ore-catedra

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

ore-catedra

Mesajde Vizitator » 09 Sep 2006, 10:27

Succes tuturor in noul an scolar! Un sfat,o parere,va rog!anul acesta am in catedra 24 ore.In primul semestru vreau sa renunt la 8 ore pt ca am un al 2-lea job.Voi ramane cu 16.OK.Asta pt 1-ul semestru.In al doilea semestru imi vor trebui din nou cele 8 ore.E corect sa le solicit,nu?Doar e catedra mea!!! Va fi posibil,nu-i asa?! va rog sa-mi dati parerea voastra. multumesc.
Vizitator
 

catedra

Mesajde maia » 09 Sep 2006, 12:49

Daca ai dreptul la 16 ore ,normal este ca orele la care renunti sa fie date pentru suplinire,completare de catedra sau cumul altei persoane.Daca ai renuntat din start la acele ore nu este corect ca tu sa revii asupra hotararii,deoarece conducerea scolii ti-a asigurat CATEDRA( fie de 18 ore sau 16 ,daca ai 25 de ani vechime si gradul I).Ca titular ai dreptul sa accepti plata cu ora ,dar dupa ce orele la care ai renuntat au fost date nu mai ai nici un drept .decat daca ele ar devenii libere.
Succes si multa intelepciune!
maia
 
Mesaje: 84
Membru din: 10 Mar 2006, 18:58

merci

Mesajde Vizitator » 09 Sep 2006, 13:15

Intelepciune...da,sigur....dar trebuie sa ne organizam in asa fel incat sa ne fie bine,nu?!!
Vizitator
 

Mesajde doina_barsan » 09 Sep 2006, 13:34

Incadrarea unui profesor titular se face la inceputul anului scolar si e valabila tot anul. Nu se fac incadrari pe semestre. Schimbarea incadrarii se poate face doar daca apar situatii de concediu medical, fara plata s.a.m.d. Cred ca daca optezi pt 16 ore, cu ele vei ramane pana la sfarsitul anului scolar.
In ceea ce priveste afirmatia ta
"In al doilea semestru imi vor trebui din nou cele 8 ore.E corect sa le solicit,nu?Doar e catedra mea!!!" pot sa-ti spun ca nu se considera ca facand parte din catadra ta, incadrarea unui titular se face la 18 ore iar restul de ore sunt date ca libere. Tu le poti solocita ca ore suplimentare dar tot asa de bine ele pot intra in norma altui profesor care are nevoie de ele.
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

lamurire....

Mesajde Vizitator » 09 Sep 2006, 13:54

Da,eu sunt prof.-titular (sunt detasata la cerere anul acesta),dar doresc doar 16 ore,pt ca am un al 2-lea job care e foarte important pt mine! Vor fi probleme daca solicit 16 ore??? Inca o lamurire:daca am 16 ore in norma,salariul pe vacante il primesc???Va rog raspuns.Multumesc mult !!!
Vizitator
 

Mesajde rosioru » 09 Sep 2006, 14:10

Daca aveti peste 25 de ani vechime si gradul I este dreptul dvs. de a avea 16 ore in norma didactica.
Repet si sustin un lucru deja spus de colegi mai sus:

Incadrarea unui profesor titular se face la inceputul anului scolar si e valabila tot anul. Nu se fac incadrari pe semestre. Schimbarea incadrarii se poate face doar daca apar situatii de concediu medical, fara plata s.a.m.d. Cred ca daca optezi pt 16 ore, cu ele vei ramane pana la sfarsitul anului scolar.


Salariul il primiti in mod normal si pentru vacante.

inca o precizare: daca sunt in catedra 24 de ore nu sunteti obligata sa le solicitati pe toate. Ele raman la nivel de scoala pentru a completa norma unui alt profesor(ore de latina/ cult. civica ...de ex.) sau ISJ formeaza norma unui suplinitor. Nu se poate "jongla" cu aceste ore in timpul anului scolar dupa cum vrea titularul.
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

raspuns

Mesajde Vizitator » 09 Sep 2006, 18:13

multumiri pt raspunsuri! Macar la 18 ore din cele 24 pot ramane???eu am 8 ani vechime.Am intrebat pe cineva din ISJ si mi-a spus asa: "Ah,pai,poti renunta la cateva ore,dar sa-ti ramana 9 pt vechime" cum explicati? daca raman la 16 ore,cum voi fi salarizata?astept raspunsuri avizate,va rog!multumesc.
Vizitator
 

Mesajde rosioru » 09 Sep 2006, 20:25

cu 8 ani vechime trebuie sa aveti 18 ore in norma. Daca norma nu este intreaga atunci nici salariul si nici vechimea nu sunt intregi. Cel mai bine va lamureste inspectorul de personal. Cat mai repede! :roll:
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde doina_barsan » 09 Sep 2006, 21:06

Draga Bianca (saffie) la vechimea ta trebuie sa ai in norma minim 18 ore(cateva ore pot fi si de optional). Atentie, dirigentia nu intra in norma!
Eu, de exemplu, am 16 ore de mate si 2 optional si este O.K.
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator