kinetoterapie, educaţia psihomotrică şi altele, în funcţie de tipul şi gradul de deficienţă, conform metodologiei elaborate de Ministerul Educaţiei Naţionale;
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron